facebook
MevzuatMuhasebe

Şirket giderlerini kontrol altına alma ipuçları

Her şirket için gelir-gider dengesi çok büyük önem taşıyor. Yüksek ve kontrol edilemeyen işletme giderleri, şirketlerin kapatılması sonucunu bile doğurabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamanız için gelir-gider dengesini nasıl sağlayabileceğiniz, nelere dikkat ederek giderlerinizi kontrol altına alabileceğiniz konusunda size yardımcı olacak bir dosya hazırladık. Şirket giderlerini kontrol altına almanın ipuçları bu yazımızda!

Personel harcamalarını raporlayın

Personeliniz verdiğiniz yetki doğrultusunda kargo ücreti ödeme, taksi kullanma, araba yıkatma, ofis araç gereci satın alma gibi eylemleri için ödeme yapabilir. Bu konuda personelin yetki sınırını netleştirin ve harcamaları bilgisayar ortamında takip edebilmeniz için harcamaların kayıt altına alınmasını sağlayın. Harcamaları aylık olarak kontrol edin. Personeli gider azaltma durumunda ödüllendirmeniz motive edici olacaktır.

Kargo anlaşmasını gözden geçirin

Konum olarak size en yakındaki kargo firmalarından teklif alın ve karşılaştırma yapın. Daha önceden bir kargo şirketiyle anlaşma yaptıysanız anlaşmanızı belirli aralıklarla başka kargo firmalarının teklifleriyle karşılaştırın. Kargo gönderimlerinde kg ve desi üzerinden anlaşma yapmanız daha karlı olmanızı sağlayacaktır. Yapılan tüm kargo alım ve gönderimlerinin detaylarının raporlarını isteyin.

Araç takip sistemi kullanın

Araç takip sistemi kullanan şirketlerin giderlerinde yüzde 15 düşüş olduğu gözlenmiştir. Takip sistemi sayesinde şirket araçlarınızın iş harici kullanılmasını önleyerek yakıttan tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca  araç takip sistemi sayesinde, araçların takibi ve organizasyonu için boşuna enerji harcamış olmazsınız.

Yemek giderlerini düzenleyin

Halen birçok işletmede yemekhane kullanımı yaygındır. Oysa  toplu yemekhane alışverişi yüklü bir mutfak masrafına ve  gider gösterme, çalışanlara yemek ücretlerini yatırma gibi operasyonel yüklere neden olur. Yemek kartı firmaları ile çalışmanız ise vergi avantajları sağlar ve şirket giderleri düşürme konusunda önemli bir adım olur.

Poliçe tekliflerini değerlendirin

Türkiye’nin önde gelen güvenilir sigorta şirketleri, sektörel sigorta paketleri, avantajlı kasko, yangın ve trafik sigortası gibi önerilerle gelebilir. Bu önerileri değerlendirmeniz ilerleyen süreçte fayda sağlayabilir.

Doğru ekiple çalışın

Çalıştığınız personelin gerçekten gerekli olan hizmeti verdiğine emin olun. Verimliliğin personelin sayısı değil niteliğiyle ilgili olduğunu göz önünde bulundurun ve 3 kişinin yapabileceği iş için 5 personel çalıştırmayın. Takımınızdaki kişilerin iş bitirici, maceracı, detaycı kişilerden oluşmasına özen gösterin.

Gider takip sistemi kullanın

Gider takip sistemi sayesinde işletmenizi gelir gider durumunu kolayca takip ederek  ödemelerinizi planlayabilirsiniz. Böylece zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Banka seçimi

Banka seçiminizi yaparken uzun yıllardır tecrübesi olan kurumsallaşmış, güven veren bankaları tercih edin. Personelinizin maaşlarını yatırdığınız bankadan ekstra avantaj sağlamasını talep edin. Daha önceden kredi aldıysanız daha düşük faizli kredilerle değiştirin.

Mali müşaviriniz ile sürekli iletişim halinde olun

Mali müşavirinizle birlikte gelir tablonuzu kontrol edin ve varsa teşvikler gibi çeşitli önerileri dikkate alın.

Personelinizin motivasyonunu düşürmeyin

Maliyet düşürme politikaları sayesinde fayda sağlarken, personelin motivasyonunun etkilenmemesi için kararlarınızın personel üzerinde oluşması muhtemel olumsuz etkisini göz ardı etmeyin.

Para kazanmak için etkili yöntemlerden biri maliyeti azaltmaktır. Dolayısıyla biraz kemer sıkmakta fayda vardır. Ancak şirket giderleri azaltma konusunda radikal kararlar almadan önce hangi faaliyet dışarıdan alınabilir, hangi harcama hangi amaca yönelik olarak yapılıyor gibi soruları cevaplandırmalı, giderleri de sonuç odaklı önetmelisiniz.

21.03.2019
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.