facebook
GenelTeşvik Destek

Kredi Nedir, Kredi Türleri Nelerdir?

İster işinizi yeni kurmuş olun, ister büyütmeyi hedefleyin; işletmenizi bir sonraki seviyeye çıkaracak kredi ürünlerinden yararlanarak ihtiyaç duyduğunuz finansmanı sağlayabilirsiniz. Bu noktada kredi nedir ve kredi türleri nelerdir gibi sorular cevap arıyor. Bu yazımızda kredi konusunu yakından tanıyoruz. 

Belirli miktardaki satın alma gücünün, belirli bir süre için, faiz gibi bir bedel karşılığında, gerçek ya da tüzel kişilere verilmesini ifade eden kredi; bankalar tarafından küçük ve orta büyüklükteki ticari işletmelerden büyük holdinglere sunulur ve tüm firmalar çeşitli kredi ürünlerinden faydalanırlar.

Kredi kullanımı konusunda karar vermeniz gereken en önemli noktalardan biri vade zamanıdır. İşletmenizin kısa vadeli nakit ihtiyacını karşılamak için kısa vadeli kredilere; demirbaş alımı ve mülk gibi diğer duran varlık yatırımları için ise uzun vadeli kredilere yönelmenizi öneririz. Gelir katkısı uzunca bir sürede gerçekleşecek uzun vadeli yatırımların kısa vadeli kaynaklarla finanse edilmesi durumunda şirket nakit akışına sıkışabileceği gibi özkaynaklarını tüketme riski ile de karşı karşıya kalabilir.

Ticari kredi türleri nelerdir?

Şirketlerin büyümek, gelişmek veya faaliyetlerini sürdürmek için kullandığı ticari krediler; vade süresi, teminat, nitelik gibi unsurlara göre sınıflandırılırlar. Gelin en çok başvurulan ticari kredi türlerini beraber inceleyelim:

Aylık taksit ödemeli krediler:

Alınan kredi aylık periyotlarda ödendiğinden tek seferde nakit çıkışı gerektirmez.

İşletmenizin orta ve uzun vadeye yayabileceği yatırım ve borç finansmanında aylık taksit ödemeli kredilere yönelebilirsiniz.

Borçlu cari hesap:

Borçlu cari hesapta işletmelerin banka tarafından tahsis edilen bir kredi limiti bulunur. Paraya ihtiyaç duyduğunuzda hesaptan para çeker, bir sonraki gelen para ile de önce çektiğiniz parayı ödersiniz. Faiz genellikle üç aylık periyotlarla ortalama bakiye üzerinden tahakkuk eder. İhtiyacınız olan nakdin ne zaman elinizde olacağını bilmediğiniz zamanlarda ödeme yapmak için borçlu cari hesabınızı kullanabilirsiniz.

Kredili mevduat hesabı:

Önceden belirlenmiş limit dahilinde çek, fatura, vergi gibi acil ödemeleri karşılayabilecek vadesiz mevduat hesabıdır. Hesabınızda yeterli bakiye olmadığı zamanlarda kredili mevduat hesabına başvurabilirsiniz. Anapara ve faiz ödemelerini zamanında yaparak ek faiz ve ceza işlemesini önleyebilirsiniz.

Spot kredi:

Spot kredide işletme, belirli bir vade için çektiği parayı vade sonunda faizi ile birlikte tek seferde öder. Kredi kullandırılan gün belirlenen faiz tüm süreç boyunca aynı kalır. Faiz dalgalanmalarından etkilenmek istemediğiniz senaryoda spot kredi kullanabilirsiniz.

İskonto (iştira) kredisi:

Henüz vadesi dolmamış çek ve senetlerin, yazılı değeri üzerinden vadeye kadarki faiz ve masraflarının düşülerek ödenmesidir. Senet ve çeklerinizi vadesi gelmeden nakde çevirmek için bu kredi türünü kullanmanızı öneririz.

Teminat mektubu:

Bu kredi uygulamasında mal teslimi, borcun vadesinde ödenmesi, işin yapılması gibi konularda taahhüt edilenin yerine getirilememesi durumunda belli bir tutarın şartsız ödeneceği bir mektup ile banka tarafından üstlenilir. İşin içeriğine göre süreli ya da süresiz olarak düzenlenebilen teminat mektupları karşılıklı ticari beklentilerinin karşılanmasına yönelik en güvenli sözleşme şekillerinden biridir.

11.04.2018
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.