facebook
Genel

İleti yönetim sistemi nedir, nasıl çalışır?

İçerikler

1. İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir?

2. İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nasıl Çalışır?

3. Ticari Elektronik İleti Nedir?

4. İleti Yönetim Sistemi (İYS)'ye Başvuru Nasıl Yapılır?

5. İYS (İleti Yönetim Sistemi'ne) Kayıt Yaptırmak Zorunlu Mu?

Özellikle işletmeciler tarafından büyük önem taşıyan İleti Yönetim Sistemi nedir, ne işe yarar? Teknolojinin ilerlemesiyle beraber işletmelerin faaliyetlerini sürdürebilmeleri için yeni reklam ve pazarlama çalışmaları yürütmeleri gerekir. Teknoloji, işletmeler için bu durumu kolaylaştırırken müşteri ve potansiyel müşterilerin istenmeyen bilgilere maruz kalmalarına neden olur.

‘’İleti Yönetim Sistemi ne demektir?’’ sorusunun yanıtı ise hem müşteriler hem de işletmeler için avantaj sağlayan bir platformdur. İleti Yönetim Sistemi çeşitli bildirimlerin belirli kural ve sınırlandırmalara uygun şekilde iletilmesi anlamına gelir. İleti Yönetim Sistemi, İYS olarak kısaltılabilir.

İYS'nin amacı, ticari elektronik iletişimin daha şeffaf, güvenli ve kullanıcı dostu bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktır. Bu sistem, hem işletmelerin hem de alıcıların çıkarlarını korumayı amaçlar ve Türkiye'de ticari elektronik iletişimdeki düzenlemeleri daha etkin bir şekilde uygulamayı hedefler.

İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir?

Birçok kişi tarafından sıklıkla merak edilen İYS İleti Yönetim Sistemi nedir?Türkiye'deki ticari elektronik iletişim ve reklam faaliyetlerinin düzenlenmesi amacıyla oluşturulan İYS, Ticaret Bakanlığı tarafından yönetilen bir platform olarak 10 Ocak 2020 tarihinde yürürlüğe girer. İYS sistemi, ticari elektronik iletilerin alıcıların onayına tabi tutulmasını sağlayarak spam iletişimin önüne geçmeyi hedefler.

‘’İleti Yönetim Sistemi nedir?’’ sorusunun yanıtlarından bir diğeri ise özel bir platformdur. Alıcıların ticari elektronik iletileri almayı onaylamaları veya reddetmeleri için platform sağlayarak alıcıların istedikleri zaman onaylarını geri çekebilir veya ticari ileti alımını yeniden onaylayabilmelerine yardımcı olur.

Ticari elektronik ileti gönderenlerin aktivitelerini izler ve denetler. Ticari ileti göndericileri, iletilerin alıcılar tarafından onaylanıp onaylanmadığını ve hangi alıcıların iletileri almaya devam ettiğini takip edebilirler.

Alıcılar, istemedikleri ticari iletileri şikayet etmek için bu İYS İleti Yönetim Sistemini kullanabilirler. Ticari ileti göndericileri, şikayetlerini alarak gerekli önlemleri alarak spam iletişimi azaltabilirler. İYS, alıcı verilerinin korunmasını sağlar.

İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nasıl Çalışır?

İleti Yönetim Sistemi Yönetmeliği bireyler için son derece açıklayıcı maddelerden oluşur. Yönetmelik, ‘’İleti Yönetim Sistemi ne işe yarar?’’ sorusunu detaylı olarak açıklar. İleti Yönetim Sistemi vatandaşlar için oldukça avantajlı bir platformdur. İleti Yönetim Sistemi (İYS), Türkiye'deki ticari elektronik iletişim ve reklam faaliyetlerinin düzenlenmesi için oluştulur.

İYS'ye katılmak isteyen ticari ileti göndericileri, sistem üzerinden Ticaret Bakanlığı'na başvurarak kayıt olurlar. Ticari ileti göndericileri, kayıt esnasında ticari ileti göndermek için gerekli izinleri almak zorundadırlar. Alıcılar İYS'ye kayıt olarak istedikleri ticari iletileri alabilirler.

Ticari ileti göndericileri, İYS üzerinden alıcıların ileti almayı onayladığı verilere erişebilirler. Bu aşamada, alıcıların onayladığı ileti türlerine ve ileti almak isteyip istemediklerine ilişkin bilgilerin aktarılması sağlanır.

Ticari ileti göndericileri, İYS üzerinden onaylı alıcı listelerine erişerek ticari iletileri göndererek onaylanan iletiler dışında ileti gönderimini engelleyip spam iletişimi önleyebilirler.

