facebook
Satış PazarlamaE Ticaret

Sınır Ötesi e-Ticaret Nedir, Sunduğu Fırsatlar Nelerdir?

E-ticaret pek çok şirket için ciddi fırsatlar sunuyor. Son yıllarda sınır ötesi e-ticarette önemli sıçramalar yaşanıyor. Siz de mevcut e-ticaret yapınızı geliştirmek ve sınır ötesine taşımak için devlet desteklerinden de faydalanarak bir değişim sürecine girebilirsiniz. Sınır ötesi e-ticaretle ilgili detaylar yazımızda!

Uluslararası e-ticaret dendiğinde, en büyük organizasyon olarak Ali Baba ve bulunduğu pazar olan Çin ilk akla geliyor. Çin’de, sınır-ötesi e-ticaretin, ülkedeki tüketicilerim taleplerinin gitgide çeşitlenmesi ve kişiselleşmesi dolayısıyla, son yollarda katlanarak arttığı ifade ediliyor. Amazon – Çin yöneticisi Elanie Chang, e-ticarette hızla büyüyen trenlerden birisi olan sınır-ötesi e-ticaret sayesinde, uluslararası markalara talebin arttığını belirtiyor.

ABD, Birleşik Krallık, Japonya ve Almanya gibi temel pazarları kapsayan “Amazon Global Store” yabancı ürünleri almak isteyen Çinli tüketicileri cezbeden bir online alışveriş platformu olma özelliğini taşıyor. Çin’de Amazon’un dışında, “Red” ve “Ymatou.com” başta olmak üzere Şangay merkezli, yerel sınır-ötesi ticaret siteleri de mevcut bulunuyor. iiMedia research verilerine göre, 2016 yılında Çin’in sınır-ötesi e-ticaretinin %23,5 arttığı ve 953 milyar dolara ulaştığı belirtiliyor.

Piyasa araştırma şirketi eMarketer’a göre, 2020 yılında Çin nüfusunun 4’te 1’inin ya da online tüketicilerin yarısının sınır-ötesi alışveriş yapacağı tahmin ediliyor. E-ticaret platformlarının, Çinli tüketicilerin gelişen talep yapıları kaynaklı fırsatları değerlendirmeye odaklandıkları belirtilirken, yerel online perakendecilerin Çinli tüketicilerin taleplerini ve yurtiçi pazar koşullarını anlamak konusunda daha iyi olduklarına dikkat çekiliyor.

Yurt dışına ürünleri kargoyla gönderebilirsiniz

Yurt dışına satış yapmak istediğinizde, ilk aklınıza gelen elbette gönderim işlemleri olacaktır. Perakende satış söz konusu olduğunda koliyle veya paket halinde tekil gönderim işinizi görecektir. Yurt dışına gerçekleştirdiğiniz, her bir gönderide, miktarı brüt 150 kilogramı ve değeri 7.500 avroyu geçmeyen satışlarınızda, sattığınız ürünleri posta idaresi veya hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketler aracılığı ile yurt dışına gönderebilirsiniz.

Yurt dışı satışlarınızla ilgili KDV iadesi alabilirsiniz

Posta idaresi veya hızlı kargo şirketleri aracılığı ile gerçekleştirdiğiniz yurt dışı satışlarınız ihracat olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle ihracata konu olan ürünlerinizin tedariki sırasında veya bu ürünleri üretiyorsanız hammadde ve diğer girdilerinin tedariki esnasında ödemiş olduğunuz katma değer vergilerinin indirim yoluyla gideremediğiniz kısmını vergi borçlarınıza mahsup edebilir ya da nakit olarak iadesini talep edebilirsiniz.

İndirim yoluyla gideremediğiniz katma değer vergilerini vergi borçlarınızdan düşmek veya nakit olarak iadesini almak için;

1. Posta İdaresi veya kargo şirketinin düzenlediği ve eki eşya listesinde, sizin (malı yurt dışına gönderen kişi ya da şirket) isminizin yer aldığı liste muhteviyatının gümrükçe onaylanmış halini içeren gümrük beyannamesini,

2. Satış faturalarının fotokopisi veya listesini,

3. İhracatın gerçekleştiği döneme ilişkin olarak indirilecek katma değer vergisi listesi ile ihraç edilen malın bünyesine giren vergi miktarına ilişkin hesaplamaları gösterir tablo’ yu

ibraz ederek bağlı bulunduğunuz vergi dairesine dilekçe ile başvurmanız yeterli.

E-ticaret siteniz için üyelik desteği alabilirsiniz

Nihai tüketiciye yönelik olmayan e-ticaret sitelerine üyelik giderleri, şirketler için %70 oranında ve yıllık 10.000 ABD Doları’na kadar desteklenir.

Yurt dışı pazar araştırması desteği alabilirsiniz

Sınai ve/veya ticari şirketler ile yazılım sektöründe faaliyet gösteren şirketlerce gerçekleştirilen yurt dışı pazar araştırması gezilerine ilişkin giderler, %70 oranında ve yurt dışı pazar araştırması gezisi başına en fazla 7.500 ABD Doları’na kadar desteklenir.

Pazar giriş desteği alabilirsiniz

Şirketler ile İşbirliği Kuruluşlarının yurt dışına yönelik pazara giriş stratejileri ile eylem planlarının oluşturulabilmesi amacıyla uluslararası kuruluşlara yaptırılan ve satın alınan sektör, ülke, yabancı şirket veya marka odaklı raporlar (mali ve hukuki raporlar dahil) ile yabancı şirket alımlarına yönelik danışmanlık hizmetlerine (mali ve hukuki danışmanlık dahil) ilişkin giderleri, şirketler için %60, İşbirliği Kuruluşları için %75 oranında ve yıllık en fazla 200.000 ABD Doları’na kadar desteklenir.

KOSGEB desteklerinden faydalanabilirsiniz

KOSGEB’in geliştirilmesinden sorumlu olduğu KOBİ sektörleri arasında “Posta yoluyla veya internet üzerinden yapılan perakende ticaret” de sayılmaktadır. bu sebepten KOSGEB’in ilgili destekleri için başvurabilirsiniz.

 
02.01.2018
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.