facebook
İnsan Kaynaklarıİşe Alım

Doğru Adayı İşe Almak İsteyen İK Yöneticilerinin Cevaplaması Gereken 10 Soru

Ürün ve hizmetten çok insana yapılan yatırımın daha önemli olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Başta global şirketler olmak üzere tüm kurumlar rekabet avantajı sağlamak için yeteneği bulmak ve elde tutmak konusunda birbirleriyle yarışıyorlar. Doğru adayı işe almak isteyen yöneticilerin işe alımlardan önce cevaplamaları gereken 10 kritik soruyu sıralıyoruz.

Doğru çalışanı bulmak, şirketlerin piyasadaki rekabet gücünü artıran en önemli öğelerden biri. Günümüzde herkes yeteneğin peşinde ancak yetenek çok sık rastlayabildiğimiz bir şey değil. Dolayısıyla kısıtlı zaman içinde doğru çalışanı bulmak o kadar da kolay bir iş değil.

Ayrıca şirketler hem işgücü devir oranını azaltmak hem de çalışanların performansını artırmak için çalıştığı kurumu sahiplenen çalışanlar yaratmak istiyor. Birçoğunun aklındaki soru ise bunu nasıl yapacakları. Çalışan bağlılığı yaratmak için adayın adil, objektif, bilimsel ve profesyonel bir değerlendirme sürecinden geçiyor olduğunu algılaması çok önemli.

İşe alım profesyonelleri ise doğru yeteneği en hızlı şekilde bulmak istiyor. Ancak pozisyona en uygun adayı bulmaya ve çalışan bağlılığı yaratmaya yardım edecek ölçme ve değerlendirme süreçleriyle pozisyonun doldurulması için verilen süre birbiriyle ters orantılı diyebiliriz. İK profesyonellerine bu çelişkiyi çözme konusunda yardım edecek en önemli şeyse işe alım süreci öncesi yapılacak ön değerlendirmeler.

Doğru çalışanı bulmak ve çalışanda şirket bağlılığı yaratmak isteyen yöneticilerin işe alım sürecini başlatmadan önce mutlaka cevaplaması gereken 10 soruyu şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Aradığım kişide hangi niteliklerin (deneyim, eğitim, yabancı dil, teknik bilgi vs.) olmasını istiyorum?
  2. İstediğim nitelikler o iş için ne seviyede gerekli?
  3. İş tanımının neresinde sahip olduğu nitelikleri kullanıyor olacak?
  4. Çalıştığım kurumun ve adayın vizyonunu biliyor muyum?
  5. Adayın vizyonu ile şirketin vizyonu birbirini nasıl destekliyor olacak?
  6. Takım çalışmasına uyum sağlayabilmesi için hangi kişilik özelliklerine sahip olmasını bekliyorum?
  7. Görevini başarılı şekilde gerçekleştirebilmesi için hangi yetkinliklerinin güçlü olmasını bekliyorum?
  8. Adayın değerleri ile şirketin değerleri ne kadar uyumlu?
  9. Şirketin kaynakları adayın beklentilerini karşılayabiliyor mu?
  10. Beğendiğim adayın işe başlayabileceği tarih benim için uygun mu?
14.12.2017
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.