e-Çözümler

e-Arşiv Fatura iptali nasıl yapılır?

Günümüzde hızla dijitalleşen dünyada fatura ve fişler de elektronik ortamda düzenlenebiliyor. Vergi Usulü Kanunu'na göre fiziki ortamda hazırlanıp düzenlenebilen faturalar elektronik ortamda da düzenlenebilir. Elektronik ortamda düzenlenen bu ikinci nüsha alıcıya da gönderilerek elektronik ortamda yapılan alışveriş güvenli bir zemine oturtulur. Peki e-Arşiv Fatura yanlış düzenlendiğinde ya da başka sebeplerden ötürü iptal edilmek istendiğinde nasıl bir süreç izlenir?

e-Arşiv Fatura nedir?

E-Arşiv Fatura iptalinin nasıl yapıldığına geçmeden önce e-Arşiv  Faturanın ne olduğunun bilinmesi gerekir. Kanun gereğince e-Fatura dışında kalan tüm faturalar e Arşiv Fatura olarak değerlendirilir.  1 Ocak 2020 tarihinden itibaren tüm e-Fatura sahiplerinin e-Arşiv  Fatura sistemine geçmesi kanunen zorunlu hale geldi. Ayrıca vergi mükellefi olmayıp günlük 30 bin TL üstü fatura kesenlerin ve vergi mükellefi olup günlük 5 bin TL üzerinde fatura kesenlerin de e-Arşiv  Fatura düzenlemesi gerekir. 

e-Arşiv Fatura iptali 2022

E-Arşiv  Faturalar da başta e-Fatura olmak üzere diğer faturalar gibi iptal edilebilir ve yeniden düzenlenebilir. E-Arşiv  Fatura iptal etmek için gerekli süre içinde iptal edilmeyen faturalar için yeni düzenlemeler yapmak gerekir. Bu durumda alıcı satıcıya bir iade faturası düzenleyerek gönderir. İade faturası da satıcıya ulaştıktan sonra tekrar fatura düzenleyerek alıcıya gönderir ve süreç böylece tamamlanır. Eğer müşteri bir firma değilse alıcının Gider Pusulası düzenlemesi gerekir.  Peki e Arşiv fatura iptali nasıl yapılır?

 Genel hatlarıyla GİB portalı üzerinden mali mühür veya elektronik imza ile sisteme giriş yapılır. E-Arşiv  Fatura portalına giriş yapılarak e-Arşiv Fatura için iptal talebi oluşturulabilir. Yine de GİB e-Arşiv fatura iptal işlemi gerçekleştirirken şu aşamaları sırasıyla uygulayabilirsiniz;

1. E-Arşiv  Fatura portalından adıma düzenlenen belgeler sekmesi seçilir.

2. Önünüze gelecek ekranda belge tarihinin de aralığını seçerek sorgulama yapılır ve gerekli faturalar seçilir. 

3. Daha sonra iptal talebi oluştur seçeneğine tıklanır.

4. Karşınıza çıkacak iptal gerekçesi kısmına açıklamanızı yazdıktan sonra uyarıyı okudum kutucuğu işaretlenir ve iptal talebi oluşturulur. 

5. İptal talebi oluşturulduktan sonra iptal talebiniz başarıyla oluşturulmuştur yazısını ekranda görebilirsiniz.

6. Talebiniz onaylanana kadar iptal ve itiraz durumundan belgenizin son durumunu kontrol edebilirsiniz.

7. İptal talebiniz onaylanırsa hem alıcı hem satıcının sırasıyla sanal BA ve BS formunda e-Arşiv  Fatura gözükmeyecektir.

8. İptal talebi reddedilmişse her iki taraf ta bu formları görebilir. 

Ayrıca iptal edilen e-Arşiv  Faturalar Gelir İdaresi Başkanlığı'na düzenli olarak rapor edilmelidir.  Eğer e-Arşiv  Faturaları gerekli süre içinde kesmeyi unutup geçmişe dönük fatura keserseniz %10 oranında özel usulsüzlük cezası ödersiniz. Eğer bireysel müşteri internet üzerinden aldığı ürüne iade faturası oluşturacaksa aldığı ürünle birlikte kendisine iletilen faturanın çıktısını alarak işlemlerini gerçekleştirir. 

Adınıza düzenlenen e-Arşiv Fatura için onay ve reddetme süreçleri

Kişiler sistem üzerinden iptal ve itiraz talepleri sekmesine tıklayarak kendilerine ulaşan e-Arşiv  Faturaları görüntüleyebilirler. Eğer talebi kabul ederseniz talep cevabı başarıyla kaydedildi uyarısı alırsınız ve işlem karşılıklı olarak tamamlanmış olur. Adınıza düzenlenen e-Arşiv  Fatura için talebi reddet butonuna tıklarsanız iptal talebi reddedilir. Bu durumda hem alıcı hem satıcının sırasıyla BA ve BS formlarında belge gözükmeye devam eder.

e-Arşiv  Fatura itiraz süreci nasıl yönetilir?

Adınıza düzenlenen e-Arşiv  faturalar için onay ve reddetme yapabileceğiniz gibi itiraz etme işlemi de yapabilirsiniz. Bunun için sırasıyla şunları yapmalısınız;

1. GİB portalı üzerinden sisteme giriş yaptıktan sonra adınıza düzenlenen belgeler sekmesini seçebilirsiniz.

2. İlgili tarihi girerek adınıza çıkan ve itiraz etmek istediğiniz e-Arşiv  Fatura seçilir. 

3. İtiraz oluştur butonu seçilerek  işlem tamamlanır. 

4. Belgenizin son durumunu iptal/itiraz durumu kısmından takip edebilirsiniz.

Her türlü ihtimale ve yanlışlığa karşı sizler de profesyonel olarak e-Arşiv  Fatura işlemleri sunan yazılım ve uygulamaları kullanabilirsiniz. Uygulama üzerinden e-Arşiv  Fatura oluşturabilir, gönderebilir ve çeşitli düzenlemeler yapabilirsiniz. Bu sayede GİB portalı üzerinden girişi yapmadan sizler de e-Arşiv  Fatura işlemlerinizi kolayca halledebilirsiniz.

12.08.2022
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.