İYS, gönderilen ticari iletilerin alıcılar tarafından onaylanıp onaylanmadığını izler. Ticari ileti göndericileri, gönderdikleri iletilerin etkisini ve performansını takip edebilirler. Alıcılar, istemedikleri ticari iletileri İYS üzerinden şikayet edebilirler. Ticari ileti göndericileri, gelen şikayetleri değerlendirerek spam iletişimi azaltmaya çalışırlar.

Ticari Elektronik İleti Nedir?

Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi, ticari amaçlarla gönderilen elektronik iletileri ifade eder. Bu iletiler genellikle ürün veya hizmet tanıtımı, satış, reklam, pazarlama veya promosyon amacı taşır.

“Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi nedir?” Sorusunun yanıtını merak edenler için bazı yanıtlar bulunur. Ticari İleti Yönetim Sistemi iletişim kanalları arasında e-posta, SMS, faks, sesli mesajlar, anlık mesajlaşma uygulamaları ve benzeri dijital iletişim araçları bulunur.

Ticari elektronik ileti, ticari bir amacı taşıyarak ürün veya hizmet tanıtımı, satış, reklam veya pazarlama yapar. İleti, alıcıya bir ürünü satın alma veya bir hizmeti kullanma konusunda teşvik edici bir mesaj içerir. Ticari elektronik iletiler, genellikle bir hedef kitleye yöneliktir.

Ticari elektronik İleti Yönetim Sistemi yönetmeliğine göre ticari iletiler; e-posta, SMS, anlık mesajlaşma uygulamaları gibi çeşitli iletişim kanalları aracılığıyla gönderilebilir. Gönderen, ticari elektronik iletiyi gönderdiği kişilere kendi ticari kimliğini açıkça belirtmelidir.

Ticari elektronik ileti, işletmelerin ürünlerini veya hizmetlerini tanıtmak, satışlarını artırmak ve müşteri ilişkilerini geliştirmek için etkili bir iletişim aracı olarak kullanılır. Bu tür iletilerin gönderilmesi belirli yasal düzenlemeler ile sınırlı olup alıcıların izni olmadan istenmeyen ticari ileti gönderimi yasaktır.

İleti Yönetim Sistemi (İYS)'ye Başvuru Nasıl Yapılır?

İleti Yönetim Sistemi’ne başvuru yapmak, ticari elektronik iletileri gönderen firmaların yasal gereksinimleri yerine getirmesi için önemlidir. İleti Yönetim Sistemi web üzerinden etkin hale getirilebilir. Başvurunuzu yapmak için resmi İYS portalına giriş yapmanız gerekir.

Başvuru sırasında işletmenizin ticaret sicil numarasına ihtiyacınız vardır. Ticaret sicil numarası, ticari faaliyetlerinizi yasal olarak belgeleyen bir kimlik numarasıdır. İYS'ye başvururken gerekli belgeler arasında ticaret sicil gazetesi, vergi levhası gibi şirket belgeleri, yetki belgesi, ticari elektronik ileti izin belgesi gibi belgeler bulunabilir.

Hazırladığınız belgelerle birlikte İYS portalı üzerinden başvurunuzu çevrimiçi olarak yapmanız tavsiye edilir. Başvurunuzun ardından İYS yönetimi tarafından başvurunuz incelenip uygun bulunması halinde onaylanır. Başvurunuzun onaylanmasının ardından size bir İYS kodu verilir. Bu kod, iletileri gönderirken kullanmanız gereken referans numarasıdır.

İşletmelerin İYS'ye kaydolması, ticari elektronik ileti gönderme sürecinde yasal gereksinimleri karşılamak ve izinli ileti gönderimini sağlamak için önemlidir. Bu nedenle, başvuru işlemlerini dikkatlice ve eksiksiz bir şekilde tamamlamak gereklidir.

İYS (İleti Yönetim Sistemi'ne) Kayıt Yaptırmak Zorunlu Mu?

İleti Yönetim Sistemi'ne kayıt yaptırmak ticari elektronik iletilerin gönderiminde zorunludur. Türkiye'de 10 Temmuz 2020 tarihinde yürürlüğe giren "Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun" ile birlikte, ticari elektronik iletilerin izinli bir şekilde gönderilmesi için İleti Yönetim Sistemi oluşturulur.

İleti Yönetim Sistemi’ne kayıt yaptırmak, ticari elektronik ileti gönderen işletmelerin yasal yükümlülüklerini yerine getirmesini sağlar. Kayıt yaptırmak, işletmelerin alıcıların izni olmadan ticari ileti göndermelerini önleyerek alıcıların iletileri almalarını istemediklerinde bu taleplerini iletebilmelerine olanak tanır.

İleti Yönetim Sistemi'ne kayıt yaptırmayan işletmeler ticari elektronik ileti gönderemeyeceği gibi çeşitli yasal yaptırımlarla karşılaşabilirler. Türkiye'de ticari elektronik ileti gönderen her işletmenin İleti Yönetim Sistemi'ne kayıt yaptırarak kaydı güncel tutması zorunluluğu abilir.

07.03.2024
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.