Satış PazarlamaTanıtım

Satış Sunumu ve Materyallerini Hazırlarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Asansör konuşmasından sıkça sorulan sorulara, başarı hikayelerinden teknik dokümanlara; satış sunumlarınızda işinize çok yarayacak detaylar bu yazımızda. İster kurumsal (B2B) ister bireysel (B2C) satış yapın, ürün ve hizmetlerin satışına destek olabilecek her türlü malzeme, işletmeniz için büyük önem taşımaktadır. Potansiyel müşterileriniz ile karşılaşabileceğiniz her türlü ortam için hazırlanan materyal ve sunumlar, onlara satın alma yolculuklarında yardımcı olmayı amaçlamalıdırlar. İşte satış sürecine destek olabilecek bazı önemli konular:

Asansör konuşması

Bir asansör yolcuğu kadar kısa sürede sattığınız ürün ve hizmetlerden sade biçimde bahsederek karşınızdakini ikna etme yeteneklerinizi ortaya koyduğunuz kısa sunumdur. 30 ila 60 saniye içerisinde vurucu ve ilgi uyandırıcı bir şekilde sattığınız ürünü ve hikayesini açık ve herkesin anlayabileceği şekilde özetleyebilmelisiniz.

Sıkça sorulan sorular

Satılan ürün veya hizmetler ile ilgili müşteri ve satıcılarınızdan gelen soruları listeleyerek işe başlayabilirsiniz. En sık sorulan soruların cevaplarını hazırlayarak sunum ve diğer ortamlarda kullanabilirsiniz.

Teknik doküman

Sattığınız ürün veya hizmetlerin detaylı şekilde tüm özelliklerini açıklayan bir doküman hazırlayarak farklı kanallarda gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

Özellik-fayda tablosu

Ürünlerin teknik özellikleri önemlidir ancak müşteriler için çoğu zaman ürünün sağladığı nihai fayda daha da önemlidir. Ürün bazında hangi özelliğin ne fayda sağlayacağını tek bir tablo altında toplayarak satışa yönelik aktivitelerde kullanabilirsiniz.

Başarı hikayeleri

Ürün veya hizmetlerin müşterilerinize beklenen faydayı sağladığı durumları ve yaşadıkları bu tecrübelerin hayatlarını nasıl kolaylaştırdığını açıklayan bir çalışma hazırlayarak toplantılarda anlatabilirsiniz.

Referanslar

Satın almayı yapacak potansiyel müşteriniz için en önemli referans, kendisine benzeyen başka bir müşterinin önerisidir. Varolan müşterilerinizin onayıyla kendi ağızlarından bir referans dosyası hazırlayarak satış materyallerinize ekleyebilirsiniz.

Rakip ürün veya hizmet karşılaştırması

İşletmenizin ürün veya hizmetlerinin rakipler ile karşılaştırılması, satış sürecine destek olan başka bir konudur. Rakip ürünlerle kendi ürünlerinizin karşılaştırmalı tablosu satış ekibinize oldukça fayda sağlayacaktır.

Müşteri itirazları ve karşılıkları

Müşterilerinizden gelen itirazlardan en sık tekrarlananları listeledikten sonra en sık duyduğunuz itirazlara karşılık verilebilecek en doğru cevap ve yaklaşımları bir dokümanda özetleyin.

Hazırlanan tüm dokümanlar basılı olarak kullanılabileceği gibi web sitesi, sosyal medya hesapları gibi dijital ortamlarda da yayımlanabilir. Bol kazançlı satışlar dileriz!

07.03.2018
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.