facebook
ERPYönetim Sistemleri

İş akış yönetimi nedir?

Bir işletmedeki bütün süreçlerin takibinin ve planlanmasının yapılması ve bunun özellikle elektronik ortamda takip edilmesi iş akış yönetimi kavramını açıklamaktadır. Özellikle teknolojinin gelişmesi ve hayatlarımızda kazandığı yer sebebiyle bu süreç tamamen elektronik ortama taşınmıştır.

İş akış yönetimi nasıl olmalıdır?

İşletme içerisindeki bütün görev ve verilen sorumlulukların takibi aslında kişilerin hem çalıştıkları konuyu daha geniş bir perspektiften görebilmesini hem de bir bütüne giden yoldaki her aşamanın tamamlanmasında doğru adımlar atılmasını sağlar. İşin tamamlanma sürecindeki bütün adımların genel bir biçimde koordine edilmesi ve bu süreçte ortaya çıkabilecek herhangi bir sorunun veya ekstra görevlerin de bu sürece dahil edilmesini iş akış programı sağlamakta ve bu süreci bir hayli kolaylaştırmaktadır. Bu programlama aşaması bütün iş akış süreçleri ve bu süreçlere bağlı olarak ortaya çıkabilen en ufak noktaları dahi içinde barındırmaktadır. Elbette ki programlamanın yapılmasında işletmelerin üzerinde çalıştığı konular ve iş akış yönetimine dahil etmeyi düşündükleri departmanların faaliyet alanlarına uygun adımlar belirlenmektedir. Bu süreç özellikle dahil etmeyi düşündüğünüz alanlardaki çalışanlarınızın daha etkin bir biçimde çalışmasını ve genel işleyişe hakim olabilmesini sağlamaktadır.

Doğru iş akışı hangi adımlardan oluşur?

Verimli sonuçlar alabilmek adına iş akış yönetim sistemi çalışılan alan üzerine uyumlu bir biçimde geliştirilmelidir. Bu sebeple belirtildiği üzere her iş kolunun ve bu iş kolunda yer alan departmanların kendi özgün süreçleri olmalı ve bu doğrultuda bir ilerleme tasarlanmalıdır. İş akış planı ise bu tasarlanan adımların düzgün bir biçimde yerine getirildiği takdirde alınabilecek verimi ortaya koymaktadır. Plan üzerinden ilerlediğinizde hedeflerinizin birçoğu hem erişilebilir hem de daha kolay bir hal alacaktır. Adımlarınızı, aldığınız kararları ve geliştirmeyi düşündüğünüz noktaların her birini bu süreçte göz önünde bulundurmuş olacağınız için karşınıza çıkabilecek engeller, sorunlar, çözülmesi gereken durumlar veya bir işin başka bir işi doğurması gibi durumlar sizler için birer sürpriz unsuru olmaktan çıkarak veriminizi arttırmada yardımcı etkenler haline gelecektir. Adımlarınıza karar verdikten sonra yapmanız gereken şey her bir sürecinizin bir diğeriyle nasıl bir etkileşim halinde olduğunu saptamak olacaktır. Bu sayede iş akışı ve süreç yönetimi üzerinde bir kontrol sağlayabilir ve başarıya ulaşmaya bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Doğru iş akışını belirlemedeki en önemli noktalardan biri de sürecin aktif bir süreç olması ve gelişme ve iyileştirmelere açık olmasıdır. Bu sayede süreç ilerledikçe eğer iş akışında bir problem olduğunu görürseniz müdahale edebilir ve süreci daha da iyileştirebilirsiniz. Farklı sektörler göz önünde bulundurulduğunda kimi zaman yapılan çalışmalarda gözle görülür ve aktif bir sonuç alınamayabilir. Ancak bir iş planının varlığı özellikle çalışanları iş bitirme ve sonuçlarını gözleriyle görebilme açısından da bir hayli tatmin etmektedir. Motivasyon birçok çalışanın bu sürece olan bağlılığını arttırabilir ve en kısa zamanda başarıya ulaşma yolunda destek verici bir faktör olarak karşınıza çıkabilir.

