facebook
Genel

Cari açık, beklentilerin altında arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan verilere göre cari işlemler açığı, Ekim’de 3,8 milyar dolar ile ekonomistlerin beklentilerinin altında gerçekleşti.

TCMB tarafından açıklanan Ekim ayına ilişkin ödemeler dengesi verilerine göre cari işlemler açığı, Ekim’de bir önceki yılın aynı ayına kıyasla 2,2 milyar dolar artarak 3,8 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Böylece Ekim verisi ekonomistlerin 4,1 milyar dolarlık cari işlemler açığı beklentisinin altında kalsa da 12 aylık cari işlemler açığı 41,9 milyar dolara yükseldi. AA Finans Analisti ekonomist Haluk Bürümcekçi, yıllık cari açığın 41,9 milyar dolara yükseldiğini belirterek, Kasım ayı öncü verilerin dikkate alındığında cari açığın 43,8 milyar dolara yaklaşabileceğini ifade etti.

Cari dengenin temel eğilimi açısından takip edilen enerji dışı cari dengenin 11,2 milyar dolar açığa, enerji ve altın dışı cari dengenin ise 2,2 milyar dolar açığa yükseldiğine dikkati çeken Bürümcekçi, “Son aylarda çekirdek açığın yükselişe geçmesi, ekonominin potansiyel büyümesinin üzerinde seyrettiğini (çıktı açığı pozitif) gösteren, yani ısınmaya işaret eden bir veri olmuştur” dedi. (kaynak: TOBB)

22.12.2017
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.