Aramayı tamamlamak için enter'a basınız.

Bilgi talebi

Yatırımcı ilişkileri
anketi
Dijital danışmana sorun Dijital
danışmana
sorun
Logo Blog
Logo Blog
0

Amazon Web Services, Ticari Uydu Faaliyetleri İçin Yeni Hizmetini Duyurdu!

Amazon Web Services (AWS) tarafından her yıl ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlenen geliştirici etkinliği AWS re:Invent’te pek çok yenilik duyuruldu. Bunlardan biri de uydu operatörleri için bulut hizmeti sağlayacak olan AWS Yüzey İstasyonu oldu. Yerinde izlediğimiz etkinlikte tanıtılan bu hizmetle ilgili haberimizi paylaşıyoruz.

Las Vegas’ta düzenlenen Amazon’un prestijli bulut teknolojisi fuarında yeni ürünler, ortaklıklar ve teknoloji girişimleri tanıtılıyor. Bu yıl 53.000’in üzerinde geliştiricinin katıldığı AWS re:Invent’te pek çok ilgi çekici yenilik anlatılıyor.

Uzay zor bir iş. Uydulardan veri alıp göndermek daha da zor bir iş olabiliyor. Amazon Web Services (AWS), uydu operatörlerinin dünyaya veri göndermede işini kolaylaştırmak için küresel bulut bilişim ağından faydalanan yeni bulut hizmetini kullanıma sundu.

Amazon Web Services

Maliyetleri minimuma düşürüyor

AWS Yüzey İstasyonu, AWS CEO’su Andy Jassy’nin açıklamasına göre “dünyanın hizmet sunan ilk tam yönetimli yüzey istasyonu” olma niteliği taşıyor. Yüzey istasyonları uydu operatörleri tarafından yörüngeye veri göndermek ve almak için kullanılacak. Normal koşullarda özel dizilimli antenler, işlem altyapısı ve kurulumu son derece pahalı olan bir iletişim ağı gerektiriyor.

AWS, kullanıcılara veriyi uzaydan AWS veri merkezlerine hızlı biçimde aktarmalarını sağlayan dünya çapındaki yerel istasyonlarından oluşan şebekesini kullanacak. Bahsi geçen antenlerin parabolik olması gerekiyor. Bu yüzden kurulumu ve bakımı milyon dolarları buluyor.

Amazon Web Services

Dakika başına ödeme yapılacak

Hizmet kullanımı için belli bir fiyatlandırma henüz duyurulmadı ama ne olursa olsun, kendi bulut bilişim altyapısını kurup yönetme lüksüne sahip olmayan işletmeler için büyük bir fırsat olabilir. Şirket blogunda belirtildiğine göre; müşteriler, kullandıkları uydu bağlantısı için dakika başına ödeme yapacak ve bağlantı rezervasyonu ayırabilecekler.

AWS, bu hafta iki yüzey istasyonunu kullanıma açıyor. Blog’daki bilgilere göre, ilk olarak hizmet verecek Batı ABD AWS yüzey istasyonu Oregon’da  yer alacak. AWS, gelecek yılın ortasına kadar 12 istasyonu hizmet verir duruma getirmeyi planlıyor.

Uydular çok hızlı yönlendirilebilecek

Ayrıca sahneye çıkan DigitalGlobe’un kurucusu Walter Scott’a göre; yer istasyonları sayesinde, uydu operatörleri uydularını daha hızlı yönlendirerek doğal afetlere ya da daha fazla uydu kapsamı gerektiren diğer olaylara karşı çok daha süratli tepki verebiliyorlar.

Amazon Web Services

Lockheed Martin Başkan Yardımcısı Rick Ambose, AWS yer istasyonu için ürettikleri üniteyle bize poz verdi.

Konuşmacılardan bir başkası olan Lockheed Martin Başkan Yardımcısı Rick Ambose, iki şirket arasındaki ortaklığı duyurdu ve düşük maliyetli yüzey antenleri şebekesinin kendileri tarafından sağlanacağını belirtti. Bu antenler uydu verisinin yakalanmasını ve AWS şebekesine aktarılmasını sağlayacak.

AWS bu yılın başında uzayla ilgili bir iş üzerinde çalıştığına dair ipuçları vermişti. AWS, bu hizmeti sunmak için birkaç uzay şirketi ile beraber çalışıyor. DigitalGlobe ve Lockheed Martin gibi isimlerin yanı sıra, ortaklık yapılan diğer şirketler arasında BlackSky ve Spire Global da bulunuyor.