facebook

Detaylı bilgi için

sizi arayalım

Stok Takip Programı

Gerek üretim gerekse satış ve sevkiyat yapan işletmelerde müşteri memnuniyetinin anahtarlarından biri de fiziki stokların doğruluğunun sağlıklı ve güvenilir şekilde takibidir. Logo Depo Yönetim Sistemi çözümleriyle stoklarınızı gerçek zamanlı olarak takip edin!

Stok Takip Programı ile ilgili detaylı bilgi için sizi arayalım.

Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

ON-PREMISE
Logo WMS

Küçük ve orta büyüklükteki işletmelere yönelik depo yönetim sistemi ürünü Logo WMS; Android işletim sistemli cihazların sisteme entegrasyonu, günümüzde kullanılan barkod yapıları ile farklı modüllerin kullanılabilmesi sayesinde, depo süreçlerinde maliyetleri düşürürken verimliliği artırıyor.

Ürünü incele
ON-PREMISE
Logo WMS Platform

Logo WMS Platform, büyük ve orta ölçekli işletmelerde bütünleşik ve otomatize depo yönetimi sağlayarak maliyetleri düşürürken süreçlerin etkili kontrolünü, kârlılığı ve verimliliği artırıyor.

Ürünü incele

Yeni Başlayanlar İçin

Stok takip programı nedir?

Stok ya da envanter, bir işletmenin satışa sunmak veya üretimde kullanmak üzere depoladığı bitmiş ürünler, yarı mamuller veya ham maddelerdir. Örneğin otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bir şirketin üretimde kullanmak üzere satın aldığı bütün malzemeler, bir market zincirinin depolarında bulundurduğu ürünler, elektronik ürünlerin bakım ve onarımını yapan bir işletmenin depoladığı yedek parçalar stok kategorisindedir.

İster satış ister üretim amaçlı olsun tüm stokların etkili takibi büyük önem taşır, çünkü doğru ve güvenilir stok bilgisi sayesinde ürün bulunabilirliği sağlanarak müşteri memnuniyeti artırılabilir veya hammaddelerin her an hazır olması sağlanarak kesintisiz üretim yapılabilir.

Kimi zaman binlerce kaleme kadar genişleyebilen stoklar eskiden manuel olarak takip edilirdi. Büyük bir iş yükü yaratan bu takip sürecinde, insan kaynaklı kayıt hataları da sık görülürdü. Bugünün dijital dünyasında ise stok takip programları sayesinde mağaza ve depolardaki envanteri güvenilir, hızlı ve düzenli bir şekilde takip etmek mümkün oluyor.

Kurumsal kaynak planlama (ERP) başta olmak üzere çeşitli kurumsal teknoloji çözümleriyle entegre çalışan stok takip programları siparişten satışa kadar tüm süreçlerin kesintisiz işlemesini sağlıyor.


Logo’da depo yönetimi stok takibi çözümleri neler?

Her ölçekten ve her sektörden işletmenin kurumsal teknoloji ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunan Logo Yazılım; Logo İşbaşı, Logo WMS ve Logo WMS Platform çözümleri kapsamında stok takibi programı da sunuyor.

Küçük ölçekli işletmelere yönelik Logo İşbaşı ön muhasebe çözümündeki stok takip özelliği; stokların alış ve satışlar doğrultusunda otomatik olarak güncellenmesini ve stok kayıtlarının webden veya mobil cihazlardan anlık takibini sağlıyor.

Yine küçük ölçekli işletmelere yönelik olarak sunulan depo yönetimi çözümü Logo WMS de stok takip özelliği sayesinde sağlıklı bir envanter oluşturuyor. İstenirse el terminalleri aracılığıyla daha da kolay stok takibi yapılabiliyor.

Buna ek olarak, Logo Tiger ERP ve Logo Netsis ERP (kurumsal kaynak planlama) çözümleriyle Logo WMS arasındaki güçlü entegrasyon sayesinde, ERP üzerindeki stok hareketleri de doğrudan Logo WMS’e aktarılabiliyor.

Orta ve büyük ölçekli işletmeler için geliştirilen Logo WMS Platform ise uçtan uca depo yönetimi sağlarken, gelişmiş stok takip programıyla raf bazında stok takibi, seri/lot takibi, palet takibi, hasarlı ürünlerin takibi gibi özellikler sunuyor.

Logo WMS Platform’daki standart özelliklerin yanı sıra, farklı sektörlerden işletmelerdeki stok süreçlerine göre özelleştirmeler de yapılabiliyor. Diğer bir deyişle, ister standart ister ihtiyaç doğrultusunda tasarlanmış uyarlamalar söz konusu olsun, Logo WMS Platform ile sayım işlemleri kolaylaşıyor, stoklar sağlıklı tutuluyor.


