Aramayı tamamlamak için enter'a basınız.

Bilgi talebi

Yatırımcı ilişkileri
anketi
Dijital danışmana sorun Dijital
danışmana
sorun
Logo Blog
Logo Blog
0

İnsan Kaynaklarında İstihdam ve Personel Bulma Yöntemleri

İşletmenizin sıfırdan kuruluş veya büyüme süreçlerinde personel istihdam etmeye ihtiyaç duyacaksınız. Aday bulma süreçlerini iyi biçimde yönetmeniz için bazı detaylara dikkat etmenizde fayda var. Aday havuzunu oluşturup istihdam sağlamak için, bu yazımızda paylaştığımız bazı temel yöntemlere bakabilirsiniz. Aday havuzunun oluşturulması ve sonrasındaki süreçlerde ne gibi yöntemler öne çıkıyor. Bu yöntemlerin sahip olduğu avantajlar ve dezavantajlar neler gibi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Temel istihdam yöntemleri

İş Duyuruları: İşletmenin personel ihtiyacını duyurmak için kariyer siteleri, gazete, televizyon, el ilanları  gibi mecra ve metotlar var olabilecek potansiyel adaylara ulaşabilmek için yaygın olarak kullanılan yöntemlerdir.

Kendiliğinden Başvurular: Herhangi bir personel duyurusu veya talep olmadan, bireyin mektup, faks, e-posta veya şahsen firmaya giderek başvuru yapması ise şirketler için bir diğer dış kaynaktır.

Personelin ve Tanıdıkların Tavsiyeleri: İşletme içerisinde çalışmakta olan personelin veya firma ile iletişimi olan başka bir tanıdığın yaptığı tavsiyeler ve gönderdiği iş başvuru formları firmalar için dış kaynak oluşturur.

İş ve İş gören Bulma Kuruluşları: İş arayan şahıslara ve personel arayan işletmelere istihdam sağlayan resmi ve özel kuruluşlar firmaların dış kaynak aday sağlama yollarından biridir.

Okullar, Üniversiteler ve Okul Ziyaretleri: Meslek liseleri, meslek yüksekokulları ve üniversiteler gibi eğitim öğretim kurumları veya özel ve resmi meslek edindirme kurslarında yapılacak tanıtım, ziyaret ve görüşmeler, özellikle ilk giriş düzeyi işler için önemli bir kaynak oluşturur.

Staj Uygulamaları: Tam zamanlı çalışacak adayları bulmada ve geçici olarak personel ihtiyacına cevap verme konusunda faydalanabilecek bir uygulamadır.

İşe almayı planladığınız kişinin gerekli özelliklerini belirledikten sonra şimdi yapmanız gereken adaylar arasından bu şartlara en uygun kişiyi bulmak olacaktır. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Anlatıyoruz.

 

Uygun adayı bulma yöntemleri

  • Öncelikle bir aday havuzu oluşturun.
  • Bu aşamada size gelen başvurular veya sizin araştırmalarınız sonucu ulaştığınız adaylar ile ilgili toplayabileceğiniz bilgilerin hepsi size, şu an için işe alım yapmayacağınız pozisyonlara bile geleceğe dair bir birikim sağlayacaktır.
  • Değerlendirme yapın.
  • Öz geçmişler ve tavsiyeler üzerinden ön değerlendirme yaparak çemberi daraltabilirsiniz.
  • Gerekiyorsa sınav yaparak istediğiniz bilgi birikimine sahip olmayan adayları eleyebilirsiniz.
  • Yüz yüze görüşmeler yaparak olası çalışanınızı daha yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz.
  • Deneme süresi öngörerek seçtiğiniz kişinin işe uygunluğunu iş üzerinde görüp değerlendirebilirsiniz.