Satış Pazarlama

Finansal Sistem ve Finansal Piyasalar Nedir, Nasıl Çalışır?

Logo Blog’daki bu yazımızda birbiriyle bağlantılı iki kavrama açıklık getiriyoruz. Finansal sistem ve finansal piyasalar hakkında genel bilgiye yer verdiğimiz yazımızda, finansal piyasa türlerine de göz atıyoruz. Bu iki önemli kavramın kişiler ve kurumlar açısından değerine de dikkat çekiyoruz.

Finansal sistem nedir?

En genel ve basit anlatımıyla finansal sistem, fazladan fonu sahip olan kişi ve kurumların, bu fonları ihtiyacı olanlara aktarmalarını sağlayan yapıya verilen isimdir.

Sağlanan bu işleyiş sayesinde fon fazlasına sahip olanlar birikimlerini yatırım yapmak isteyen kişilere, şirketlere ve hatta devlete aktarabilir.

Böylelikle birikimler yatırımlara yatırımlarda üretim ve istihdama dönüşür. Fon arz edenlerin ve fon talep edenlerin dışında finansal piyasalarda hisse senedi tahvil ve döviz gibi finansal varlıklar vardır.

Finansal sistem güvenilirliği

Tüm bu sistemin güvenliğini sağlayan hukuki ve idari düzenlemeler de vardır. Finansal piyasalar sağlıklı bir şekilde çalıştığında fonlar ihtiyacı olanlara etkin ve güvenli bir şekilde aktarılır.

Yatırım yapmak isteyenler ihtiyaç duydukları kaynaklara kavuşur. Birikim sahipleri de bu kişilere verdikleri maddi destek karşılığında faiz getirisi elde ederler.

Böylece ekonomik büyüme ve refah büyük katkı sağlanır. Ancak bu piyasalarda yaşanabilecek bir sorun, ülke ekonomisine ekonominin küçülmesi ya da insanların işsiz kalması gibi büyük zararlar verebilir.  Bu nedenle finansal  piyasalarınSorunsuz ve etkili çalışması büyük önem taşır.

Finansal piyasalar nedir, nasıl çalışır?

Finansal piyasalar, fonların, fon fazlası olanlardan fon eksiği olanlara aktarılmasını sağlayan mekanizmalardır. Finansal piyasalar vadesi bakımından para piyasaları ve sermaye piyasaları olmak üzere ikiye ayrılırlar. Para piyasaları kısa süreli fon arz ve talebinin karşılaştığı piyasalardır.

Burada kısa süre ile kastedilen bir yıl ve daha kısa vadedir. Sermaye piyasaları ise uzun süreli fon arz ve talebinin karşılaştığı piyasalardır. Burada ise uzun süre ile kastedilen bir yıldan uzun vadedir. Finansal piyasalar düşük işlem maliyet değeri ve etkin-piyasa hipotezini yansıtan fiyatlar olmasını da sağlar.

Finansal piyasalar, birkaç yüzyılı aşkın sürede önemli derecede gelişmiş ve likiditeyi artırmak için sürekli yenilik geçirmektedir. Hem genel piyasalar (birden çok emtianın işlem gördüğü) hem de özel piyasalar (yalnızca bir emtianın işlem gördüğü) bulunmaktadır.

29.11.2018
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.