facebook
Satış Pazarlama

Kurumsal ve Bireysel Müşteri Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Şirketinizin sektör ve pozisyonuna göre müşterileri bireyler, kurumlar veya her ikisi birden olabilir. Müşteri türüne göre yaklaşımınız ve kullanacağınız araçlar da değişiklik gösterecektir. Bu blog yazımızda kurumsal ve bireysel müşteri tiplerini biraz daha yakından tanıyor, özelliklerini anlamaya çalışıyoruz.

İşletmeler için iki temel müşteri türü tipinden söz edebiliriz. Bunlar bireysel müşteri ve kurumsal  müşteri olarak adlandırılıyor. Dünya çapında iş dünyasında kurumların kurumlara dönük faaliyetleri için B2B (yani business to business); kurumların bireysel müşteri yönelimine ise B2S (yani business to consumer) kısaltmaları yaygın olarak kullanılıyor.

İşletmelerin pazarlama ve satış fonksiyonlarını doğrudan değiştiren yapısı ve işletme kârlılığına doğrudan etkileri yüzünden doğru müşteri türünün seçimi işletmeler için hayati kararlardır. Haydi gelin, bu iki müşteri tipini ana hatlarıyla biraz daha tanıyalım.

Bireysel Müşteri

İşletme faaliyetlerinizin son ve nihai kullanıcısı bireyler olan müşteri gruplarıdır. Bireysel müşterilerle çalışmanın bazı avantajları ise şöyle sıralanabilir:

  • Aracı olmadan, doğrudan müşteriye ulaşabilme fırsatı
  • Müşterilerinizden aldığınız doğrudan geri bildirimlerle son kullanıcı istek ve taleplerini daha yakından izleyebilme fırsatı
  • Müşteri beklentilerinin daha tatmin edilebilir boyutlarının olması

Kurumsal Müşteri

İşletme faaliyetlerinizin son ve nihai kullanıcısı işletmeler olan müşteri gruplarıdır. Yani, işletmenizin ürün veya hizmetlerini başka bir işletmeye satmanızdır. Kurumsal müşterilerle çalışmanın bazı avantajları şunlar:

  • Kurumsal büyüklükteki satışlarla işletme gelirlerini doğrudan büyütme fırsatı
  • Kurmuş olduğunuz sistemin bütün eksiklerini ve yanlışlarını görebileceğiniz daha profesyonel ekiplerce hazırlanmış geribildirimler
  • Firma bilinirliği ve güven oluşturma faaliyetleri için daha geçerli referanslar
24.10.2018
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.