facebook
Teşvik DestekGenel

KOSGEB nedir, kimler başvuru yapabilir?

KOBİ’ler ülke ekonomisinin önemli bir kısmını oluşturuyor. KOBİ’lerin büyümesi ve ülke ekonomisine katkı sağlayabilmesi için gereken risk, belirli bir sermayenin olmasını gerektiriyor. Bu noktada da devreye KOSGEB giriyor. Hemen her girişimci KOSBEG kredisi kavramıyla karşılaşıyor. Peki, KOSGEB nedir, kimler başvurabilir? Merak edilen soruların yanıtları blog yazımızda.

KOSGEB ve KOSGEB kredisi için devletin KOBİ’lerin ekonomideki büyüklüklerini ve rekabet paylarını artırması için verdiği destek diyebiliriz. Dolayısıyla iş fikrini ticaret dünyasına sunarak hem büyümek hem de ülke ekonomisine katkı sağlamak isteyen girişimcilerin yolları KOSGEB ile kesişiyor.

KOSGEB nedir?

KOSGEB, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın kısaltması olarak kullanılıyor. 12 Nisan 1990 senesinde 3624 sayılı yasa ile kurulmuş olan KOSGEB; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteriyor. KOSGEB bünyesindeki birçok projeyle vatandaşlara hizmet veriyor.

 

KOSGEB’e kimler başvurabilir?

KOSGEB, desteklenmeye uygun görülen projelerin yeterli finansmana ulaşması için bakanlık ile girişimci arasında köprü görevi üstleniyor. Sanıldığının aksine bu kurum bir banka gibi her vatandaşa maddi destekte bulunmuyor. KOSGEB desteğinden faydalanmak için bazı koşulların sağlanması gerekiyor.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, 18 yaşını tamamlayan, KOSGEB tarafından verilen eğitimi alan, genç girişimci geliştirme programlarına katılmış olup mezun durumda olanlar, İŞGEM içerisinde yer alan girişimcilerden 1 sene içinde işletme açanlar, beyanname dolduranlar ve KOSGEB veri tabanına kayıtlı olanlar KOSGEB destekleri alabiliyor.

KOSGEB’e kimler başvurabilir konusunda ilk olarak dikkat edilmesi gereken KOBİ sınıfına girmek gerektiği. 2018/11828 sayılı karara göre KOBİ sınıfına girmek için sahip olunması gereken kriterler şöyle:


Mikro Ölçekli KOBİ

Küçük Ölçekli KOBİ

Orta Ölçekli KOBİ

Çalışan Personel Sayısı

<10

<50

<250

Yıllık Net Satış Hasılatı

≤ 3 Milyon TL

≤ 25 Milyon TL

≤125 Milyon TL

Yıllık Mali Bilanço Toplamı

≤3 Milyon TL

≤25 Milyon TL

≤125 Milyon TL

KOSGEB tarafından KOBİ’lere ve girişimci gerçek kişilere şu konularda destek veriliyor:

 • Girişimciliği Geliştirme Destek Programı
 • İşbirliği Güçbirliği Destek Programı
 • KOBİ Proje Destek Programı
 • Genel Destek Programı
 • AR-GE, İnovasyon Destek Programı
 • KOBİGEL
 • KOBİ TEKNOYATIRIM
 • Tematik Proje Destek Programı
 • Kredi Faiz Desteği
 • KOSGEB Laboratuvar Hizmetleri
 • Stratejik Ürün Destek Programı
 • Endüstriyel Uygulama Destek Programı
 • TEKNOPAZAR
 • Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı
 • Gelişen İşletmeler Pazarı KOBİ Destek Programı

KOSGEB; hayvancılık yapmak isteyenlere büyükbaş veya küçükbaş hayvan alımı için, rentecar açmak isteyenler için araç alım kredisi, otobüs firması kurmak isteyenler için otobüs kredisi, aracılık hizmetleri yapan işyerleri, emlakçılık, muhasebecilik, alkollü içecek hizmetleri sunan sektörlere KOSGEB hibe kredisi vermiyor.

 
22.05.2020
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.