01

Stok takibi nasıl yapılır?

Stok takibinin en kolay ve güvenilir yöntemi, sadece bu işe özel olarak tasarlanmış stok takip programları kullanmaktır. Genellikle depo yönetim programlarının içinde yer alan stok takip programları, envanter kontrolü için yapılması gereken işlemleri otomatik olarak gerçekleştirir. Ürün ya da hammadde olarak sisteme girişi yapılan her bir kalemin işletme içindeki veya dışındaki hareketleri bu program tarafından kayıt altına alınır.

Satışı yapılan ürünler, üretimde kullanılan hammaddeler ve yarı mamuller stok takip programına kayıtlı olduğu için eksilen veya tükenmek üzere olan tüm kalemler önceden görülüp gerekli önlemler alınabilir.

Ayrıca stok takip programları ERP, ön muhasebe programları, e-devlet uygulamaları gibi çözümlerle entegre bir şekilde kurgulandığında fatura kesiminden muhasebeleştirmeye, tahsilatlardan raporlamaya kadar tüm süreçlerde uçtan uca kontrol sağlanabilir.

02

Depo stok takip programı ile neler yapılabilir?

Etkili bir depo stok takip programı her şeyden önce iş akışının daha düzenli ve daha verimli olmasını sağlar. Depo yönetim sistemi (WMS) çözümü kapsamında yer alan depo stok takip programı satış ve üretimin aksamaması için stokların sürekli kontrolüne imkân verir.

  • Evrak işi azalıyor. Böylece çalışanlar diğer işlere daha çok zaman ayırabiliyor.
  • Eldeki stokların net ve doğru bir biçimde görülebilmesi sayesinde kampanya organizasyonunu kolaylaştırır.
  • Ürün veya hammaddelerden ne kadar stok tutulması gerektiğine ilişkin bilgiler verir.
  • e-Ticaret mağazalarındaki yoğun ürün giriş ve çıkışlarını etkili bir şekilde kontrol eder.
  • Sipariş teslim hızını artırarak müşteri memnuniyeti üzerinde etkili olur.
  • Yeni sipariş alımlarını ve teslim tarihlerini stok durumuna göre planlamayı sağlar.
  • Son kullanma tarihi bulunan ürünlerin yakın takibiyle ürünlerin kullanılamayacak duruma gelmesini engeller.
  • Değişken maliyetler karşısında stok durumunu takip ederek en uygun fiyatlarla ve en doğru zamanda satın alma yapmaya imkân verir. Diğer bir deyişle, maliyet analizini ve kontrolünü kolaylaştırır.
  • Süreçlerin aksamaması, insan kaynaklı hataların yaşanmaması ve girdi fiyatlarının etkili takibi sayesinde işletmelere kârlılık kazandırır.

İş akışınızda verimliliği artırıyor

Stok takip programı sayesinde, üretimden hammadde teminine kadar her noktada iş akışınızın daha düzenli ve verimli olmasını sağlayabilirsiniz. Böylece satış ve üretimdeki aksaklıkları en aza indirebilirsiniz.

Farklı çözümlerle entegre çalışıyor

Stok takip programınızı ERP, ön muhasebe, e-devlet uygulamaları gibi çözümlerle entegre bir şekilde kurgulayarak tüm süreçlerinizde uçtan uca kontrol sağlayabilirsiniz.

Doğru zamanda satın alma imkânı veriyor

Stok takip programı sayesinde, azalmakta olan veya son kullanma tarihi yaklaşan hammaddeleri veya ürünleri önceden görüp, en uygun fiyatlarla yeniden temin edebilirsiniz. Böylece fiyatlardaki dalgalanmalardan ve değişken maliyetlerden daha az etkilenebilirsiniz.

Etkili envanter kontrolü sağlıyor

Sisteme girişi yapılan her ürün ya da hammaddenin işletme içindeki veya dışındaki hareketlerini stok takibi sayesinde kaydedebilirsiniz. Böylece eksilen veya tükenmek üzere olan tüm kalemleri önceden görüp gerekli önlemleri alabilirsiniz.

03

En iyi stok takip programı nasıl seçilir?

Stok takip programları, işletmenizin ölçeğine göre ön muhasebe yazılımları veya depo yönetim sistemleri (WMS) kapsamında alınabilir. Her iki seçenekte de dikkat edilmesi gereken; hızlı, verimli, güncel ve güçlü entegrasyon yetenekleri olan bir çözüm seçmektir.

