facebook
MuhasebeMevzuat

Cari hesap takibi nedir, nasıl yapılır?

İçerikler

1. Cari hesap nedir?

2. Cari hesap takibi neden önemlidir?

3. Cari hesap takibi nasıl yapılır?

4. Logo Start ile iş hayatında yeni bir start

5. LOGO START HAKKINDA DETAYLI BİLGİ VE TALEP İÇİN TIKLAYIN!

Şirketinizin borç ve alacaklarını düzenli bir şekilde takip edebilmenizi sağlayan cari hesap takibi neden önemlidir? Cari hesap takibi, en pratik ve sağlıklı şekilde nasıl yapılır? Yanıtlar bu yazımızda.

İşletme sahiplerinin hakim olması gereken konuların başında hesap takipleri gelir. Cari hesaplar da bu konuda en önemliler arasında. Peki tam olarak ne anlama gelir? Takibi nasıl yapılmalıdır? Bu yazımızda hepsini mercek altına aldık.

Cari hesap nedir?

Ticaret Kanununun 87. maddesine göre cari hesap, iki kimsenin para, mal, hizmet ve diğer hususlardan dolayı birbirlerindeki alacaklarını ayrı ayrı istemekten karşılıklı olarak vazgeçip, bunları kalem kalem zimmet ve matlup şekline çevirerek hesabın kesilmesinden çıkacak bakiyeyi isteyebileceklerine dair bulunan mukaveleye deniyor.

Daha basit bir anlamla ifade etmek gerekirse, şirketin müşteri ve tedarikçi hesaplarının toplamına cari hesap denir. Böylece şirketin borç ve alacak takibi detaylı ve düzenli bir şekilde yapılmış olur.

Cari hesap takibi neden önemlidir?

Genelde şirketlerde muhasebeci tarafından geçmişe dair tüm evraklar kayıt altındadır ve geçmişe dair tüm konular hakkında bilgi ve belgeler alınabilir. Ancak cari hesap takibinin faydası geçmiş değil, güncel bilgilerden kaynaklıdır ve dolayısıyla muhasebecilerin bu datası cari hesabın tutulduğu anlamına gelmez. Cari hesabı düzenli ve sürekli güncel olarak ya işletme sahibi tutmalıdır ya da bu konuda yetkilendirilmiş bir personele bu görev verilmelidir.

Cari hesap takibi nasıl yapılır?

İşletmelerin cari hesaplarını tutmaları için birkaç farklı yöntem vardır. Bunlardan en eskisi, cari hesap defterleridir. Defterin üç ana bölüme ayrılması; birinde alacaklıların, birinde satıcılara olan borçların, birinde ise vergi borcu gibi borç ve alacakların tutulması gerekir. Bu hem teferruatlı olduğu gibi hem de raporlamalara uygun değildir hem de günümüz teknolojisi varken pek mantıklı olmayabilir.

Bir diğer cari hesap takibi Excel üzerinden yapılabilir. Ancak bu da tahmin edilebileceğinden çok daha karışık bir işe dönüşebilir. Öncelikle her bir müşteri ve tedarikçiniz için ayrı ayrı cari hesap kartları açmanız gerekir. Her bir işlemin ardından da bu kartlara işlem yapılması gerekli olur. Başka bir kartta da tüm borç ve alacaklar listelenir. Müşteri ve tedarikçilerinizle cari hesap takibini online olarak Logo İşbaşı ile yapabilirsiniz.

Logo Start ile iş hayatında yeni bir start

START ile stok, maliyet, kasa, fatura, sipariş, banka ve müşteri bilgilerinin yönetimini kolaylıkla yapabilirsiniz. START iş yükünüzü hafifletirken sizin de tek bir yerden işletmeniz ile ilgili her detayı takip etmenizi ve karlılığınızı artırmanızı sağlar.

Logo Start‘ın işletmenize sağlayacağı katkıları şöyle sıralayabiliriz:

  • Bilgi Yönetimi: Stok, maliyet, kasa, fatura, sipariş, banka ve müşteri bilgilerini rahatlıkla yönetmenizi sağlar.
  • Tek Bir Yerden Detaylı Takip: İş yükünüzü hafifletmek için, tek bir yerden işletmeniz ile ilgili her detayı takip etmenizi sağlayarak karlılığınızı artırır.
  • Küçük İşletmeler İçin Etkin İşlem Yönetimi: Emlakçı, sigortacı, poliklinik, kırtasiye, çiçekçi, pastahane, parfümeri, dershane ve galeri gibi muhasebesini dışarıdan takip eden, tek kullanıcılı, küçük ölçekli işletmenizin günlük işlemlerini daha etkin ve verimli bir şekilde yönetebilmenizi sağlar.

LOGO START HAKKINDA DETAYLI BİLGİ VE TALEP İÇİN TIKLAYIN!

05.02.2019
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.