facebook
ERP

ERP projelerinde yol haritası oluşturmanın adımları

Birçok temel modül ve ek modüllerden oluşan ERP yazılımları, tüm sektörlerde binlerce işletme tarafından kullanılıyor ve pek çok avantaj sağlıyor. Peki, işletmelerin ERP ile kazanımlar elde edebilmesi için ne yapması gerekiyor? Blog yazımızda ERP süreçleri için yol haritası oluşturmanın adımlarını aktarıyoruz.

Enterprise Resource Planning kelimelerinin kısaltması olarak kullanılan ERP, Kurumsal Kaynak Planlaması anlamına geliyor. Türkçe karşılığı doğrultusunda ERP kavramı, işletmenin tüm kaynaklarının bir veritabanı üzerinde çalışan yazılım aracılığıyla bütünleşik bir yaklaşım gözetilerek entegre bir biçimde yönetilmesini ifade ediyor. ERP sayesinde düşük maliyet, yüksek müşteri memnuniyeti, stokların kolay optimizasyonu, hızlı raporlama ve etkin bütçe süreçleri gibi kazanımlar elde edilebiliyor. Elbette bu kazanımların elde edilebilmesi için ERP projelerinin doğru yönetilmesi önem taşıyor.

ERP projesi başarısında yazılım kadar yazılımı kullanacak olanların başarısı da belirleyici oluyor. Bir başka ifadeyle ERP süreçleri, işletmenin tüm birimlerine dokunuyor. Kurumsal Kaynak Planlama ’ya geçiş aşamaları ihtiyaçların ve amaçların doğru tespit edilmesi, proje için yeterli ve doğru kaynakların ayrılması, metodolojinin doğru olması, değişimin doğru koordine edilebilmesi ve organizasyonel yönetimin güçlü olmasıyla başarıyla sonuçlanabiliyor. ERP projelerinde yol haritası oluştururken şu adımlar izleniyor:

Proje ekibini ve proje liderinin doğru belirlenmesi

ERP süreçleri ile birlikte değişim empoze edilerek değil katılım sağlanarak gerçekleştirilebiliyor. Dolayısıyla ekibin değişime kendini adamış kişilerden oluşması önem taşıyor. İşlevsel bir ekip, teknik ekip ve veri ekibini yönetecek liderin ise motive etmeyi bilen, sevilen, iyi eğitimli, iyi karar verici ve iyi öğretici gibi özelliklerin yanı sıra ERP deneyimine sahip olması gerekiyor. Başarılı bir ERP projesinde yöneticilerin ERP sistemini iyi anlamanın yanı sıra gerekli kaynakları uygun düzeyde tahsis etmesi avantaj sağlıyor. İletişim yeteneği, modelleme becerisi olan ve risk yönetimi konusunda bilgili üst yönetimin kararlılığı ve desteği ERP projelerinin başarılı olmasında büyük rol oynuyor. Olası sorunların saptanıp önlem alınmasında yönlendirici ve sağlayıcı rolü üstlenmiş liderler projenin önünün tıkanmamasını sağlıyor.

Proje yönetim planı oluşturulması

ERP projelerinin başarılı olmasında yönetim planı büyük rol oynuyor. ERP proje adımları ise şöyle:

  • İhtiyaçların ve amaçların belirlenmesi
  • Rekabetçi taleplerin dengelenmesi
  • Paydaşların beklentilerine uyum sağlanması

İhtiyaçları belirlemek aşamasında proje amaçları (karlılığı artırmak, maliyetleri düşürmek vs.), temel ihtiyaçlar (departmanın beklentileri) ve süreç akışı dokümante ediliyor. Aksi halde projelerin karmaşık bir bulmacadan farkı kalmıyor.

İş süreçlerinin analiz edilmesi

İyi bir ERP programının geniş konfigürasyon seçenekleriyle sektör ve müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda şekillenebilen esnek bir yapı sunması gerekiyor. Yönetim tarzlarının ve iş akışının göz önünde bulundurularak geliştirildiği esnek yapıdaki ERP programı iş süreçlerinin kolayca yönetilmesini sağlıyor. Bu noktada iş süreçlerinin analizi için katma değeri olmayan faaliyetleri tespit etmek ve kaynakları düzenlemek önem taşıyor.

Danışmanlarla çalışılması

ERP süreçleri işletmelerde ek iş yükü anlamına gelebiliyor. Bunun için ana faaliyet alanı ERP implementasyon’u olan ve süreç analizi, iyileştirme ve tedarikçileri sisteme uyarlama hizmetleri sunan danışmanlardan yardım almak işletmeler için fayda sağlıyor. Sonrasında ise ERP verilerinin gücüyle sektörde büyümek mümkün oluyor.

Logo uzman proje ekipleri, işletmelerin boyutu ve sektör gereklilikleri doğrultusunda özelleşen ihtiyaçlarına uygun bir şekilde uyarlanması ve kurgulanması aşamalarında danışmanlık ve destek hizmeti sunuyor. Proje uygulama ve özel yazılım geliştirme hizmeti ile birlikte sunulan Proje Yönetim hizmeti, Logo çözümlerinin işletmelere uygulanması ve özel yazılım geliştirme gibi projelerin Logo Proje Yönetim Metotuna bağlı kalınarak yönetilmesini sağlıyor. İşletmelerin süreçlerini ERP ve diğer fonksiyonel çözümlerle yönetmeleri için gereken analiz, tasarım, implementasyon, canlıya geçiş ve canlıya geçiş sonrası refakat aşamalarını kapsayacak şekilde sunulan Proje Uygulama hizmeti, projelerin başarıyla yürütülmesi için katma değer yaratıyor.

Logo Yazılım Hazine Yönetimi, B2B sistemleri, Veri Toplama, Konsolidasyon ve Merkezi Raporlama alanlarına yönelik operasyonel ihtiyaçları karşılayan iş çözümleri ürettiği gibi raporlama sistemleri ile yöneticilere karar aşamalarında destek oluyor. İşletmelerin kullandığı üçüncü parti yazılımları Logo çözümleriyle entegre ediliyor. İşletmelerdeki kullanıcıların desteklenmesi ve yeni taleplerin yönetilmesi için Yerinde Destek, Çağrı Merkezi, Uzak Bağlantı ve Sistem Bakımı hizmetleri de sağlanıyor.

Logo proje uygulama ve özel yazılım geliştirme hizmeti stratejik hedeflere uygun çözümlerin uygulanmasını, uçtan uca eksiksiz çözümlerin uygulanmasını ve çözümlerin işletmenin kurumsal mimarisine uygun olmasını sağlıyor.

ERP çözümleri; iş sürecinin azalması, daha hızlı bilgi iletişimi, daha iyi finansal yönetim, etkin stok yönetimi, e- ticaret için zemin oluşturma, kalite ve izlenebilirliği sağlama gibi avantajlarıyla işletmeler için büyük kolaylık sağlıyor. Minimum yatırım maliyetleri, maksimum verimlilik sayesinde işletmelerin giderlerinin minimalize edilebileceği ERP çözümleriyle yolunuza devam etmek için Logo ile iletişime geçebilirsiniz.

06.08.2020
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.