Aramayı tamamlamak için enter'a basınız.

Bilgi talebi

Yatırımcı ilişkileri
anketi
Dijital danışmana sorun Dijital
danışmana
sorun
Logo Blog
Logo Blog
0

KOBİ ve Girişimciler İçin 7 Ölümcül Günah

7 ölümcül günah, iş dünyasında farklı anlamlar taşıyor. Pazarlama planı yapmamaktan müşteriyi iyi tanımamaya, tek adam olmaktan çalışanları ihmal etmeye; girişimcilerin karşısına çıkabilecek bu tuzaklara dikkat!

Kimisi çalışanlarla ilgili kimisi sizinle, bazısı teorik bazısı sosyal… KOBİ’lerin ve girişimcilerin karşısına çıkma ihtimali son derece yüksek olan bu olumsuz durumları bilmeniz, onlarla karşılaşma durumunda alacağınız kararlar ve uygulayacağınız davranışlar açısından oldukça önemli. İşte işinizi yeni kurduğunuzda karşınıza çıkabilecek tuzaklar ve onlarla başa çıkmanın yolları.

1. Bir fikre sabitlenmek

Dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri tüm enerjinizi sadece tek bir fikre odaklamamak olacaktır. Vizyonunuzu geniş tutmaya çalışın ve çok daha fazla sayıda fikri gündeminize alın. Bu fikirlerden hangisinin başarı ve kar getireceğinin analizini objektif bir şekilde yapın.

2. Pazarlama planı yapmamak

İyi hazırlanmış bir pazarlama planının sizi müşterilerinizin gözünde farklı kılacak ve ayrıcalık sahibi olmanıza yarayacak enstrümanlardan biri olduğunu unutmayın. Dolayısıyla ürününüz/hizmetiniz için mutlaka kapsamlı bir pazarlama planı hazırlıyor olun.

3. Müşteriyi tanımamak

Müşteriniz sizin her şeyinizdir. Onların tercihlerindeki ve taleplerindeki değişiklikleri, rakiplerinizin ürün ve hizmetlerindeki yenilikleri mutlaka takip etmeniz, müşterilerinizin memnuniyeti ve varlığı açısından oldukça önemlidir. Dolayısıyla müşterilerin şu an ne istedikleri, gelecekte sizden ne bekledikleri ve satın alma alışkanlıkları her daim incelemeniz gereken konular arasındadır. Kaynaklarınızı kullanırken de bu detayları dikkate almanızda fayda vardır.

4. Yeterince nakitle girmemek

Zaman zaman en nitelikli ürünlerinize dahi beklediğiniz zamanda ve ölçekte ilgi göremeyebilirsiniz. Böyle bir durum yaşandığında işiniz için en sağlam tazminatlardan birinin yeterince nakit sahibi olmak olduğunu unutmayın!

5. Çalışanları ihmal etmek

Bir girişimci için en zorlu süreçlerden biri çalışanların teşvik edilmesi, yönetilmesi ve onlara önderlik edilmesidir. Sabırlı olunmadığı ve süreklilik sağlanamadığı takdirde çalışanlardan kaynaklı sorunlar büyüyebilir ve bu sorunlar işinizin tüm verimliliğine olumsuz şekilde yansıyabilir. Bu sebeple çalışanlarla ilgili detayları hiçbir zaman ihmal etmemenizde fayda vardır.

6. İhtimalle gerçeği karıştırmak

Başarılı bir girişimci olasılıklar dünyasında yaşar ancak kaynaklarını gerçekler dünyası için kullanır. Burada ayrımı ve dengeyi her zaman iyi şekilde kurmaya odaklanın.

7. Tek adam olmak

Başarı için anahtar olabilirsiniz ancak bir yandan her şeyi yaparak diğer yandan büyüme stratejileri belirlemeniz ve izlemeniz mümkün değildir. Dolayısıyla doğru insanlarla çalışarak, çalışanlara uzmanlık alanlarında sorumluluklar yüklemeniz gereklidir. Zor da olsa bunu başarmayı hedefleyin.

8. Bonus: Vazgeçmek

Başarılı girişimcilerin çok büyük bir çoğunluğu ulaştıkları noktaya erişmeden önce çok kez başarısızlıkla karşılaşmış olabilirler. Eğer siz de böyle bir durumla karşı karşıyaysanız bu durumdan ders çıkarın ve yeni yaklaşımlarla tekrardan şansınızı deneyin. Ancak hiçbir zaman vazgeçmeyin!