İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Planlaması Kapsamında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüz işletmelerinin en değerli kaynağının insan olduğunu biliyoruz. İnsan kaynağını en verimli biçimde değerlendirmenin yolu ise iyi bir insan kaynakları planlaması yaklaşımından geçiyor. Bu yazımızda insan kaynakları planlaması nedir, ne gibi amaçları vardır, insan kaynaklarının planlanmasında öne çıkan konular nelerdir gibi sorulara yanıtlar veriyoruz.

İnsan kaynakları planlaması nedir?

İnsan kaynakları planlanması, temel olarak, organizasyonun personel ihtiyaçlarının tahmini ve bu ihtiyacın karşılanması için yapılan faaliyetler bütünüdür. Bu planlamayı yaparken finans, pazarlama, satın alma gibi diğer işletme unsurlarını da göz önünde bulundurmalısınız. Bu faaliyetin amacı yeterli sayıda nitelikli personeli doğru zamanda doğru yerlere yerleştirmektir. Ayrıca bunu yaparken yasal düzenlemelere ve süreçlere de uyulması gerekir.

İnsan kaynakları planlamasının amacı

İnsan kaynakları planlaması yapmanın ana amaçlarından biri çalışanların motivasyonu, eğitimleri ve işletmenize bağlılığını sağlayacak yolların bulunup uygulamasıdır. Çünkü personelinizin gelişme süreçleri de planlamanın içeriğine dahildir.

İnsan Kaynakları Planlaması süreci diğer süreçlerden daha fazla insan faktörüne dayandığı için oldukça hassas bir süreçtir. Sonuç olarak bu planlama çalışanlarınızı, en verimli şekilde tüm organizasyonel süreçlerinize dahil etmenizde kolaylık sağlayacaktır.

İş tanımları ve görevleri iyi yapılmalı

İlk olarak iş tanımınızı ve ardından bu tanımlarınıza uygun personeli nasıl istihdam edeceğinizi belirlemeniz gerekecektir. İş tanımını yaparken öncelikle görevin adını seçmelisiniz. Örneğin Satış Sorumlusu, Pazarlama Sorumlusu, Üretim Müdür gibi. 

İşe alacağınız kişinin görev tanımını ve sorumluluklarını belirlemeniz de çok önemli. Bunun için raporlama yapar, müşteri ilişkilerini geliştirir, yeni müşteriler ile iletişim kurar ve görüşmeler yapar ve benzeri tanımlamalar yapabilirsiniz.

Planlama tabloları oluşturma

Girişiminizde ihtiyaç duyacağınız çalışan türlerini, yapacağınız görevlendirmeleri de göz önünde bulundurarak bir tablo hazırlamanız gerekiyor. Her çalışan türü için ihtiyacınız olan rakamı girip, bu pozisyon için kişi başı ayırmayı düşündüğünüz net maaşı yazın.

İşveren maliyeti sütununda toplam işveren maliyetlerinizi göreceksiniz. Bu alanda göreceğiniz rakamlar SGK ve Vergi giderleri ile birlikte çeşitli harç ve vergileri de içeren yaklaşık iş veren maliyetleridir. Bu tabloda Çalışan Türü, Çalışan Sayısı, Net Ücret, Yaklaşık İş, Veren Maliyeti gibi kalemlerin eksiksiz doldurulması gerekiyor.

Maaş dışında çalışan başına yemek, ulaşım, prim ve fazla çalışma ücretlerini de göz önünde bulundurmalı ve tahmini kişi başı giderlerinizi girmelisiniz. Bu gider kalemlerini Yemek, Ulaşım, Prim,  Fazla Çalışma, Diğer, ve Toplam olarak tutabilirsiniz.

Performans yönetimi de plana dahil edilmeli

Performans yönetimi de insan kaynakları planlamasında önemli bir yere sahip. Bu noktada gelişim ve ödüllendirmeye önem verilmeli. Ayrıca çalışanların belirli bir dönemdeki fiili başarı durumları ile birlikte, taşıdıkları gelişim potansiyellerini de ortaya çıkarmaya yardımcı olur.

Bu sayede organizasyonun etkinliği ve karlılığı artar, hizmet ve üretim kalitesi gelişir, eğitim ihtiyacı daha kolay ve doğru biçimde belirlenir. İnsan Kaynakları Planlaması için gerekli bilgiler daha güvenilir şekilde elde edilir ve stratejik kararların alınmasını kolaylaştırır.

Logo İnsan Kaynakları Çözümleri

Logo, sunduğu İnsan Kaynakları çözümleri sayesinde firmaların verimli insan gücü ile misyon ve hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmayı, işgücü maliyetlerini azaltmayı hedefler. Bu çözümlerin edinilmesi, kurulumu ve kullanımı da son derece rahat, hızlı ve ekonomiktir.

Logo, İK profesyonellerini yakından ilgilendiren tüm yasal mevzuatları yakından takip ederek, çözümlerine bu yenilikleri hızla entegre eder. Otomatik Katılım ve e-reçete gibi düzenlemeler başta olmak üzere Logo İnsan Kaynakları çözümleri hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki bağlantılardan ilgili ürünlere göz atarak iletişime geçebilirsiniz.

04.01.2019
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.