facebook
İnsan Kaynakları

SGK e-Bildirge Nedir, Nasıl Kullanılır?

Sigortalı çalışanlar ve çalışanlara sahip olan işletme yöneticileri için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından sunulan dijital hizmetlere önemli bazı kolaylıklar getirdi. Bu yenilikler arasında bulunan e-Bildirge sistemi, bürokratik pek çok işlemi ortadan kaldırıyor ve bilgi almayı kolaylaştırıyor. Bu yazımızda SGK e-Bildirge sistemi hakkında detaylı bilgiler paylaşıyoruz ve eBildirge nedir, e-Bildirge nasıl kullanılır gibi sorulara yanıtlar veriyoruz.

e-Bildirge nedir?

En genel tanımıyla SGK e-Bildirge, sigortalıların ve sigortalı çalıştıran işverenlerin yükümlülüklerini internet üzerinden yerine getirilebilmesi için kurulmuş olan çevrimiçi bir sistemdir. SGK tarafından, tescil edilen/edilecek iş yerlerine verilen e-bildirge şifresi üzerinden gerekli kurumsal ayarlar ve girişler yapılır.

İşverenlerin, çalıştırdıkları işçilerine ait sigorta prim belgelerini internet üzerinden vermeleri ve bildirimlerine ait tahakkuk bedellerini de otomatik ödeme ve internet bankacılığı yoluyla ödeyebilmeleri için oluşturulan elektronik bir portal olarak da tanımlanır. Yeni uygulama çerçevesinde işçi ve işverenlerin sigorta il/sigorta müdürlüklerine giderek yaptıkları işlemlerin büyük çoğunluğu, e-Bildirge sistemi sayesinde online yapılabiliyor.

e-Bildirge kullanıcı bilgilerinin verilmesi

İşveren veya yetkilendirmiş olduğu kişilere e-bildirge kullanıcı kodu ve şifresi kapalı zarf içerisinde elden teslim edilmekte iken, işyeri tescili için SGK’ya müracaat işlemi tamamlanmış işverenlere veya yetkilendirdiği kişilerce e-Devlet üzerinden e-bildirge kullanıcı kodu ve şifresine ulaşım sağlanmıştır.

e-Bildirge formunu indirmek için tıklayınız!

İş yerlerinde ve üzerinde sigortalı çalıştıran özel ve resmi iş yeri işverenleri, 29.04.2005 tarihinden itibaren e-bildirge yoluyla bilgilerini göndermek zorundadır. İşveren, sigortalı sayısı 3 kişinin altına düştüğünde isterse e-Bildirge vermeye devam edebilecek.

e-Bildirge şifresi nasıl alınır?

E-Bildirge uygulamasına giriş yapılabilmesi için SGK şubeleri aracılığı ile yapılan başvuru sonucunda, kullanıcılara sağlanmış olan kullanıcı kimlik ve şifrelerinin (Sistem şifresi ve İşyeri şifreleri) sgk.gov.tr adresindeki e-Bildirge uygulamasının giriş sayfasına girilmesi gerekiyor. Sisteme giriş yapıldığında tescilli iş yerleri ve tanımlı e-bildirge şifreleri ekranda görünecektir. Karşılaşılan panelden kullanıcı şifreleri temin edilebilir.

e-Bildirge nasıl kullanılır?

e-Bildirge sistemine giriş için gerekli kullanıcı kodu ve şifresi alındıktan sonra, “E-SGK” menüsü altındaki “e-Bildirge” uygulamasının giriş sayfasına girilmesi gerekiyor. Açılan ekranda “e-bildirge Giriş” butonuna basıldıktan sonra yeni bir pencere açılıyor.

Bu pencerede “Kullanıcı Adı”, “Sistem Şifresi”, “İşyeri Şifresi” ve “Güvenlik Anahtarı” alanları doldurularak ve “Giriş” butonuna basılarak “Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Giriş Ana Menü” ekranına ulaşılıyor.

e-Bildirge üzerinden yapılabilen işlemler

  • Aylık prim ödemeleri ve hizmet belgesi işlemleri
  • Sigortalı hesap fişleri ile ilgili işlemler
  • Tekrar işe giriş bildirgesinin doldurulması
  • “Borcu yoktur” belgesi alabilme
  • Yeniden yapılandırma için yapılan hazırlık işlemlerinin yürütülmesi
  • İşverenin borç görüntüleme ve ödeme işlemlerini yapması
  • Kişi sigortasını T.C. kimlik numarası ile sorgulayabilme
24.09.2018
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.