facebook
MuhasebeVergi

Vergi borcu sorgulama ve vergi borcu ödeme nasıl yapılır

Hükümet’in geçtiğimiz yıl yürürlüğe soktuğu vergi borçlarının yapılandırılması konusunda düzenleme sayesinde binlerce mükellef, biriken borçlarını taksitler halinde ödeme avantajına sahip oldu. Yapılandırılmış ve güncel işlenen vergi borcu sorgulama ve vergi borcu ödeme konusunda sorulara bu yazımızda cevap veriyoruz. Vergi borcunu öğrenme yöntemlerini anlattığımız yazımızda, varsa olan borcun ödenmesi konusunda da bilgi paylaşıyoruz.  

Birikmiş vergi ve diğer pek çok borç için yapılan yeniden yapılandırma düzenlemesi sayesinde mükellefler için yeni imkanlar doğdu. Vergi affı sonrasında daha çok sorulmaya başlanan vergi borcu sorgulama nasıl yapılır ve vergi borcu ödeme nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını bu yazımızda paylaşıyoruz.

6111 sayılı Kanun’da; biriken vergi borçları, pişmanlıkla ya da kendiliğinden yapılan beyanlar, mükellef ile vergi idaresi arasındaki anlaşmazlıkların giderilmesi, gelir ve kurumlar vergisinde matrah artırımı gibi konularda bilgilendirme yapılmıştır.

Öncelikle en önemli giriş yapısı elbette e-devlet. Turkiye.gov.tr adresinden giriş yapılan E-Devlet Kapısı’ndaki Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinden vergi borcu sorgulama ve detaylı bilgi almak mümkün oluyor.

E-Devlet giriş yöntemleri ve alternatif vergi borcu sorgulama yollarını aşağıda detaylandırıyoruz. Ama bundan hemen önce vergi borcu ödeme konusunda özet bir bilgi paylaşalım.

Vergi borcu ödeme

Yine E-Devlet üzerinden girilen Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) sisteminden vergi borcu ödemek mümkün oluyor. Ayrıca GİB’in İnternet Vergi Dairesi platformunun doğrudan bir giriş bölümü bulunuyor. Giriş yapmak için TC Kimlik numaranızı, anne kızlık soyadının birinci ve ikinci harflerini, ayrıca anne-baba veya çocuğun TC kimlik numarasını bilmek yeterli oluyor. İnternet Vergi Dairesi üzerinden vergi borcu sorgulama ve ödemek için TIKLAYIN!  

Vergi borcu yoktur yazısı nereden ve nasıl alınır?

Vergi borcunuz varsa bunun miktarını öğrenmek ya da ödemek için E-Devlet Kapısı’nı ya da Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesini kullanabilirsiniz. Eğer vergi borcu yoktur yazısı almak istiyorsanız, bağlı olduğunuz Vergi Dairesi’ne giderek resmi belge talep edebilirsiniz.

E-Devlet vergi borcu sorgulama

E-Devlet Kapısı’na giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna vergi borcu sorgulama yazarak ya da e-hizmetler sekmesinden sırayla Gelir İdaresi Başkanlığı ve sonra Vergi Borcu Sorgulama sekmelerini seçerek sorgulama yapabilirsiniz. Doğrudan vergi borcu sorgulama sayfasına gitmek için TIKLAYIN!

E-Devlet’e nasıl girilir?

E-Devlet kapısından giriş yapmak ve tüm e-devlet hizmetlerinden faydalanmak için farklı seçenekler bulunuyor. Bunlar arasında en dikkat çekeni, e-devlet şifresi ile giriş yapmaktır. Bu şifreyle ilgili detaylar hemen altta. E-Devlet Kapısı’ndan ayrıca mobil imza ve e-imza ile de giriş yapmak mümkün. E-imza yetkisine sahip kuruluşlardan temin edebilirsiniz.

TC kimlik kartı ile girişten sonra bir diğer kolay giriş yöntemi ise internet bankacılığı üzerinden giriş yapmak. En yaygın 18 özel ve kamu bankasının internet bankacılığı bilgileriyle de e-devlete giriş yapmak son derece rahat ve hızlı.

