facebook
VergiMuhasebe

İnternet Vergi Dairesi nedir, nasıl kullanılır?

Ülkemizde e-dönüşümün en sağlıklı biçimde hayata geçirildiği alanlar arasında, vergi sistemi yer alıyor. Ekonomi Bakanlığı çatısı altında yer alan Gelir İdaresi Başkanlığı, mükelleflerin tüm vergi işlemlerini kolaylıkla yapmasını sağlayan İnternet Vergi Dairesi hizmetini, uzun süreden beri sağlıklı biçimde işletiyor. Bu yazımızda İnternet Vergi Dairesi nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır gibi sorulara yanıtlar veriyoruz.

İnternet Vergi Dairesi, bürokrasiyi azaltarak vergi mükelleflerine işlemlerini oturdukları yerden kolaylıkla yapmalarını sağlayan bir altyapı sunuyor. Bu rehberimizde İnternet Vergi Dairesi hakkında en sık sorulan sorulara yanıtlar veriyoruz.

İnternet Vergi Dairesi nedir?

En özet haliyle İnternet Vergi Dairesi, tüm vergi borçlarınızın durumunu sorgulayıp, varsa söz konusu borçlarınızı farklı yöntemlerle ödemenize imkan sağlayan; geçmiş dönem vergi ödemelerinizi de görüntüleyebileceğiniz bir platformdur. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından kurulan ve yönetilen bu platform, mükelleflerin karşılaşabileceği sorunlara anında cevaplar üreten bir mekanizmaya da sahip.

İnternet Vergi Dairesi’nde neler sorgulanabilir?

İnternet Vergi Dairesinde, Otomasyona Geçen Vergi Dairelerine kayıtlı tüzel ve gerçek kişiler aşağıdaki bilgileri sorgulayabilirler:

  • Vergi Dairesinde mevcut mükellef kimlik bilgileri
  • 2000 yılında ve sonrasında yapılan işlemlerle ilgili tahakkuk, tahsilat, vadesi gelen ve gelmeyen borç bilgileri
  • Bu dönemlerle ilgili olarak verilen ek beyanlar ve vergi inceleme sonuçlarına göre ikmalen ve re’sen tarh edilen vergilerle ilgili tahakkuk, tahsilat , vadesi gelen ve gelmeyen borç bilgileri
  • Son 1 ay içerisindeki tahakkuk, tahsilat ve düzeltme işlemleri
  • Yurt Dışı Çıkış Yasağı ile ilgili detay bilgileri
  • Gümrük Çıkış Beyannameleri tescil numarası, Gümrük İdaresi, kapanma tarihi bilgileri
  • İşlenemeyen Ödemelerini; vergi ödemelerinde bilgi eksikliği yanlışlıklar ya da fazla ödeme olması gibi nedenlerle hesaplara işlenemeyen kayıtları

İnternet Vergi Dairesi’ne nasıl başvuru yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı İnternet Vergi Dairesi’nden faydalanabilmek için bir kayıt ve başvuru sistemi bulunuyor. Platformdan yararlanmak isteyen tüzel kişilerin İnternet Hizmetleri Kullanım Başvuru Formu’nu doldurması, alt kısmında yer alan Beyan Metnini imzalaması ve kurum yetkilisi ya da kurum yetkilisinin Zarf Teslim Yazısı ile yetkilendirdiği bir kişinin bu belgelerle birlikte mükellefin bağlı olduğu Vergi Dairesi’ne gelerek başvuruyu fiilen yapması gerekiyor.

İnternet Vergi Dairesi’ni kullanmak isteyen gerçek kişilerin ise yine İnternet Hizmetleri Kullanım Başvuru Formu’nu doldurması, formun alt kısmında yer alan Beyan Metnini imzalayıp bağlı olduğu Vergi Dairesi’ne gelerek başvuruyu fiilen veya noterden tasdikli yetki belgesi ile vekil tayin edilen kişinin yapması gerekiyor.

Vergi Dairesi’ndeki süreç nasıl işliyor?

Vergi Dairesi’ne yapılan başvuru sonrasında öncelikle İnternet Hizmetleri Başvuru Formu üzerindeki mükellef bilgilerin doğruluğu kontrol edilir. Başvuruyu yapan kişiye Kullanıcı Kodu ve Kullanıcı Şifresi bilgilerini kapalı şifre zarfı içerisinde teslim edilir. Kullanıcı hesabı bu işlemi takiben internette aktif hale getirilir.

İnternet Hizmetleri Kullanım Başvuru Formu, tüzel kişiler ve gerçek kişiler için farklı olacak şekilde İnternet Vergi Dairesi’nden veya bağlı olunan Vergi Dairesi’nden temine edilebilir. Bu formu gerçek kişiler için kişinin kendisi, tüzel kişiler için ise tüzel kişiliği temsile yetkili kişiler imzalayabilir..

İnternet Vergi Dairesi güvenli mi?

