facebook
Genel

Google AdWords hakkında bilmeniz gereken her şey [Video]

Dünyanın en yaygın kullanılan dijital reklam platformlarından Google AdWords, şirketinizin kendi markası veya ürünleri için farklı seçeneklerde tanıtım imkanları sağlayan bir dijital reklam platformu olarak öne çıkıyor. Bu video serimizde Google AdWords hakkında en çok sorulan sorulara yanıt veriyoruz.

Google AdWords’ü verimli biçimde kullanmak için bu alanda uzmanlığı olan kişilerle çalışmanız şart. Fakat her durumda konu hakkında genel bazı bilgilere sahip olmalısınız. Logo Blog olarak hazırladığımız video serimizde Google AdWords hakkında bilmeniz gereken detayları açıklıyoruz. ROIPUBLIC’te PPC Director olarak çalışan Yaşar Acar’a mikrofon uzattık ve Google AdWords hakkında en çok sorulan sorulara cevaplar aldık. Aşağıda videoları izleyebilir ve alt bölümlerindeki metinleri inceleyebilirsiniz.

Google AdWords Bölüm – 1

Google AdWords nedir, ne işe yarar?

Google AdWords Google’ın online reklamcılık sistemidir. Bu sistem sayesinde web sitenizin, işletmenizin reklamını online ortamda kolaylıkla yapabilirsiniz.

Google Adwords’te hangi reklam modelleri kullanılabilir?

Google AdWords ile arama ağı, görüntülü reklam ağı, Gmail reklamları, YouTube reklamları ve mobil uygulama reklamlarını yapabilirsiniz.

Google AdWords’te ücretlendirme seçenekleri nelerdir?

Ücretlendirme seçenekleri oldukça çeşitli ama en başlıca olanları; tıklama başına maliyetlendirme, bin gösterim başı maliyetlendirme ya da izleme başı olarak maliyetlendirilebilirsiniz.

Google AdWords hedefleme seçenekleri nelerdir?

Google AdWords’te anahtar kelime hedefli veya yaş, cinsiyet kırılımı olarak hedefleme yapabilirsiniz. Bunlara ek olarak konu, ilgi alanı, doğrudan web sitesi olarak yerleşim hedefli veya cihaz bazlı desktop, mobil ya da tablet şeklinde hedeflemeler yapabilirsiniz.

Google AdWords hangi amaçlar için kullanılabilir?

Google AdWords, verdiğiniz hizmetler ile ilgili kullanıcılara arama yaptıkları sırada onlara ulaşmanız, onları web sitenize getirmeniz ve burada yeni kullanıcı, satış veya tamamen marka bilinirliği amaçlı olarak reklamlarınızın gösterilmesidir, bu beklenti ve amaçlar doğrultusunda kullanılmaktadır.

Google AdWords harcamaları nasıl faturalandırılır?

Google AdWords’te harcadığınız reklam tutarının ay sonunda hesabınızda faturası gözükmektedir. Bu faturayı KDV-2 Beyannamesi ile muhasebecinize ileterek buradaki vergi avantajını kullanabiliyorsunuz.

Google AdWords Bölüm – 2

Reklam metni yazılırken nelere dikkat edilmelidir?

Reklam metni yazılırken aslında aklımızda bulundurmamız gereken nokta; kullanıcılar bir arama yaptıkları zaman neden bizim web sitemizi tercih etmeli sorusudur. Burada rakiplerimizden ayrıcalıklı olarak kendi avantajlarımız olabilir, farklarımız olabilir ya da kargo ücreti, değişim, iade, güvenirlilik gibi noktalara vurgu yaparak kullanıcının bizi tercih etmesi sağlanmalıdır.

Anahtar kelime seçilirken nelere dikkat edilmelidir?

Anahtar kelime seçilirken mutlaka, seçtiğimiz anahtar kelimenin arama hacmine dikkat edilmeli, yüksek arama hacimli kelimeler daha çok tercih edilmelidir daha sonra web sitemizle olan uyumu, açılış sayfasındaki içerikle olan uyumu ve kullanıcıların arattığı ifade ile seçtiğimiz anahtar kelimenin uyumlu olması esastır.

Kalite puanı nedir, nasıl hesaplanır?

