Proje

Şirketlerin En Önemli Silahı: İş Analitiği Uygulaması

İş Analitiği (BA: Business Analytics), pek çok kaynaktan elde edilen ham verilerin, işlenerek daha anlamlı ve kolay kullanılabilir hale getirilmesine yarayan süreç ve yöntemler için kullanılan bir kavram. Gelişen teknolojilerle birlikte, sadece bilgi miktarında değil, bilgiye erişim hızında da büyük bir artış oldu.

Rekabette avantaj yakalamak isteyen firmalar bu verileri toplamak, işlemek ve hızla anlamlandırarak iş süreçlerine katmak istiyor. Bu noktada yapılandırılmış verinin üretildiği kaynakların yanı sıra, sosyal medya gibi yapılandırılmamış veri kaynaklarının anlık takibi de büyük önem kazanıyor.

Büyük veri (Big Data) diye adlandırdığımız bu bilgilerin, firmaların karar alma süreçlerinde etkin kullanılabilmesi ve hatta oluşabilecek risklerin önceden görülerek daha iyi yönetilmesi için hızla, titizlikle işlenmesi ve anlamlandırılması gerekiyor.

Gün geçtikçe sadece veri miktarı değil aynı zamanda bilgiye erişim hızı da artıyor. Sadece YouTube özelinde baktığımızda bile, büyük veri kavramının ne boyutlarda olabileceğini hayal etmek mümkün.

2016 başında Youtube:

  • Kullanan kişi sayısı 1 milyar 300 bin.
  • Her dakika, 300 saatlik video yükleniyor.
  • Her gün, ortalama 5 milyar video izleniyor.
  • Her ay, 900 milyon saatlik video izleniyor.
  • 1 milyar izlenme oranını aşan 10.113 video bulunuyor.
  • Videoları görüntüleyen insanların %80’i ABD dışında yaşıyor.
  • Mobilde, günde 1.000.000.000 video görüntüleniyor.

Üstelik bu veriler, her geçen gün daha da büyüyor. Şirketlerin tüm yenilikleri takip etmesi ve gerekli altyapıyla analiz ederek işlemesi, İş Analitiği sistemlerinin gelişmesine bağlı. Nitelikli bilgiye ulaşmak, bilgileri arıtarak karar alma süreçlerine entegre etmek ve kullanmak, şirketlerin en büyük hedefi.

21.10.2017
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.