facebook
MuhasebeMevzuat

Güven Damgası Nedir, Nereden ve Nasıl Alınır?

İçerikler

1. Güven Damgası nedir?

2. Nereden ve nasıl alınacak?

3. Güven Damgası başvurusu nasıl yapılır?

Kısa süre önce uygulamaya alınan “Güven Damgası” konusunda akıllarda pek çok soru bulunuyor. Online alışverişin toplam perakende içindeki payının önemli miktarda artıracak olan bu yeni uygulamanın detaylarını blog yazımızda anlatıyoruz. Güven Damgası nedir, Güven Damgası nereden ve Güven Damgası nasıl alınır gibi temel soruların cevaplarınızı bu yazımızda okuyabilirsiniz.

Bilindiği gibi internet dünyası pek çok tehlike ve sahtekarlık türüyle dolu. Güvenlik kurumları, şirketler ve devletler bu konuda önemli çalışmalar yapıyorlar. Kişi ve şirketlerin siber suçlar karşısında mağdur olmaması için bazı yasal önlemler de alınıyor.

Son yıllarda yükselişinde önemli bir ivme yaşanan online alışveriş, bireyler ve şirketler için çok büyük fırsatlar barındırsa da, siber güvenlik sorunları sebebiyle alışverişlerde bazı ciddi sorunlar yaşanıyor. Özellikle sahte alışveriş siteleriyle insanların dolandırılması sık karşılaşılan bir sorun.

Sahte sitelere karşı çalışma başlatan Ticaret Bakanlığı, “Güven Damgası” uygulamasını hayata geçirdi. Bu yazımızda sizlere güven damgasının tanımı, nereden ve nasıl alınacağı gibi temel soruların cevaplarını veriyoruz.

Güven Damgası nedir?

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeyle, online alışveriş siteleri için Güven Damgası uygulamaya geçmiş oldu. Güven Damgası’nın hayata geçmesi ve yaygınlaşması sayesinde Türkiye’de insanların e-ticarete güveninin artması ve toplam hacmin kısa sürede büyümesi bekleniyor.

Genel olarak tanımlamak gerekirse Güven Damgası, Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından denetime tabi tutulan E-Ticaret alışveriş sitelerine verilecek. Bu damgayı almaya hak kazanan E-Ticaret sitelerinin bilgileri, bakanlık ve TOBB’un ortaklığıyla ortaya çıkan www.guvendamgasi.org.tr internet sitesinde yayımlanacak.

Bu yeni uygulama internet üzerinden gerçekleştirilecek olan alışverişte asgari şartları taşıyan E-Ticaret sitelerini sınıflandırmak için kullanılacak. Resmî Gazete’nin 6 Haziran 2017 tarihli nüshasında yayınlanan Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğ ile e-ticaret siteleri için yeni bir sisteme geçildi.

Nereden ve nasıl alınacak?

Online alışveriş hizmeti veren şirketler Güven Damgası’nı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’den (TOBB)alacak. Yeni uygulama ile birlikte Ticaret Bakanlığı online alışveriş sitelerini bir teste tabi tutacak. Testi başarıyla geçen sitelerde Güven Damgası yer alacak. E-ticaret sitelerinin ana sayfalarında bulunacak bu sembol o sitenin belli başlı güvenlik tedbirlerini almış olduğunu ve güvenilir bir site olduğunu kullanıcılara göstermek amacı ile kullanılacak.

Online alışveriş hizmeti veren web siteleri, yapacağı başvurusundan en çok 3 ay önce ve her sene en az 1 defa “sızma testi” yaptırmak zorunda olacak. Kişisel veri ve ödeme bilgileri içeren tüm işlemler SSL ile gerçekleştirilecek. Satılan ürünün içeriği, stok bilgisi, malzemeleri ve ölçü bilgilerinin yanı sıra teknik özellikleri, garanti ve kullanım koşullarına da sitede yer verilecek.

Bununla birlikte ilgili ürünün kimler tarafından kullanılabileceği ve teknik bir desteğe ihtiyaç duyulduğunda kimler tarafından bu desteğin sağlanacağı da belirtilecek. Ürünlerin gerçek boyutlarının anlaşılmasını sağlayan görseller kullanılacak, kargo ve teslim süreleri konusunda bilgilendirme sağlanacak. Tüketicinin şikayet ve taleplerini iletebilmesi için sitede, telefon aracılığı ile ulaşabilecek müşteri hizmetleri bilgisi yer alacak.

Güven Damgası başvurusu nasıl yapılır?

Güven Damgası’nı edinmek isteyen e-ticaret firmaları başvurularını GDS’ye (Güven Damgası Sağlayıcıları) www.guvendamgasi.org.tr sitesi üzerinden yapması gerekiyor. Daha sonra GDS tebliğde belirtilmiş olan şartların varlığını kontrol edecek. Sitedeki eksik maddeler tespit edilir ise ek süre verilecek. GDS’lerin 30 gün içerisinde başvuruyu sonuçlandırmaları gerekiyor. Başvuru olumlu sonuçlanırsa, sitenize GDS sitesi ile bağlantılı bir sembol yerleştirilecek.

28.12.2018
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.