Vergi ile ilgili bilgiler, Vergi Usul Kanununun 5. maddesine göre mahremiyet taşıdığı için internet üzerinden yapılacak borç sorgulamalarında yetkisi olmayan şahısların vergi bilgilerine erişimi engellenmiş durumda.

Kimlik doğrulama için Kullanıcı Kodu, Kullanıcı Şifresi ve Kişisel Şifre bilgileri kullanılıyor. 5 dakika süreyle sorgulama yapılmaması durumunda Kullanıcı Kodu, Kullanıcı Şifresi ve Kişisel Şifrenin tekrar girilmesi isteniyor. Şifrenin arka arkaya 5 defa hatalı girilmesi durumunda kullanıcı hesabı 12 saat için erişilemez hale geliyor.

Bilginin bütünlüğü ve gizliliği kriptolu iletişim (128-bit SSL) ile sağlanıyor. SSL teknolojisi ağ sunucusu ve ağ tarayıcısı arasındaki tüm bilgi akışını koruyan bir güvenlik protokolü olarak tanımlanabilir.

Kullanıcı Kodu nedir?

Vergi dairesi tarafından kapalı zarf içerisinde İnternet Vergi Dairesi uygulamasından yararlanabilmeniz için size özel verilen, 8 karakterden oluşan kullanıcı kodudur. Her mükellefe yalnız bir kullanıcı kodu verilmektedir.

Kullanıcı Şifresi nedir?

Kullanıcı şifresi ilk giriş için vergi dairesi tarafından kapalı zarf içerisinde verilen, 6 karakter uzunluğundaki şifredir. Güvenliğiniz için kullanıcı şifrenizi değiştirmeniz önerilir. Seçeceğiniz şifre 6 karakter uzunluğunda olmalıdır. Şifrenizin kolay tahmin edilebilir olmamasına özen göstermenizi ve kimseye söylememenizi de tavsiye ederiz.

Kişisel Şifre nedir?

İlk girişte Kişisel Şifre olarak “maliye” kullanılmaktadır. Güvenliğiniz için Kişisel Şifrenizi ilk girişte değiştirmelisiniz. Seçeceğiniz şifre 6 karakter uzunluğunda olmalıdır. Şifrenizin kolay tahmin edilebilir olmaması ve şifrenizi kimseye söylememin de önemli.

Kullanıcı Şifremi/Kişisel Şifremi unuttum, ne yapmalıyım?

Bu durumda bağlı olduğunuz vergi dairesine başvuruda bulunmanız ve yeniden şifre almanız gerekmektedir. Alacağınız kapalı zarfta, kullanıcı kodunuz aynı kalmak üzere, yeni bir kullanıcı şifresi olacaktır. Kişisel şifreniz ilk giriş için yine “maliye” olacaktır.

Şifreli hizmetler

Vergi Dairesine yazılı müracaat ederek şifre almanız koşuluyla VUK 340 nolu tebliğ kapsamında olan mükellefler, e- beyanname gönderebilirler. İnternet Vergi Dairesi’nden vergi dairesine gitmeden yasaların el verdiği koşullarda almanız gereken belgeleri alabilirsiniz veya bilgilerinizi gönderebilirsiniz.

İnternet şifrenizle, verilen beyannamelerinizi, tahakkuklarınızı, ödemelerinizi, tüm borcunuzu, muhasebecinizin adınıza yapması gereken işlemleri yapıp yapmadığını görmeniz mümkün. Diğer kurumlara vereceğiniz “borcu yoktur” yazısını ya da iadede dileklerinizi kendiniz veya muhasebecinizin vermesi de mümkün.

Şifresiz hizmetler

Mükellefiyetiniz olmasa bile eğer kira geliriniz varsa internet üzerinden kira beyannamenizi gönderebilirsiniz. Gayrimenkullerin satılması durumunda ne yapacağınız konusunda bilgi alabilirsiniz (Kira Butonu) Vergi Kimlik numarası sorgulama, Yabancılar için vergi kimlik numarası sorgulama, resen terk eden mükelleflerin kimler olduğunu görme, E-Vergi Levhası sorgulama, verilen levhanın doğru olup olmadığı hakkında bilgi almak, borcu yoktur yazısı için vermiş olduğunuz dilekçenizin ne aşamada olduğunu takip edebilirsiniz ve ayrıca ÖTV2A Ödeme belgenizin doğru olup olmadığını görebilirsiniz. Tüm bu işlemlere “Sorgulama” butonundan ulaşabilirsiniz. 

Adınıza olan borcun öğrenmek için (Borç Sorgulama Butonu) Nasıl ödeneceği hakkında (Nakit veya Hangi Bankalara , Kredi Kartı ile Ödeme mümkün mü) bilgi almak için (Borç Ödeme Butonu) Sizden istenen Gecikme zammının doğru olup olmadığını tespit etmek (Sık sorulan Sorular) gibi konularda İnternet Vergi Dairesi kullanılabilir. 

20.07.2018
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.