facebook
E Ticaret

Dropshipping nedir? Dropshipping nasıl yapılır?

E-ticaret alanında faaliyet gösteren kurumlar kendi ürünlerini satmanın yanında dilerlerse başka markalara ait ürünleri de satabilirler. Kendi ürünlerini satan firmalar stokta ürün tutarken bunun için belirli bir masrafa girerler. Bu masrafa girmek istemeyen satıcılar stoksuz bir şekilde başka markaların ürünlerini satarak bu durumu çözmeye çalışırlar. Peki Dropshipping olarak bilinen bu uygulama nedir, nasıl yapılır ve ücretsiz bayilik nasıl alınır?

Dropshipping Nedir?

Kelime anlamı olarak fabrikadan halka ve stoksuz satış gibi anlamları bulunan dropshipping günümüzde e-ticaret firmaları arasında oldukça yaygın şekilde uygulanır. Genelde e-ticaret alanında yeni faaliyet göstermek isteyenler stoksuz ticaret olan dropshipping'i tercih eder. Dropshipping ürünü depolamak ve stoklamak için masrafa girmeden direkt satıcı ve alıcı arasında köprü kurma esasına dayanır. Satıcılar birden fazla markanın ürününü sattığı için depolamak yerine tedarikçilerle anlaşarak bu ürünleri temin ederler.

 

Dropshipping Nasıl Yapılır?

Dropshipping tedarik zincirini oluşturan ana unsurlar arasındaki ilişkiye dayanır. E-ticaret satıcıları ürünleri stoklamak yerine müşteri talep ettikçe tedarikçilerden alırlar. Perakendeciler ürünün kargoya verilmesi ve depolanması gibi süreçlerle ilgilenmektense satış kısmına odaklanırlar. Dropshipping temelde 4 aşamada işler :

 

  1. Perakendeci, kendisine uygun ya da satmak istediği ürünleri sağlayan bir tedarikçi ve e-ticaret sitesi seçer.
  2. Satış yapmak üzere seçtiği ürünü e-ticaret sitesine koyar.
  3. Müşterinin seçtiği ürünü tedarikçi kargolar.
  4. Sonraki tüm süreçlerle perakendeci ilgilenir.

 

Burada hem tedarikçi hem perakendeci yani satıcı için çeşitli avantajlar mevcuttur. Tedarikçi hiçbir pazarlama masrafı yapmadan satıcı ise depolama, nakliye ve kargolama parası ödemeden satışı gerçekleştirmiş olur. Satış sonrası elde edilen gelir anlaşmanın içeriğine göre iki taraf arasında paylaşılır. Dropshipping'e karar veren satıcılar satacakları ürünle ilgili hedef kitle belirlemeli, en az sorun yaşayacağı tedarikçi firmaları bulmalı ve ek maliyet gerektirmeyecek ürünleri sitesine eklemeli. Peki dropshipping iş modellerinden hangisi size uygun olabilir?

 

  • Perakende dropshipping: Tedarikçiden aldığı ürünleri depolamadan kendi belirlediği fiyatla tüketiciye satan ancak kargo işlemini tedarikçinin yaptığı yönteme denir. Klasik perakendeciler gibi depolama faaliyetlerinde bulunmazlar.

 

  • XML entegrasyonu: Tedarikçinin satış portföyündeki binlerce ürünü eğer satıcının kullandığı e-ticaret sitesinin alt yapısı uygunsa tüm ürünleri XML yöntemiyle kendi sitesine entegre edebilir. Dilerse belirlediği hedef kitlesine göre aradan ürünleri seçebilir ve seçtiği ürünleri ekleyebilir. XML entegrasyonunu sağladıktan sonra ürünlerin tanıtım, pazarlama ve açıklama kısımları size ait olur. XML entegrasyonunda ürün görselleri size hazır olarak geleceği için bu konuda vakit kaybetmezsiniz. Ayrıca tedarikçinin yaptığı anlık stok güncellemelerini satış yaptığınız sayfaya doğrudan yansıtabilirsiniz.

 

Ücretsiz Dropshipping Bayilik Nasıl Alınır?

Dropshipping bayiliği almak isteyen satıcılar öncelikle kendilerine uygun bir tedarikçi bularak işe başlarlar. Eğer iki tarafta anlaşırsa ücretsiz bayilik verilir fakat satıcının yaptığı her satıştan tedarikçi belirli bir oranda komisyon kazanır. Droshipping bayiliği verilen sektörler ise genelde giyim, ayakkabı, anne ve bebek ürünleri, ofis ve kırtasiye ürünleridir. Peki dropshipping bayilik nasıl alınır?

 

  • Tedarikçi web sitesindeki bayilik formunu doldurun.
  • Formda belirttiğiniz iletişim adresine bayilik sözleşmesi tedarikçi tarafından gönderilir.
  • Sözleşmeyi inceledikten sonra sizin için uygunsa imzalayıp iletin.
  • Tedarikçi sizi uygun görmesi durumunda bayiliğinizi başlatır.( Tedarikçiler başvuru esnasında sizden XML için yapılan ödeme dekontu, vergi levhası vs. gibi belgeler isteyebilir.)

Bayilik başladıktan sonra XML entegrasyonu sayesinde tedarikçinin elindeki tüm ürünler ve görseller sitenizde gözükmeye başlar. Tedarikçiden size gelen veri transferleri anlık, günlük ya da haftalık olarak değişebilir bu durumda sitenizi sürekli kontrol etmeli ve güncel tutmalısınız.

24.05.2022
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.