facebook
Teşvik DestekGenel

Üç faaliyet alanına 30 milyar lira finansman sağlanacak

İçerikler

1. Üç ana faaliyet alanına 30 milyarlık finansman

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, hammadde ve ara malı imalatı, makine imalatı ve tarım alanlarında toplamda 30 milyar liralık finansman sağlanacağını açıkladı. Haziran ayından itibaren Türkiye’nin cari fazla vereceğini belirten Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İvme Finansman Paketi’nin tanıtım toplantısında konuştu.

Paketin dört temel özelliği taşıyan sektörleri hedefleyeceğini belirten Albayrak, “İthalat bağımlılığı yüksek, dış ticaret açığı veren, istihdama katkı oranı yüksek ve ihracat potansiyeli yüksek sektörlere bu paket kapsamında finansman sağlanacak. Bu kapsamda stratejik öncelik, orta yüksek ile yüksek teknoloji ürünleri ve sektörlerinde olacak.” sözleriyle paketin dört temel özellik taşıyan sektörleri hedefleyeceğini belirtti.

Üç ana faaliyet alanına 30 milyarlık finansman

Hammadde ve ara malı imalatı, makine imalatı ve tarım olarak belirlenen üç ana faaliyet alanına 30 milyar liralık bir finansman sağlanacağını belirten Albayrak, ‘2002 sonrasında uyguladığımız politikalar neticesinde, 2002’de orta-ileri ve ileri teknolojili ihracatın payı ise yüzde 31 olan payı 2018 itibarıyla yüzde 39,9 seviyelerine yükselmiştir.’ ifadelerini kullandı.

Paketin ürün odaklı finansman yaklaşımını benimsediğini vurgulayan Albayrak, “Hammadde ve ara malı ithalatındaki iyileşmeyle cari dengeye katkılar sağlayacağız. Hammadde ve ara malı üretiminde 2 yıla kadar anapara geri ödemesiz-azami 10 yıl olmak üzere- 150 milyon TL’ye kadar yatırım kredisi sağlanacak. Ayrıca, 1 yıla kadar anapara geri ödemesiz – azami 5 yıl olmak üzere – 30 milyon TL’ye kadar işletme kredisi verilecek” dedi.

Tarım sektöründe sağlanacak kredilerin vadesinin seracılıkta işletme kredileri için 14 ay, yatırım kredileri için 84 ay olarak belirlendiğini söyleyen Albayrak, sözlerine şunları ekledi:” Seracılık dışındaki tarım alanlarında da işletme kredileri için 12 ay, yatırım kredileri için de 60 ay vade sağlanacak.”

28.05.2019
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.