facebook
Dijital Pazarlama

Adsense nedir: Google adsense girişi nasıl yapılır?

Google Adsense, temel olarak web sitelerinde reklam yayınlamak adına tercih edilen bir hizmet olarak öne çıkar. Adsense’in doğru ve işlevsel bir şekilde kullanılması sayesinde web sitesi sahipleri düzenli olarak gelir elde edebilirler. Site sahipleri özellikle trafiğin organik bir şekilde artırılması ve reklam alanlarının optimize edilmesi noktasında doğru hamleler yapması önemlidir.

Sanılanın aksine Adsense üzerinden para kazanmaya başlamak, uzun ve emek isteyen bir süreçtir. Fakat doğru kriterlere odaklanmak, stratejiler geliştirmek ve düzenli olarak yeni aksiyonlar alabilmek, söz konusu süreci kısaltacaktır. Peki Google Adsense nedir? Adsense giriş sürecinde nelere dikkat etmelisiniz? Bu soruların yanıtlarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Google Adsense ne demek?

Google Adsense, doğrudan arama motoru Google tarafından geliştirilmiş olan ve web sitesi sahiplerine para kazandırma fırsatı sunan önemli bir oluşumdur. Web sitesi sahipleri, Google reklamlarını doğrudan kendi platformlarında yayınlayarak gelir elde etme şansı bulabilir. Bir bakıma internet üzerinden para kazanmak için en yaygın yollardan biri olduğunu belirtebiliriz.

Dijital dünyanın ulaştığı nokta, Google Adsense’in cazibesini önemli ölçüde artırmıştır. Bu noktada web sitesinin temel içerikleri ile Google reklamları genellikle uyum içindedir. Bu da doğru müşteri tabanı ile markanın buluşmasını kolaylaştırır. Bir tür online reklam hizmeti olan Google Adsense, tıklama başına ücret öder. Burada hesaplama yöntemleri oldukça şeffaftır ve ay içerisinde site sahipleri muhtemel kazançlarını net şekilde takip edebilir.

Google Adsense ekosisteminin üç ana ayağını; web sitesi sahipleri, reklam verenler ve ziyaretçiler oluşturmaktadır. Söz konusu reklamlar hem standart web siteleri hem de blog sayfaları için geçerlidir. Site trafiğinin artışına paralel bir şekilde kullanıcıların önemli sayılabilecek kazançlara ulaşması mümkündür. Google Adsense tüm web sitesi sahiplerinin kullanabilecekleri ücretsizi bir hizmettir.

Google Adsense giriş nasıl yapılır?

Google Adsense oldukça basit ve anlaşılır bir çalışma prensibine sahiptir. Bu nedenle hem kayıt hem de giriş süreçleri, web sitesi sahiplerini teknik anlamda zorlamaz. Google Adsense kullanımı için öncelikle blog ya da web sitesi sahibi olan kişinin Google Adsense’e başvuruda bulunması beklenir. Başvuru onaylanırsa Google reklamları, ilgili platformun belli noktalarında kendilerine yer bulurlar.

Adsense kayıt ve giriş sürecini başlatmak adına Google Adsense resmi sayfasına girilmesi gerekir. Burada yer alan “Şimdi Başlayın” ibaresi sayesinde kayıtla alakalı işlemler sırayla görüntülenir. İlk olarak pek çok bilginizin yer aldığı başvuru formunu eksiksiz ve doğru biçimde doldurmanız gerekir. Ödemenin yapılacağı hesap ve URL bilgisi dışında pek çok temel bilgiyi bu alanda paylaşmalısınız. Sonrasında sayfanın size ait olduğunu kanıtlamanız için Google tarafından mailinize gelen kodu kullanmanız gerekir.

Ülke / bölge seçiminizi yaptıktan sonra “Hesap Oluştur” seçeneğine tıklayın. Google, web sitenizi ve başvuru aşamasında verdiğiniz tüm bilgileri inceleyecektir. Bu sürecin sonunda kişisel bilgileriniz ve en önemlisi web siteniz Adsense için uygun bulunursa hemen reklam almaya başlayabilirsiniz.

Google Adsense reklam verme

Google Adsense reklamlarından gelir elde etmek için web sitesi sahiplerinin hem başvuru sürecinde hem de optimizasyonlar noktasında oldukça dikkatli olmaları gerekir. Optimizasyonların doğru ve etkili bir şekilde gerçekleşmediği durumlar, reklam gelirlerini olumsuz yönde etkiler. Reklam birimlerin optimize edilmesi için bazı ipuçlarından söz etmek mümkündür.

Başlıkları mutlaka ilgi uyandırmalı ve en önemlisi de anlaşılır olmalıdır. Öte yandan temel anahtar kelimelerin de başlıkta yer bulması artı bir değer kazandıracaktır. Reklam birimlerinde tercih edilecek biçimsel unsurlar, sitenin genel düzeni ile uyumlu olmalıdır. Buton renkleri, metin renkleri ve arka planın uyumu, reklam tıklamalarını etkileyebilir.

Bir diğer önemli nokta da reklamların yerleşimidir. Örnek vermek gerekirse, içeriğin üstüne ya da yanına yerleştirilen reklam birimleri daha dikkat çekici olabilmektedir. Ayrıca kitleye uygun renk, boyut ve içerik seçimi de büyük önem teşkil eder. Tüm bu detaylar, Adsense reklam işleyişinde performansı doğrudan etkileyebilen unsurlardır. Adsense reklam türleri arasında; ekran reklamları, feed içi reklamlar ve yazı içi reklamlar ön plana çıkar.

03.05.2024
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.