Aramayı tamamlamak için enter'a basınız.

Bilgi talebi

Yatırımcı ilişkileri
anketi
Dijital danışmana sorun Dijital
danışmana
sorun
Logo Blog
Logo Blog
0

Avrupa Birliği Fonları başvurusu nasıl ve nereden yapılır?

Avrupa Birliği fonları hakkında merak ettiğiniz her şey bu yazımızda! Bildiğiniz gibi, sadece üye ülkelere değil, Avrupa Birliği’ne üye olmak için başvuran ve resmi olarak adaylığı tanınmış ülkelere de özel mali destekler veriliyor. Ülkemizin sahip olduğu aday ülke statüsü sayesinde, “katılım öncesi yardım” adı altında oluşturulmuş mali yardımlardan faydalanmak mümkün oluyor. Şirketinizin Avrupa Birliği fonlarına uygun olup olmadığını, bu fonlardan nasıl faydalanabileceğinizi araştırmanız adına, sizlere bir ön rehber sunuyoruz. Yazımızda ilgili kaynaklara yönlendirmelerimiz bulunuyor.

Şirketinizin bir adım öteye geçebilmesi için yapabilecekleriniz arasında, hibe ve fonlar önemli bir yer tutuyor. Avrupa Birliği fonları ise en önemlilerinden biri konumunda. Günümüzde farklı kurumlarca verilen fonlardan çok büyük bir kesim haberdar değil. Gerek teknik teferruat, gerekse süreçlerin uzun ve yorucu olması, pek çok KOBİ’yi fonlardan uzak tutuyor.

Avrupa Birliği üyeliği süreci kapsamında, AB müktesebatına uyum ve uygulama yönünde ülke tarafından alınması gereken siyasi, ekonomik, yasal ve idari tedbirler için sunulan mali kaynaklar sizler için fırsat olabilir. Bu yazımızda sizlere Avrupa Birliği fonları ile ilgili edinmeniz gereken temel bilgileri aktarıyoruz.

Avrupa Birliği fonları kaynakları

Avrupa Birliği fonları konusunda size sunacağımız kaynaklar arasında ilki, Avrupa Birliği Bakanlığı’nın sitesinde yer alan Güncel Hibeler bölümü. Bu sayfayı başka bir sekmede açıp yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

AB Mali Desteği hakkında Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun web sitesinden de önemli bilgilere erişebilirsiniz.

Avrupa Birliği fonları başvuruları için, bu yazımızda paylaştığımız bilgileri ve kaynakları titizlikle incelemelisiniz.

Türkiye’de Avrupa Birliği tarafından finanse edilen programlar çerçevesinde gerçekleşen hizmet, mal, iş ve hibelere ilişkin ihalelerin genel bütçeleme, ihaleye çıkma, sözleşme imzalama, ödeme, muhasebe ve mali raporlamasından Merkezi Finans ve İhale Birimi sorumlu. Merkezi Finans ve İhale Birimi, hizmetlerin, malların, işlerin ve hibelerin ihalesine ilişkin Avrupa Birliği kural, düzenleme ve usullerine bağlı kalınmasını ve uygun bir raporlama sisteminin işlemesini sağlıyor. Merkezi Finans ve İhale Birimi’nin ihale ilanlarına da web sayfasından ulaşabilirsiniz.

Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) kapsamında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yürütmekte olduğu BROP, hedef bölgedeki illerden gelecek başvurular doğrultusunda proje finansmanı sağlıyor. KOBİ’lerin direkt başvurusuna hali hazırda açık olmayan programa, hedef bölgede yer alan kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra KOBi’lerin ortak çıkarlarını korumak gibi bir misyonları da bulunan oda, birlik ve borsa benzeri kuruluşlar da başvurabiliyor.

Program kapsamında, belli bir sektördeki tüm KOBİ’lerin ortak faydasına yönelik projeler hayata geçiriliyor. Projelerin en fazla %85’ine kadar finansmanı AB’den, geriye kalan kısmı ise Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı merkez bütçesinden karşılanıyor. Program ve hedef bölge hakkında ayrıntılı bilgiyi bakanlığın web sitesinden takip edebilirsiniz.