facebook
MevzuatMuhasebe

Çek ve senet işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler

İşletmelerin ticari işlemlerinde yaygın olarak kullandığı çek ve senetler, kullanımı için belirlenen şartlara uyulmadığında mağduriyetlere neden olabiliyor. Birçok kişi meydana gelen hak kayıpları dolayısı ile hukuksal yollara başvuruyor. Arkası yazılan çekin tahsili, çekin arkasına atılan imza, ciro edilen çek karşılıksız çıkarsa, zamanında tahsil edilmeyen çek gibi internet sorgulamaları çek ve senet işlemlerinin ne kadar hassasiyet gerektirdiğini ortaya koyuyor. Siz de hem alırken hem de verirken sorun yaşamamak için çek ve senet işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler hakkındaki bilgilendirici bu yazımızı okumalısınız.

Maddi kayıplara uğramamak için çek ve senet işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler konusunda fikir sahibi olmalısınız. Çek ve senet işlemleri yapmadan önce çek ve senet arasındaki ayrımı bilmek gerekiyor.

Çek nedir?

Kıymetli evraklar arasında bulunan çek ödeme emri niteliği taşıyor ve ticaret dünyasında sıklıkla kullanılıyor. Türk Ticaret Kanunu’nda belirtilen hükümlere göre düzenlenen çek, bir bankaya hitaben yazılıyor ve belirli bir kişi adına ya da hamiline ödenmek üzere şeklinde yazılıyor. Bir kambiyo senedi olarak çek, bir havalenin ödenmesi için çıkarılan teyit emri anlamına geliyor. Çek defteri, bireyler ve tüzel kişiler tarafından bankalardan alınabiliyor. Çek; teyitli çek, garantili çek, çizgili çek, mahsup çeki, banka çeki, seyahat çeki, posta çeki gibi farklı türlerde olabiliyor.

Senet nedir?

Herhangi bir borçlunun, borcuna istinaden alacaklıya vermiş olduğu ileri tarihli bir kıymetli evrak olarak senet, vadesiz ve vadeli olmak üzere iki şekilde kullanılabiliyor. Ödemenin yapılması durumunda senedin imha edilmesi gerekiyor.

Çek ve senet farkı

Çek, 3167 Sayılı Kanun’da ve bu Kanun ’a ilişkin Tebliğ’de yer alan hükümlere uygun olarak basılıp satılabiliyor. Senet ise matbaalarda basılıp satılıyor ve resmi nitelik taşımıyor. Çek tahsilatında herhangi bir problem yaşanması durumunda alacak mahkeme yoluyla tahsil edilebiliyor. Senette mahkeme yoluyla hak aramak mümkün olmuyor. Senedi borçlu kişi ödüyor, çeki ise banka ödüyor. Çek üzerinde belirtilen tarihte ödeniyor. Senette ödeme tarihi tarafların kararıyla ileriye veya geriye çekilebiliyor.

Çek ve senet işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler ise şunlar:

  • Boş senet ve çeklere imza atmayın.
  • Aynı kalemi kullanın.
  • İsmi tam olarak doğru yazın.
  • Tutarı hem rakam hem de yazıyla yazın ve ilave yapılmasını engellemek için bitişik bir şekilde kapatma çizgilerini kapatın.
  • Tanımadığınız kişilerden senet veya çek almayın.
  • Verilen senedin ve çekin bir fotokopisini mutlaka saklayın.
  • Senetleri ve çekleri alacaklı ve borçlunun bulunduğu ortamda düzenleyin.
  • Taksitli alışveriş senedindeki meblağ kısmını doldurun ve borcu ödedikten sonra sözleşmeyi geri alın.
  • Borcu ödedikten sonra senetteki imzaları kontrol edin.
  • Ödemesi yapılmış senedin üzerinde ödendiğine dair bir ibarenin bulunmasını sağlayın.
01.06.2020
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.