Aramayı tamamlamak için enter'a basınız.

Bilgi talebi

Yatırımcı ilişkileri
anketi
Dijital danışmana sorun Dijital
danışmana
sorun
Logo Blog
Logo Blog
0

SWOT Analizi Nedir, Ne İşe Yarar?

Yeni bir iş kurarken veya yatırım kararı alırken öncelikle yapmanız gerekenlerden biri, işiniz ve kendinizle ilgili güçlü ve zayıf yanlarınızı objektif biçimde ortaya koymaktır. Bu gerçeklerin farkında olarak, gelecek dönemde karşılaşacaklarınıza dair değerlendirmeleri çok daha sağlıklı yapabilirsiniz. Bununla birlikte diğer dış koşullar, sektörünüzdeki dengeler, ülke ve bölge ekonomisindeki riskler ve fırsatların analizi de önem taşıyor. İşte tam da bu noktada, SWOT Analizi sizin can simidiniz olabilir.

SWOT Analizi, mevcut durumunuzu 4 ana başlık üzerinden değerlendirmenizi ve durumunuzu objektif ve çok yönlü olarak değerlendirmenizi sağlayan bir analizdir. Neredeyse her iş, her eylem öncesi kullanılabilen SWOT Analizi, doğru ve objektif bir şekilde uygulandığında fırsatları ve tehditleri öngörmenize yardımcı olacaktır.

SWOT Analizi ne işe yarar?

Kendi güçlü ve zayıf yönlerinizi çok boyutlu olarak görmenize ve olası fırsat ve riskleri dikkate almanıza yardımcı olur.

SWOT Analizi size, bir iş fikrinin güçlü ve zayıf yanları ile dışarıdan gelebilecek fırsat ve tehlikeleri öngörerek bunları aynı anda değerlendirme fırsatı verir. Bu nedenle, stratejik planlamada kullanılan SWOT Analizi öncesinde detaylı bir araştırma yapmış olmanız gerekir.

Bu analiz sonrasında, hem önünüzdeki döneme ait fırsatları değerlendirebilir, hem de tehditleri önleyecek şekilde hedefler belirleyebilirsiniz.

S – Güçlü Yanlar (Strengths)

Sizi, iş fikrinizi ve şirketinizi farklı kılan güçlü yanlarınız neler?

W – Zayıf Yanlar (Weaknesses)

Sizin, iş fikrinizin ve şirketinizin geliştirilmesi gereken zayıf yanları nelerdir?

O – Fırsat ve Avantajlar (Opportunities)

Sizin, iş fikrinizin ve işletmenizin dışarıda sahip olduğu fırsatlar nelerdir?

T – Tehditler ve Riskler (Threats)

Sizin, iş fikrinizin ve işletmenizin dışarıda sahip olduğu riskler ve tehditler nelerdir?

Planlama sürecinize çalışanların dahil edilmesi, kurum içerisinde işe sahip çıkmanın en yüksek seviyede olmasını sağlar.