Depo

Stok takip programı nedir, stok takibi nasıl yapılır?

Stok takip programı, işletmelerde ürün miktarının mağaza veya depolardaki durumlarının takibini sağlamaya yarar. Günlük, haftalık ve aylık iş akışını düzene sokmak açısından fayda sağlayan program, aynı zamanda satış yapılacak miktarı belirlemeye de yardımcı olur. 

Ayrıca ürün takibini yapmada da etkili bir programdır. Örnek verilecek olursa; ayakkabı satışı yapan firmalar, yaz sezonunda kışlık ayakkabıların stoklarını hesaba katarak kampanya düzenleyebilir. Yeni sezonlarda da önceden ürün miktarı ve stok belirlemesi yapılabilir.

 

Stok takibi, e-ticaret sitelerinde aktif satış yapan mağazalar için de geçerlidir. Giyim sektöründe hizmet veren firmaların; kazak, tişört, bluz gibi ürünlerinin model, renk, beden adedi ve çeşitliliği bilinmelidir. Bunun takibi de stok takip programı ile yapılabilir. Stoklara dair net bir organizasyon yapabilmek için depo takibi sağlanmalıdır. E-ticarette sergilenen ürünlere ait alışveriş stok takibi aşamaları da bu şekilde detaylandırılır ve işlerin önemli bir kısmı oluşturulur. Tüm bu takip işlemi yapılırken kullanılan yöntem sayesinde iş akışı ve hızı da olumlu yönde etkilenir. Böylece kullanılacak program seçiminde üst düzey verim alınacak özellikteki seçeneklere dikkat edilmelidir.

Stok nedir?

Ticari faaliyet gösteren firmaların satışa sunacağı mallar stok olarak kabul edilir. Aynı şekilde kendi faaliyetleri sırasında kullanılacak veya imalat yapılan ürünün bileşeni olarak kullanılacak mallar da stok olarak değerlendirilir. Örneğin marketlerdeki gıda ürünleri ile fırıncıların deposundaki unlar stoktur.

 

Stok nedir, stok takibi nasıl yapılır, stoklar nasıl tutulur gibi sorular ticaretin içinde olan kişiler tarafından sıkça sorulur. Stoğun önemini ve nasıl yapıldığını öğrenmek, ticari sektör içerisinde yükselişe geçmenin temel basamağını oluşturur. Stok takibi; ticaretin içinde olan ve ticaret yapan firmaların ürün durumunun düzenli bir şekilde denetlenmesi demektedir. Firmalar, bu takip sistemi sayesinde satışa sunulan ya da üretim aşamasında kullanılan ürünlerin miktarını ve adedini görebilir. Buna istinaden yeni sipariş oluşturma konusunda da net bir karar alınabilir.

 

Ülkede maliyet değişimlerinin olması ve yeni ürün fiyatlarının sıklıkla dalgalanması, stok takibi yapmayı zorunlu bir noktaya taşır. Düzenli bir şekilde stok takibi yapan firma ve şirketler, doğru zaman doğru ürün fırsatını ellerinde tutar. Bu durumda doğrudan kar etmeye yönelik avantaj sağlar.

Stok takip programı ne işe yarar?

Stok yönetimi ve takip programı kullanan firmalar, kısa sürede kar elde etmeye başlar. Stok yönetimini profesyonel düzeyde yapan firma ve şirketlerin sağladığı birçok avantaj bulunur. Bunların başında azalan ürünlerin hızlı bir şekilde fark edilmesi gelir. Bu sayede hammadde yetersizliği gibi olumsuz durumlarla karşılaşılmaz. Müşterilerin istediği herhangi bir ürünün olmaması sorunuyla karşılaşılmaz. Böylece satıştan yoksun kalma durumu da yaşanmaz. Eksikler bilindiği için rutin bir şekilde kontrol ve temin sağlanır.

 

Stok takip programı kullanılarak yönetilen stoklar, talep göremeyecekleri sürece girmeden tüketilebilir. Marketlerde son kullanma tarihi yaklaşan ürünler, stok takibinde fark edilir. Takip programı sayesinde temin edilecek ürünler ve ürün sayıları belirlenir. Adet olarak yeterli ürünlerden fazladan alınmaz. Bu sayede eldeki kaynaklar verimli şekilde kullanılır. Üretim veya satış sürecinde maliyet analizi, stok takibi sayesinde kolaylaşır. İş anlaşmaları sırasında var olan stok durumuna göre anlaşma yapılır.

Stok takibi neden önemlidir?

Depo stok takibi, işletmelerde faaliyetleri ilerletebilmek amacıyla, satmak için alınan veya satılacak ürünün kaydının tutulması anlamını taşır. Bu kayıtların amacı ise işletmelerde kar oranını artırmaktır. Stok ve üretim maliyetleri minimum düzeye indirilecek şekilde stoklama seviyesi belirlenir. Stok takibi, müşterilerin dönemsel olarak değişen taleplerine göre doğru analiz yapmaya yardımcı olur. Talep artışına göre ürün temini daha kolay ve kısa sürede yapılabilir. Depo stok yönetimi böylece profesyonel bir şekilde yapılmış olur.

 

İş organizasyonunu profesyonel düzeyde yapabilmek, sisteme giriş ve çıkış dengesini faydalı bir şekilde sağlamak ve ihtiyaçları belirleyerek ürün siparişi vermek, stok takibinin önemine vurguda bulunur. Ürün siparişinin ne zaman verileceği de takip programı sayesinde belirlenir. Stok yatırımları minimuma çekilerek müşteri için talep edilen ürün eksiksiz olarak sunulmaya çalışılır. Aynı zamanda arz hızını yüksek seviyede tutmak, etkili bir tedarikçi zinciri kurmak, sürekli ve düşük maliyetli tedarik sağlamak da stok tabinin amaçları arasında yer alır.

17.06.2022
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.