E-Devlet şifresi nedir, nereden ve nasıl alınır?

e-Devlet şifrenizi içeren zarfınızı PTT Merkez Müdürlüklerinden, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek temin edebilirsiniz.

Bu uygulama, sizin yerinize başka bir kişinin şifre alıp adınıza işlem yapmasının önüne geçilmesi için gerekmektedir. e-Devlet Kapısı üzerinden verilen hizmetler yüksek güvenlik seviyesi gerektirdiğinden, şifreler başvuru sahipleri için özel olarak oluşturulmaktadır. Bu nedenle ancak kimlik ibrazı ve şahsen başvuru ile şifreler verilmektedir.

e-Devlet Kapısı kayıtlı kullanıcısıysanız ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra “Profilim” alanında bulunan iletişim bilgileri kısmına cep telefonunuzu kaydettiyseniz ya da cep telefonunuzu veya hem cep telefonunuzu hem de e-posta adresinizi e-Devlet Kapısında doğruladıysanız şifre yenileme hizmetinden yararlanarak yeniden şifre temin edebilirsiniz. Bununla birlikte, mobil imza, elektronik imza, yeni T.C. kimlik kartı veya internet bankacılığı kullanıyorsanız, e-Devlet Kapısına bunlardan biri ile giriş yaptıktan sonra da şifre oluşturabilirsiniz.

Şifre ilk alındığında PTT tarafından işlem masrafı olarak 2 TL tahsil edilmektedir. Şifrenin kaybedilmesi, unutulması vb. durumlarda PTT’den alınacak her şifre için ayrıca 4 TL ücret ödenmektedir. Bu işlem masrafı dışında herhangi bir yıllık ücret ödenmesi söz konusu değildir. e-Devlet şifresi yurt dışında Elçilik ve Konsolosluklardan ücretsiz olarak temin edilebilmektedir.

İnternet Vergi Dairesi ile borç sorgulama

Gelir İdaresi Bankanlığı tarafından kurulan İnternet Vergi Dairesi, ülkemizde vergi konusunda yetkili kuruş olarak teknoloji tarafında anlamlı çalışmalara imza atıyor. İnternet Vergi Dairesi de bu anlamda oldukça pratik çözümler sunuyor.

İnternet Vergi Dairesi’ne giriş yaparak borcunuzu görüntüleyebilir ve dilerseniz ödeme yapabilirsiniz .Giriş yapmak için TC Kimlik numaranızı, anne kızlık soyadının birinci ve ikinci harflerini, ayrıca anne-baba veya çocuğun TC kimlik numarasını bilmek yeterli oluyor. İnternet Vergi Dairesi üzerinden vergi borcu sorgulama ve ödemek için TIKLAYIN!  

SMS ile borç sorgulama

Bergi borçları için cep telefonunuzun kısa mesaj hizmetini kullanarak da sorgulama yapılabilirsiniz. SMS’le sorgulama için; BORC boşluk T.C KİMLİK NUMARASI boşluk ANNE KIZLIK SOYADININ İLK 2 HARFİ yazıp 1189 a mesaj atmanız yeterli.

Genel borç durumu sorgulama

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesi ‘https://intvrg.gib.gov.tr’ye giriş yaptıktan sonra kimlik bilgilerinizi (T.C kimlik no, nüfus cüzdanı seri/no ve annenizin/babanızın/eşinizin/çocuğunuzun T.C Kimlik Numarasını (bunun yerine anne kızlık soyadı) kullanarak giriş yaptıktan sonra genel borç sorgulama ve ödeme seçeneği üzerinden vergi tipini seçerek borcunuzu sorgulayabilirsiniz.

Genel borç sorgulama ve ödeme sekmesinden; mükellefiyet gerektiren vergiler, taşıt vergi ve cezaları, yapılandırılmış borçlar, idari para cezaları, harçlar ve hepsi ile ilgili sorgulama seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Ayrıca 6552 sayılı kanun kapsamında vergi borçlarını yapılandıranlar İnternet Vergi Dairesinin ana sayfasında bulunan 6552 Bilgilendirme ve Ödeme butonundan vergi borçlarını sorgulayabilir.

25.01.2019
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.