Genel

Çalışma izin belgesi nedir? Çalışma izin belgesi nasıl alınır?

Yabancı uyruklu kişiler Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde herhangi bir işte çalışmak istiyorlarsa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan ya da çalışma iznini alabilecekleri diğer ilgili kurumlardan kendilerine ikamet hakkı ve çalışma hakkı veren izin belgesini almak zorundadırlar. 

Çalışma izin belgesi nedir?

Çalışma izni alınmadığı takdirde herhangi bir yabancı uyruklu kişi, herhangi bir işte çalışmaya başlarsa, yabancı uyruklu kişi ve kendisine iş veren kişi idari para cezasına çarptırılır. Yanı sıra yabancı uyruklu kişiye süreli giriş yasağı uygulanır. Bu sebeplerden dolayı, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan yabancı uyruklu kişiler herhangi bir işte çalışmak için çalışma izni ya da muafiyet belgesi almak zorundadır.

e Devlet çalışma izin belgesi nasıl alınır?

Çalışma iznini almak isteyen yabancı uyruklu vatandaşlar sırasıyla şu işlemleri takip edebilirler ve kendileri için en uygun işlem türünü seçebilirler:

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan herhangi bir şirketten çalışma daveti almaları ve bunun yanında da iş ve istihdam amaçlı Türkiye Cumhuriyeti'ne gelmeleridir. Yabancı uyruklu vatandaşlar, işveren ile sözleşme yapıp birlikte çalışma adına yapacak oldukları sözleşmeyi kararlaştırdıkları takdirde çalışma izni belgesi süreçleri başlamaktadır. Bu durum yabancı uyruklu vatandaşın yurt içinde ya da yurt dışında olmasını dikkate almaz. Eğer kişi yurt içinden başvuru işlemlerini devam ettirecekse oturum izni şartı aranmaktadır. Oturum iznine sahip olmadığı takdirde önce oturum izni almalı ve sonrasında izin sona ermeden başvurusunu yapmalıdır.

Yabancı uyruklu vatandaşın yurt dışında bulunması ile ilk etabı yurt dışında tamamlanmalıdır. Onay süreci sonrasında da pasaportuna basılacak olan yazılı vize ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti'ne giriş yapabilmektedir. Çalışma vizesini aldıktan sonra yabancı uyruklu vatandaş ülkeye gelebilir ve bunun yanında ikamet izni ile sigorta giriş süreçlerini de başlatır.

Yabancı uyruklu vatandaşların çalışma izni başvurularında hem şirketten hem yabancı uyruklu vatandaştan belli başlı yeterlilikler aranmaktadır. Bu yeterliliklere uyan yabancı uyruklu vatandaşlar çalışma iznini alabilmektedir.

Çalışma muafiyet izin belgesi nasıl doldurulur?

e Devlet çalışma izni belgesi doldurulmadan önce çalıştırılmak istenen yabancı uyruklu kişi hakkında şu hususlara dikkat edilmektedir:

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından alınmış olan, en az altı ay süresince ikamet tezkeresinin sahibi olunması. Olunmadığı takdirde de yabancı uyruklu kişinin kendi ülkesinde yer alan Türkiye Cumhuriyeti dış temsilciğine gitmesi ve sonrasında da vize başvurusunda bulunması, hemen ardından da alacak olduğu on altı haneli referans numarasını Türkiye Cumhuriyeti'nde bulunan işverenine bildirmesi ve referans numarası ile İçişleri Bakanlığına başvurulması.

 

Başvuru esnasında önemli olan maddeler ise şunlardır:

  • Bakanlık sisteminde yer alacak işyeri kaydını oluşturacak olan işyeri SGK tarafından yürütülen e-bildirge kullanıcısının kendi adına olması şartı ile elektronik imzası bulunmalıdır.
  • Ardından iş sözleşmesi düzenlenir sonrasında da her iki taraf (işveren ve yabancı uyruklu vatandaş) tarafından imzalanır. Yurt dışı başvuruları esnasında bu imzalama işlemi vize talep edilmeden önce yapılmalıdır.
  • Başvuruların tamamı e-devlet sistemi üzerinden, e imza  (elektronik imza) yardımı ile yapılmalıdır.
  • Gerek dilekçe gerekse başvuru formu ve benzeri herhangi bir doküman genel müdürlüğe gönderilmeyecektir.
  • E-devlet kısmının yabancı sekmesinden başvurular yapılmaktadır. Süre uzatma başvuruları da ticaret bakanlığına yapılmalıdır.

 

Tüm bu adımlar ve uyarılar sonrasında, internet tarayıcınız ile e-devlet üzerinden bulabileceğiniz gerekli evraklarda çalışma izni alacak olan kişinin kişisel bilgileri ve harici gerekli olan bilgiler yer almalıdır. Sonrasında evraklar doldurulmalı ve daha öncesinde de bahsedilen ilgili kurumlara başvuruda bulunulmalıdır.

07.06.2022
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.