facebook
Diğer

Bilgisayarınızın Elektrik Tüketimini Azaltmak İçin 7 Yöntem

Ev ve işyerinizde kullandığınız bilgisayarların, elektrik faturanızda hatırı sayılır pay sahibi olduğunu biliyor olmalısınız. Bazı tedbirler ve ayarlarla PC elektrik tüketimi azaltılabilir.

Bu blog yazımızda sizlere Windows işletim sisteminde bilgisayarınızın güç ihtiyaçlarını belirlemenize yarayan ancak akıcılığını olumsuz etkilemeyen farklı güç profillerini tanıtıyoruz. Bu yöntemleri uygulayarak bilgisayarınızın harcadığı elektrikte gözle görülür bir azalma sağlayabilirsiniz. Elektrik tüketimi konusunda bilinçli davranmanız uzun vadede hatırı sayılır bir tasarruf sağlayacaktır. 

Güç planlarına göz atın

Windows, evinizdeki bilgisayarın potansiyelini değerlendirmeniz için üç farklı güç planı sunuyor. Bunlara Dengeli, Yüksek Performans ve Güç Tasarrufu adları verilmiş. Ayrıca bilgisayar üreticinizin eklediği ek planlar da olabilir. Güç planlarına erişmek için “Başlat > Denetim Masası > Donanım ve Ses”i seçerek Güç Seçenekleri’ne tıklayın. 

Tasarruf edin

Normalde performansla güç tüketiminin orta noktasında olan (ve en çok önerilen) “Dengeli” seçeneği işaretlidir. “Güç Tasarrufu” planı hız düşürme ve kapatma konusunda biraz daha agresif davranarak bilgisayarınızın elektrik tüketimini azaltıyor. “Yüksek Performans” seçeneğiyse tutumluluğu bir yana bırakıp bilgisayarınıza maksimum performans sağlıyor.

Kendiniz yapın

Bu ayarlar başlangıç için iyi ama güç tüketiminiz üstünde gerçekten söz sahibi olmak istiyorsanız en iyisi kendi planınızı yaratmanız. Soldaki bölmeden “Güç planı oluştur”a tıklayın, “Güç tasarrufu”nu başlama noktası olarak kullanın ve yeni planınıza “Süper güç tasarrufu” adını verip “İleri”ye tıklayın. Gözünüzü kırk kez açıp kapayın Bu ekrandan bilgisayarınızın ne kadar bekledikten sonra uykuya geçeceğini belirleyebilirsiniz. Tavsiyemiz “Ekranı kapat” seçeneğini “1 dakika”, “Bilgisayarı uyku moduna geçir” seçeneğini ise “5 dakika” olarak ayarlamanız. Tamamlayınca “Oluştur” düğmesine tıklayın.

Hazırda bekletme

Hazırda bekletme, bilgisayarın gücünü neredeyse tümüyle kesen özel bir tasarruf modudur. Bilgisayarınızı uyku yerine bu moda geçirerek daha fazla tasarruf sağlayabilirsiniz. Soldaki bölmeden “Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin”e tıklayın, sonra “Güç düğmesine bastığımda” seçeneğini “Hazırda Beklet” olarak belirleyin.

Ekstra tutumluluk için

Şimdi “Süper güç tasarrufu” planınızın sağındaki “Plan ayarlarını değiştir” bağlantısına ve ardından ekranın alt kısmındaki “Gelişmiş güç ayarlarını değiştir”e tıklayın. “Sabit disk” satırını genişletin ve sabit diski 10 dakikada kapatılacak şekilde ayarlayın. Ardından “Uyku” seçeneğini genişletin, “Uykudan Önce Bekleme” kısmındaki dakikaları silin, ”Hazırda beklemeden önce geçecek süre”yi 5 dakika yapın. Ardından “Tamam”a basın.

Dizüstü ayarları

Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız kapak kapandığında ne olacağını da belirleyebilirsiniz. Pencerenin solundaki “Kapak kapatıldığında yapılacakları seçin” bağlantısına tıklayın. Burada biri pille çalışırken, diğeri ise şebeke elektriğine bağlıyken yapılacaklarla ilgili iki seçenek var. “Prize takılı” seçeneği “Uyku”da kalsın, “Pilde” kısmını “Hazırda Beklet” olarak değiştirin.

Güçten tasarruf sağlandı

Elinize sağlık! Artık kendi güç planınızı oluşturmayı biliyorsunuz ve bilgisayarınızı atıl durumdayken güç harcamasını önleyecek hale getirdiniz. Hazırda Beklet modunun yanı sıra güç düğmelerinin ne yapacağını ve dizüstünüzün kapağı kapatıldığında neler olacağını öğrendiniz. Bilgisayar başında sık sık dalıp gidiyorsanız süreleri biraz daha artırabilirsiniz.

24.08.2018
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.