Dijitalleşen iş hayatında iş akış yönetimi çözümlerinin önemi

Teknolojinin hayatımıza kazandırdığı birçok pozitif yanlarından biri olan iş akışı yönetimi; işleyişinizi kurmanızda, iş durumunuzu yönetmenizde ve en önemlisi bu süreçleri takip etmenizde sizlere yardımcı olmaktadır. En faydalı yanı bu süreçlere tamamen hakim olmanızı sağlaması ve amaçlarınızı belirlemenizde etkili olmasıdır. Bir işletme içinde yer alan her bir departmanın çeşitli görevleri ve bu görevlerin kendi içlerinde farklı süreç ve aşamaları bulunmaktadır. Bu aşamaların her detayına hakim olan bir sistem kurduğunuzda ve bu sistemi kendi içinizde çalışma ortamınıza yerleştirdiğinizde hem çalışanlar hem de işin kendisi kısa süre içerisinde bu işleyişe ayak uyduracaklardır. Günlük işleyişinizin içinde bu adımları eklediğiniz takdirde hem kısa hem de uzun vadede çeşitli pozitif sonuçlara tanıklık edebilirsiniz. “İş akış yönetimi nedir?” diye merak eden kişilerin bu sistemi tam anlamıyla kavraması ve de içselleştirmesi, kendi işletmelerinde bir an önce hayata geçirmelerini sağlayacak ve başarıyı beraberinde getirecektir. Sürecin bu şekilde sorunsuz ilerlemesini sağlamak ve doğru adımları atmak kurumsal kimliğiniz ile birlikte kendi alanınıza ne denli hakim olduğunuzu dışarıya yansıtacaktır. Aynı zamanda doğru bilginin şirket içi iletiminde de bu sistem sayesinde gözle görülür bir fark yaşanacaktır. Departman içindeki süreçlerden bir tanesi dahi aksadığında öngörülen veya öngörülemeyen birçok sorun oluşabilmektedir. Sorunu oluştuktan sonra çözmeye çalışmak ve bu şekilde zaman kaybetmek de süregelen düzende kullanılan bir yaklaşım olsa da; gerekli ve doğru bilginin aktarımı sayesinde sorun hiç oluşmadan önünü kesebilmek daha profesyonelce bir yaklaşımdır. Teknolojiyi ise bu amacı gerçekleştirmek için kullanmak; işletmenize ve sizlere tam fayda sağlama yolundaki doğru bir kullanım yöntemi olmaktadır.

Dijital ortamdan etkin iş akış yönetimi: Logo Flow

Teknolojinin devreye girdiği noktada her şey çok daha düzenli ve detaylı bir hal alabilmektedir. Eski zamanları gözünüzün önüne getirirseniz, şirket içinde kaybolan dosyalar, kişiler ve şirketler arası aktarım sağlanması çok uzun zaman alan konular ve hem evrak hem de iş yoğunluğundan bunalmış çalışanlar aklınıza gelebilir. İşte iş akış yönetimi ve bu yönetimin doğru bir şekilde sağlanması tam olarak bu konuyla benzeştirilebilir. Önceden karmaşık ve tam tamamlanmayan çalışma ve iş teslim süreçlerinizin yerini zamanında doğru biçimde tamamlanan işler ve verimli sonuçlar alabilmektedir. Bu sistemin sağlanması, çalışmalarınıza ve kurumsal ilişkilerinize daha stabile ve kaliteli bir bakış açısı getirecektir. İşleyiş sisteminiz tek bir sistem üzerinden yürüdüğü için: kurumsal ilişkilerinizde iyileşme, işlerin daha hızlı halledilmesi ve bu doğrultuda hem zamandan hem de tamamlanan işten verim alma ve son olarak çalıştığınız diğer işletmeler kadar çalışanlarınızın da durumdan memnun ve daha etkin olması gibi sonuçlarla tanışabilirsiniz. İş akışı ve süreç yönetimi yazılımı sayesinde işleriniz daha sistematik bir biçimde rayına oturabilir ve sizler de bu süreç içerisinde yer alan her aşamaya tanıklık edebilirsiniz.

  • Şirketinizin içinde yer alan ve farklı kollarında gerçekleştirilen aşamaların her birine aynı derecede hakim olmak; çalışma sürecinin hem iş sahibi hem de iletişim halinde olduğunuz firmalar açısından daha şeffaf bir biçimde ilerlemesini sağlamaktadır.
  • Bu sayede tek ve düzgün işleyen bir sisteme sahip olabilir ve bir işletmenin farklı kollarının her birinde meydana gelebilecek karışıklıklardan kaçınabilirsiniz.
  • İşlerinizin her aşamada belirlenen şekilde ve düzgün bir biçimde ilerlemesi bu süreci standartlaştıracaktır. Günümüz şartlarında işlerinizi bu şekilde standartlaştırmak her koşula adapte olabilmenizi ve bu adaptasyonu dijitalleşme ile her yere taşıyabileceğinizi göstermektedir.
  • Hem şirketinizde çalışan kişileri, hem zamanı hem de süreci verimli bir biçimde yöneterek hepsinden aynı anda kazanç sağlamanız mümkündür.

İş akış yönetimi Logo Flow ile birlikte çalışma hayatınızda yerini almakta ve bu yeri sağladığı fayda ve elde edilen pozitif sonuçlarla sağlamlaştırmaktadır. İş akış sürecinizin bir yazılım üzerinden elektronik ortamda belirlenmesi, bu sürecin aynı şekilde elektronik ortam üzerinden takibinin sağlanması ve sonuç alınması, bu aşamalarının her birinin el ile; hataya açık, zaman kaybı yaratan ve verim düşüren bir biçimde yapılmasını ortadan kaldırmaktadır.

Özel olarak geliştirilen Logo Flow mobil, 1.39 sürümü ile bilgisayar üzerinden elde edilen tüm özellikleri cep telefonuna getirir. iOS ya da Android cihazların App Store ve Google Play mağazaları üzerinden uygulamayı indirip saniyeler içerisinde kullanıma başlayabilirsiniz. Logo Flow ile şirketinize ait tüm bilgileri mobil uygulama üzerinden kontrol edebilir, her an erişim sağlayabilirsiniz.

22.04.2020
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.