facebook
Proje

Finansal Fizibilite Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir?

İster yeni bir yatırım için olsun ister mevcut işiniz için, finansal fizibilite çalışması sayesinde yatırımınızın ekonomik olarak ne kadar gerçekleştirilebilir olduğu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Finansal fizibilite, planlanmakta olan yatırımın harcamalarını bir bütün olarak incelemeyi ve projenin ne kadar karlı olacağını öngörmeyi sağlayan bir çalışmadır. Böylelikle yatırımınızın kendini ne kadar zamanda geri ödeyeceğini de tahmin etme şansına kavuşabilirsiniz. Aynı zamanda bu çalışmalar, projenin yatırımcı, ortak ve hissedarlara sunumunu kolaylaştırırken, bankalardan kredi talep ettiğinizde de elinizi kuvvetlendirecektir. Peki finansal fizibilite çalışmaları nasıl planlanmalı? Başlangıç finansmanları neler olmalı? Bu yazımızda tüm yanıtları bulabilirsiniz.

Finansal fizibilite çalışması ne zaman yapılmalı?

Finansal fizibilite çalışmasını, planladığınız bir proje henüz fikir aşamasındayken yapabileceğiniz gibi devam eden işinizin güncel ve gelecekteki durumunu görmek için de yapabilirsiniz.

Finansal fizibilite ne işe yarar?

Bir işe başlarken yatırımın nasıl finanse edileceğini iyi hesaplamak gerekmektedir. Yatırım finansmanı için özkaynağınızı kullanabileceğiniz gibi yabancı kaynaklara da yönelebilirsiniz. Mali fizibilite çalışması yatırımınızdaki özkaynak ve yabancı kaynak tutarlarını görmenizi sağlayacak; aynı zamanda tüm harcama kalemlerini çıkartarak kaynakların harcamaları karşılama konusunda yeterliliğini öngörmeye yardımcı olacaktır. Kaynakların yetmediği senaryoda ise ne kadarlık bir ilave kaynağa gereksinim duyulacağı yine bu çalışmalar sayesinde ortaya çıkacaktır.

Özkaynak ile yabancı kaynak kullanımı arasındaki farklar nelerdir?

Banka kredisi kullanınca faiz oluşurken özkaynak kullanımında faiz oluşmaz, ancak özkaynağınızı işe yatırdığınız için alternatif  bir gelirden olursunuz. Elinizdeki parayı işe yatırdığınızda özkaynak ile yapılacak hisse senedi, vadeli mevduat vb. yatırımlardaki potansiyel kazançlardan vazgeçmiş olursunuz.

Ailenizden veya çevrenizden alacağınız borçların geri ödenmesinde finansal kuruluşlara oranla daha rahat olabilirsiniz ancak borçlu olduğunuz kişiler zaman içerisinde işiniz hakkında söz sahibi olduklarını varsayıp, işinize müdahale edebilirler.

Bankalar ise kredi kullandırırken teminat isteyeceklerdir. Sizin için teminat vermek mi yoksa nakit paranızı teminat göstererek kredi almak mı daha makul, önce ona karar vermeniz gerekir. Bankadan alınan kredinin belli bir süre içerisinden geri ödenmesi gerektiğinden, daha disiplinli olmanız kaçınılmaz olacaktır.

Başlangıç finansmanı neler olabilir?

İlk finansmanı kendi birikimlerinizi kullanarak yapabileceğiniz gibi banka ve diğer finans kurumlarından da şirketiniz için finansman sağlayabilirsiniz:

Bireysel krediler

Herhangi bir mal veya mülkünüzü ipotek ettirerek banka kredisi kullanabilirsiniz.

Kredi kartları

Kuruluş masraflarının finansmanında kredi kartınızı kullanabilir ve taksitli ödemeler yaparak borcunuzu zamana yayabilirsiniz. Yüksek maliyetli finansman ile karşılaşmamak için düzenli olarak minimum ödeme tutarından fazla bir ödeme yapmanızı ve sorun yaşanan kredi kartı borcunuzu daha uygun bir kredi türüne çevirmenizi tavsiye ederiz.

Çevrenizden sağlanan finansman

Size inanan kişilerden destek alarak faiz yükünü hafifletebilirsiniz.

Bankalar ve diğer finans kuruluşları

Her ne kadar finans kuruluşları için faaliyete yeni başlayan bir işletmeye kredi vermek riskli olsa da iyi bir fizibilite çalışması ile kredi kullanabilirsiniz.

 
20.03.2018
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.