facebook
Depo

Depolama Sistemleri ve Depo Yönetiminde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Nokta

Deponuzun yeterli derecede düzenli olması ve etkin şekilde yönetilmesi, maliyetlerinizi düşürmenize ve verimliliğinizi önemli ölçüde artırmanıza yardımcı olacaktır. Depolama sistemleri hakkında bilmeniz gerekenler ve depo yönetiminde dikkat etmeniz gerekenleri bu dosyamızda paylaşıyoruz.

İşletmenizin bir deposu varsa, bu tesisin tedarik zincirinin önemli bir parçası olduğunun farkındasınız demektir. Kötü yönetilen bir depo zincirdeki zayıf bir bağlantıdan çok daha fazlasını ifade eder, zira verimsiz depo yönetimi sonucunda satışlarınız ve karınız negatif olarak etkilenebilir.

Optimum stok seviyelerini koruyun

Deponuzda fazla stok bulundurmak maliyetleri arttırırken, stok noksanlığı sebebiyle sipariş yükümlülüklerinizi yerine getirememek ise karlılığınızı düşürebilir. Stok ve iadelerin hatasız ve etkin bir şekilde tutulması depo yönetimini geliştirmekle beraber tüm olasılıklar için hazırlıklı olmanızı sağlar. Depo yönetim sistemi kullanarak stok seviyenizi her an kolaylıkla optimize edebilir, insan kaynaklı hataların önüne geçebilirsiniz.

Depo alanınızın kat planını yeniden düzenleyin

Depo düzenini ihtiyaçlara göre değiştirmek ve işleyişi daha etkili hale getirmek kanıtlanmış bir stratejidir. Ürün arzı ve talebi sürekli değiştiğinden, iş modelinize uygun depolama planlarını denemek daha verimli bir düzen oluşturabilir. Depo ile ilgili tüm düzenlemeler, tedarik zincirinin bir bütün olarak iyi çalışması için verimli bir şekilde yapılmalıdır.

Varlıkların hareketlerini ve depolanmalarını kontrol edin

Stok seviyelerinin doğru bir şekilde detaylandırılması ve siparişlerin doğru bir şekilde yerine getirilmesi sadece hem depolamanın hem de hareketin sıkı bir şekilde kontrol edildiği durumlarda gerçekleşebilir. Etkin depo yönetim sistemi kullanımı ile kar marjlarınızı ciddi oranda büyütebilirsiniz.

Mümkün olan her yerde otomasyondan yararlanın

İyi bir depo yönetim yazılımına ek olarak barkod, radyo frekansı ile tanımlama (RFID), yakın saha iletişimi (NFC) vb. sistemlerden faydalanabilirsiniz. Envanter yapınıza en uygun olan otomasyon teknolojisi, varlıkların sayım ve lokasyon bilgilerine daha doğru şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır.

Döngüleri planlayın

Envanter yönetiminde başarılı olmak için bir döngü sayma programı uygulamalısınız. Bunu yapmak için öncelikle bazı faktörlerin üzerinden geçelim:

Sayım sıklığı: Çalışanlarınız senede kaç sayım yapabilir? Döngü sayımının üretim, teslim alma ve teslim süreçleri üzerindeki etkileri nelerdir?

Sayım stratejisi: Sayma sıklığınızı öğrendikten sonra, envanteri hangi bölümlere ayırarak sayabileceğinizi planlayabilirsiniz. Varlıkların konum veya kategorisi mi yoksa ürün veya değere göre mi?

Sayım sorumlusu: Döngü sayma sistemini yürütmekten sorumlu olacak güvenilir bir çalışan bulun.

16.05.2018
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.