facebook
VergiMuhasebe

2019 ÖTV Artış Oranları Ne Kadar Olacak?

İçerikler

1. Motorlu taşıtlar

2. Beyaz eşya

3. Damga vergisi

4. Sigara ve alkol

Geçtiğimiz günlerde TBMM’ye sunulan bütçe teklifinde, 2019 yılına ait Özel Tüketim Vergisi kalemleriyle ilgili bazı beklentiler ortaya çıktı. Sigara, alkol, akaryakıt gibi ürünlerde yaşanacak 2019 ÖTV artış oranları ile ilgili beklentileri paylaşıyoruz. Motorlu taşıtlar, sigara-alkol ürünleri, beyaz eşya ve damga vergisiyle ilgili detaylar blog yazımızda. 

Önceki gün Plan, Bütçe Komisyonu’nda görüşülen tasarıda 2019 ÖTV artış oranları hedefleri, “Kısa vadede fiyat istikrarını ve finansal istikrarı yeniden tesis etmek, ekonomide dengelenmeyi ve bütçe disiplinini sağlamak, sıkı para ve maliye politikalarını eş güdüm içersinde yürütmek” olarak sıralandı.

2019 ÖTV artış oranları araçlardan, alkol ve sigaradan, petrol ve doğalgazdan alınacak ÖTV tasarıda yer aldı. Her yıl bütçe TBMM’ye sunulduğunda merakla beklenen sigara vergilerindeki artış gelecek yıl yüzde 2,8 civarında olacak.

Bu yıl mayıs ayında başlatılan eşel mobil sisteminin uygulandığı akaryakıt ürünlerinden elde edilen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) 2019 yılında yüzde 20,2 artacak.

Bu yıl önce 68,4 milyar lira olarak tahmin edilen petrol ürünlerinden alınan ÖTV, 2019 yılı bütçe tasarısında revize edilerek 57,2 milyar lira belirlendi. 2019’da ise akaryakıt ürünlerinden alınacak ÖTV geliri 68,7 milyar lira olarak öngörüldü.

Motorlu taşıtlar

Bütçe yasa teklifinin B cetveline göre motorlu taşıtlar üzerinden alınan ÖTV yüzde 15,4 artacak. 2018 yılında 20,5 milyar lira olarak tahmin edilen motorlu taşıtlar üzerinden alınan ÖTV’nin 20,8 milyar lira olacağı tahmin edildi. 2019 yılında ise motorlu taşıtlar üzerinden alınan ÖTV’den 24 milyar lira gelir elde edileceği tahmin ediliyor.

Beyaz eşya

Buzdolabı, çamaşır makinesi gibi beyaz eşyadan alınan ÖTV’nin, 2019’da yüzde 47,6 oranında artacağı öngörüldü. Bu yılın sonunda 6,3 milyar lira olacağı öngörülen dayanıklı tüketim üzerinden alınan ÖTV’nin gelecek yıl 8,3 milyar lira olması bekleniyor.

Damga vergisi

Bu yıl 23,6 milyar lira olarak gerçekleşmesi öngörülen harçlar yıl sonunda 22,2 milyar olarak gerçekleşecek. Gelecek yıl ise harçlar yüzde 27,6 artarak 28,3 milyar liraya çıkacak. Damga vergisinin gelecek yıl yüzde 18,1 oranında artarak 21,5 milyar lira olması öngörülüyor.

Sigara ve alkol

Alkollü içkilerde ÖTV yüzde 23,9 artacak. Alkollü içkilerde bu yılın başında 10,5 milyar lira öngörülen gelir yıl sonunda 12,3 milyar lira olacak. Böylece alkollü içkilerden 2,3 milyar lira daha fazla vergi elde edilmiş olacak. Enflasyon sepetinde etkili olan sigara üzerinden alınan ÖTV 2019 yılında yüzde 2,8 oranında artacak.

Bu yılın başında 37,7 milyar lira olarak öngörülen sigara üzerinden alınan ÖTV yıl sonunda 44,4 milyar lirayı bulacak. Sigaradan alınan ÖTV gelirleri yılın başında tahmin edilenden 6,9 milyar lira daha fazla gelir getirecek.

25.10.2018
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.