Aramayı tamamlamak için enter'a basınız.

Bilgi talebi

Yatırımcı ilişkileri
anketi
Dijital danışmana sorun Dijital
danışmana
sorun
Logo Blog
Logo Blog
0

Vergi Borcu Yapılandırması Bozulan İçin Yeni Hak Geliyor

Bu yıl hayata geçirilen vergi borcu yapılandırması hakkından faydalanan ama ödemelerini düzenli yapamadığı için yapılandırması bozulan kişi ve kurumlar için yeni bir şans tanınıyor. Yeni düzenlemeye göre, ödemelerini 2019 yılı ocak ayı sonuna kadar yapanlar, yeniden yapılandırma hakkından faydalanmaya devam edecek. Daha önce Logo Blog’da “Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Her Şey!” başlıklı yazımızda yapılandırma konusunun tüm detayları paylaşmıştık. Bu haberimizde de yapılandırması bozulanlara sunulan yeni hakla ilgili ayrıntıları paylaşıyoruz.

Milyonlarca mükellefi yakından ilgilendiren bir gelişmeyi paylaşıyoruz. Meclis Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülen Torba Kanun teklifine, vergi borcu yapılandırması imkanından faydalanan fakat taksitlerini gerektiği gibi ödeyemediği için bu hakkını kaybedenler için yeni bir şans tanınması eklendi.

 

Ocak 2019 sonuna kadar ödeme şartı

Yeni düzenleme sayesinde vergi borcu yapılandırması sürecine giren ancak borcunu zamanında ödeyemeyenlere ikinci bir şans daha verilmiş oldu. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen torba kanun teklifine, Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun kapsamında, yapılandırma başvurusunda bulunduğu halde belirtilen süre içerisinde tutarları ödemeyen mükelleflerin, bu ödemeleri 2019 yılı Ocak ayı sonuna kadar yapmaları şartıyla yeniden yapılandırmadan yararlandırılmaya devam etmeleri hükmü eklendi.

Meclis’te kabul edilen önergeyle, Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun hükümlerine göre yapılandırma başvurusunda bulunduğu halde belirtilen süre içerisinde tutarları ödemeyen mükellefler, ödemelerini, geç ödeme zammı ile birlikte 2019 yılı Ocak ayı sonuna kadar yapmaları şartıyla yeniden yapılandırmadan yararlandırılmaya devam edecek.

 

2,5 milyon kişi faydalanabilecek

Teklife eklenecek maddeyle vergi affından yararlanan mükelleflere ocak ayı sonuna kadar ödeme imkanı tanınacak. Yapılan açıklamaya göre, vergi borcu yapılandırması için vergi dairelerine 5 milyon 950 bin 136 mükellef başvurdu. Yaklaşık 70 milyar TL’lik toplam borç yapılandırıldı. Fakat 2 milyon 459 bin 214 kişi yapılandırma şartlarını bozdu.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na da 1 milyon 270 bin 402 kişi başvurmuştu. 43,4 milyar lira yapılandırıldı. 562 bin kişi ihlal etti. Tahsilat olarak da şu ana kadar Maliye tarafından 13,3 milyar lira, SGK’da ise 3,2 milyar lira yapılandırma bozulmadan tahsil edildi.