Kalite puanı, Google’ın reklam verenler arasındaki rekabette ön plana çıkmasını sağlayan bir sistemdir. Bu sistemde reklam verenler kaliteli reklam yaptıkça onlara bir değer atanır, bu değer kullanıcı arama yaptığı sırada milisaniyeler içerisinde hesaplanarak reklam sıralamasını belirler. Bu sayede eğer kaliteli reklam yapıyorsanız sizi daha uygun maliyetle daha üst sıralarda görünmeye layık görür.

Search reklamları nasıl optimize edilmelidir?

Search reklamlarında anahtar kelimelerin konumları, maliyetleri ve tıklama oranlı düzenli olarak takip edilmelidir. Günlük bütçemiz dahilinde maksimum tıklama ve gösterimi alacak şekilde tekliflerimizi artırıp azaltabiliriz bu en önemli optimizasyon yöntemidir.

Başarılı bir kampanya için temel kriterler nelerdir?

Search reklamlarında başarılı bir kampanya için; tıklama oranlarımızın yüksek, elde ettiğimiz tıklamaların sayısının yüksek olması ve gösterimlerimizin yüksek olması yeterlidir. Bunun haricinde seçtiğimiz amaç doğrultusunda; bu bir satış olabilir, yeni üyelik olabilir veya tamamen erişim olabilir bu doğrultuda bakıp anahtar kelimelerimizi yeniden düzenlememiz gerekebilir.

Google AdWords Bölüm – 3

Görüntülü reklam ağında hedefleme seçenekleri nelerdir?

Görüntülü reklam ağında, yerleşim hedefli, konu hedefli, ilgi alanı hedefli, yaş, cinsiyet gibi demografik hedeflemeler ayrıca cihaz bazlı; desktop, mobil, tablet gibi veya lokasyon olarak reklamlar hedeflenebilir.

Remarketing nedir, ne fayda sağlar?

Remarketing, yeniden pazarlama reklam modelidir. Bu modelde web sitemize gelen kullanıcıların, gittikleri diğer web sitelerinde reklamlarımızı görmeleri ve tekrar sitemize gelmelerini amaçlar. Bunun faydası; kullanıcılarla olan bağımızı güçlendirir, markanın hatırlanmasını ve bilinirliliğini artırır.

Banner hazırlarken nelere dikkat edilmelidir?

Banner hazırlarken, öncelikle markamızın logosunu ve net bir ifadesini bu sloganı olabilir içermesidir. Aynı zamanda bir harekete geçirici ifade ile kayıt ol, incele, hemen sitemizi ziyaret et gibi “call to action” butonlarıyla kullanıcıların harekete geçirilip web sitemize gelmesi sağlanır.

Görüntülü reklam ağında ücretlendirme nasıl yapılır?

Görüntülü reklam ağında, tıklama başına maliyet, etkileşim başına maliyet veya gösterim başına maliyetlendirme ile ücretlendirilebiliriz.

Gmail reklamları nedir, nasıl kullanılır?

Gmail reklamları, Gmail kullanıcılarının gelen kutusu içerisinde tanıtıcı mail olarak reklamların gösterilmesidir. Bu reklamlar hedeflenirken yine görüntülü reklam ağındaki hedefleme seçenekleri aynen geçerlidir. Belirli bir konu üzerinden mail almış kullanıcılar veya belirli bir ilgi alanına sahip kullanıcılar hedeflenerek buradaki tanıtıcı reklamlar bölümünde kendi reklamlarımızın yayınlanmasıdır. Bunun faydası, kullanıcılara kendi mailleri içerinde doğrudan ulaşmanız ve kullanıcılar bu mailleri kaydedebilir, arkadaşlarına forward edebilir veya web sitesinize gelerek herhangi bir işlem gerçekleştirebilir.

YouTube reklam çeşitleri nelerdir?

YouTube’da video reklamlar yapılabilir aynı zamanda görüntülü reklam ağında YouTube hedeflenerek banner reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Video reklamlar geçilebilir ve geçilemeyen olarak ikiye ayrılır. Geçilebilir reklamlarda 5 saniye sonra reklam geçilebilir ve herhangi bir ücret ödemezsiniz, geçilemeyen reklamlarda ise, reklamınızı kullanıcı gördükten sonra video başlamaktadır ve gösterim üzerinden ücretlendirilirsiniz.

25.04.2018
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.