Aramayı tamamlamak için enter'a basınız.

Bilgi talebi

Yatırımcı ilişkileri
anketi
Dijital danışmana sorun Dijital
danışmana
sorun
Logo Blog
Logo Blog
0

İnternette Kota Kalktı, İşte Kotasız İnternet Fiyatları!

2019’la birlikte gelen yeniliklerden biri, sabit internet paketlerindeki Adil Kullanım Kotası’nın (AKK/AKN) kaldırılması oldu. Kotasız internet dönemi 1 Ocak 2019 tarihi itibarı ile başlamış oldu. Servis sağlayıcılar da kotasız internet paketlerini açıkladı. Kotasız ADSL ve fiber paketleri hız kapasitelerine göre fiyatlandırılıyor. Türk Telekom ve Turkcell Superonline kotasız internet fiyatlarını bu yazımızda paylaşıyoruz.

Geçmiş yıllarda, kullanıcıların belli bir kotayı (örneğin 50 GB) aşması durumunda hızları düşürülüyordu. 1 Ocak 2019’dan itibaren yürürlüğe giren kotasız internet uygulaması sayesinde artık bir kota olmayacak. İnternet servis sağlayıcı şirketler de buna göre paketlerini düzenlediler.

Şirketlerden yapılan açıklamaya göre 1 Ocak 2019’dan önce taahhüt vererek aboneliğini devam ettiren kullanıcılar, fiyatlarında hiçbir değişiklik olmadan kullandıkları internet paketini Adil Kullanım Kotası olmadan kullanmaya devam edecek.

Turkcell Superonline kotasız paketleri

 • 15 Mbps: 79,9 TL
 • 25 Mbps: 89,9 TL
 • 35 Mbps: 99,9 TL
 • 50 Mbps: 129,9 TL
 • 100 Mbps: 199,9 TL

Türk Telekom kotasız paketleri

Firma önceden açıkladığı fiyatlarında indirime gittiğini duyurdu. Yapılan bu açıklama ile birlikte ayrıca 6Mbps, 12Mbps ve 16Mbps hızlarını da kotasız internet tarifeleri içerisine ekleyen Türk Telekom, sonunda beklenen hamleye imza attı.

Açıklanan yeni Türk Telekom kotasız internet fiyatları üzerinde toplamda 27 TL‘lik bir indirim kullanıcıları bekliyor.

 • 6 Mpbs: 69,90 TL
 • 8 Mpbs: 79,90 TL
 • 12 Mpbs: 84,90 TL
 • 24 Mpbs: 99,90 TL
 • 35 Mpbs: 121,90 TL
 • 50 Mpbs: 229,90 TL

Adil Kullanım Noktası (AKN) nedir?

Adil Kullanım Noktası (AKN); paketinizde yer alan aylık download (indirme) %100’e ulaşılması halinde, ayın geri kalan günlerinde internet erişim hızının düşürülmesini ifade etmektedir. Bu uygulama şebeke kaynaklarından tüm kullanıcıların aynı kalitede hizmet alabilmesini amaçlamaktadır.

Bulunulan ay içinde AKN’nin aşılmaması durumunda erişim hızında herhangi bir değişiklik olmayacaktır.

Adil kullanım noktanız %100’e ulaştığında AKN sonrası hız, seçtiğiniz paketin bağlantı hızına göre, tablodaki gibi değişmektedir.

Adil Kullanım Kotası (AKK) nedir?

Adil Kullanım Kotası, internet kullanıcılarının şebeke kullanımı sırasında yoğun veri trafiği uygulayarak neden olabileceği teknik problemleri, hasarları ve ağdaki verimliliğin düşmesini önlemek amacıyla planlanmış bir kota uygulamasıdır. Örneğin paketiniz 100 GB AKK’li ise indirme-yükleme miktarınız 100GB’ı geçince hızınız düşürülür.