Yerleşik (on-premise) veya bulut üzerinde kullanım da yine işletmenizin ihtiyacına ve teknolojik altyapınıza bağlı olarak verilmesi gereken bir karardır. Doğru kararları alabilmek için ise Logo Yazılım gibi güvenilir, tecrübeli, geniş bir iş ortağı ekosistemine sahip bir markanın tercih edilmesi önemlidir.

Ayrıca stokların mobil cihazlar üzerinden kontrol edilebilmesi, stoktaki ürün giriş ve çıkışlarının ERP ve e-devlet çözümleriyle entegre olması, barkod ve el terminali kullanımı da bir stok takip programının verimini artıran özelliklerdir.

04

Barkodlu stok takip programının özellikleri nelerdir?

Özellikle depolarında ve stoklarında çok sayıda kalem bulunan orta ve büyük ölçekli işletmeler, stok takibi için barkodlardan ve el terminallerinden büyük fayda sağlar.

Depoya giren ve depodan çıkan ürünlerin tek tek işlenmesi veya sayımı gibi büyük bir iş yükü yaratan işlemler yerine, ürünlerin üzerindeki barkodlar el terminalleriyle okunarak giriş ve çıkışlar kontrol edilebilir.

Logo Yazılım Çözümleri
ON-PREMISE

Logo WMS

Küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik bir depo yönetim sistemi olan Logo WMS, ister üretim ister e-ticaret gibi gerekçelerle stok tutmak zorunda olan işletmelerin hayatını kolaylaştırıyor. Etkili stok takibi sayesinde sağlıklı bir envanter oluşturma imkânı sunan Logo WMS ile entegre el terminalleri aracılığıyla daha da kolay stok takibi yapılabiliyor. Böylece kârlılık da artıyor.

Tüm depo hareketlerini Android işletim sistemli cihazlar üzerinden gerçekleştiren Logo WMS ile daha hızlı, daha doğru ve daha detaylı yönetilen depolarda iş verimliliği artıyor, kayıplar azalıyor, maliyet avantajı elde ediliyor.

İnsan kaynaklı stok tutma hatalarını da ortadan kaldıran Logo WMS, depo süreçlerini uçtan uca kontrol ederek iyileştirilmesi gereken noktaları tespit etmeye yardımcı oluyor. Ayrıca Logo Tiger ERP ve Logo Netsis ERP (kurumsal kaynak planlama) çözümleriyle entegrasyon sayesinde, ERP üzerindeki stok hareketleri de doğrudan Logo WMS’e aktarılabiliyor.

ON-PREMISE

Logo WMS Platform

Orta ve büyük ölçekli işletmeler için geliştirilen Logo WMS Platform çözümü uçtan uca depo yönetimi sağlarken, gelişmiş stok takip programıyla raf bazında stok takibi, seri/lot takibi, palet takibi, hasarlı ürünlerin takibi gibi özellikler sunuyor. Ayrıca mal kabulü, depo içerisinde yerleştirme, sevkiyat için en uygun aracın belirlenmesi gibi tüm depolama işlem ve aşamalarında akıllı yönlendirmelerle süreci yönetiyor.

Depo yönetimi süreçlerinde otomasyon sunan Logo WMS Platform, böylece insan kaynaklı hataların ortadan kalkmasını, insan kaynağının daha verimli kullanılmasını, zaman ve maliyet tasarrufu elde edilmesini sağlıyor.

Logo WMS Platform’daki standart stok takip ve depo yönetimi özelliklerinin yanı sıra, stok süreçlerindeki ihtiyaca göre sistem özelleştirmeleri de yapılabiliyor. Logo imzalı ERP çözümleriyle de entegre olan Logo WMS Platform, böylece ERP ile depo sistemi arasında otomatik veri transferi sağlıyor.

Sıkça Sorulan Sorular

01

Online stok takip programı kullanım alanları nelerdir?

Online stok takibi, depodaki stok durumuna internet üzerinden anlık erişim imkânı verdiği için her işletme tarafından kullanılabilir. Özellikle de farklı depoları bulunan, yoğun saha satışı yapan, stok devir hızının yüksek olduğu işletmelerde stok bilgilerine online erişim çok önemlidir.

02

Depo stok takip programını kimler kullanabilir?

Hangi sektörden olursa olsun üretim, lojistik, satış veya e-satış yapan, dolayısıyla stok tutması gereken her ölçekten işletme depo stok takip programını kullanabilir.