Aramayı tamamlamak için enter'a basınız.

Bilgi talebi

Yatırımcı ilişkileri
anketi
Dijital danışmana sorun Dijital
danışmana
sorun
Logo Blog
Logo Blog
0

Bilişim sektöründeki mesleklerde işbaşı eğitim miktarı yükseltildi!

İşbaşı eğitim programlarında günlük ödeme miktarı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yükseltildi. Bilişim sektöründeki mesleklerde İŞKUR tarafından düzenlenen işbaşı eğitim programlarında günlük ödeme miktarı 75 TL’den 85 TL’ye çıkarıldı. Detaylar blog haberimizde!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bilişim sektöründeki mesleklerde İŞKUR tarafından düzenlenen işbaşı eğitim programlarında günlük ödeme miktarını 75 TL’den 85 TL’ye çıkardıklarını duyurdu. “Endüstri 4.0 ve Sendikaların Geleceği” programında konuşan Bakan, sektörün gelişimi açısından değerli bir katkı olacağını belirtti.

Eğitimlere 60 bine yakın kişi katıldı

Endüstri 4.0 ile toplumun bütüncül yapısının doğrudan etkileneceği ve yeniden şekilleneceği öngörüsü ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yeni bir düzenlemeye imza attı. Bu çerçevede dijitalleşme, yapay zeka, büyük veri, bulut bilişim gibi uygulamaların iş süreçlerine entegre edilmesi için işbaşı eğitim programlarında günlük ödeme miktarı yükseltildi.

Bakanlık olarak dijital sanayinin işgücü ihtiyacını karşılamak üzere aktif işgücü programları da düzenleyip, projeleri desteklediklerini aktaran Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, “Son dört yılda sadece bilişim sektöründe düzenlemiş olduğumuz mesleki eğitim kursları ve işbaşı eğitim programlarına 60 bine yakın kişi katıldı. Bu eğitimleri tamamlayan kişilerin yüzde 60’ından fazlası kalıcı olarak istihdam edilmekte. Böylelikle eğitim istihdam ilişkisini güçlendirme çabalarımızın da sonuç verdiğini görmekteyiz.” diye konuştu.

Geleceğin mesleklerine ayrıcalık

2019 yılında da endüstri 4.0 kapsamında mesleki yeterlilikleri belirleme ve meslek kazandırmaya yönelik eğitim faaliyetleri devam edecek. 2009 yılından beri başarıyla sürdürülen işbaşı eğitim programlarına geçtiğimiz yıl “Geleceğin Mesleklerinde İşbaşı Eğitim Programı” eklenmişti.

Diğer işbaşı eğitimlerinde 3 aya kadar destek sunulurken, 18-29 yaş arası gençler için geleceğin meslekleri olarak görülen alanlarda düzenlenen işbaşı eğitim programlarının süresini 9 aya çıkarıldı. Programa katılımın daha cazip hale getirilmesi için diğer programlarda günlük 61 TL olan devlet payı, 77 TL’ye ve ödeme miktarını bilişim sektöründeki mesleklerde düzenlenen programlarda 75 TL’den 85 TL’ye çıkarıldı.