facebook
Genel

İnternette Kota Kalktı, İşte Kotasız İnternet Fiyatları!

2019’la birlikte gelen yeniliklerden biri, sabit internet paketlerindeki Adil Kullanım Kotası’nın (AKK/AKN) kaldırılması oldu. Kotasız internet dönemi 1 Ocak 2019 tarihi itibarı ile başlamış oldu. Servis sağlayıcılar da kotasız internet paketlerini açıkladı. Kotasız ADSL ve fiber paketleri hız kapasitelerine göre fiyatlandırılıyor. Türk Telekom ve Turkcell Superonline kotasız internet fiyatlarını bu yazımızda paylaşıyoruz.

Geçmiş yıllarda, kullanıcıların belli bir kotayı (örneğin 50 GB) aşması durumunda hızları düşürülüyordu. 1 Ocak 2019’dan itibaren yürürlüğe giren kotasız internet uygulaması sayesinde artık bir kota olmayacak. İnternet servis sağlayıcı şirketler de buna göre paketlerini düzenlediler.

Şirketlerden yapılan açıklamaya göre 1 Ocak 2019’dan önce taahhüt vererek aboneliğini devam ettiren kullanıcılar, fiyatlarında hiçbir değişiklik olmadan kullandıkları internet paketini Adil Kullanım Kotası olmadan kullanmaya devam edecek.

Turkcell Superonline kotasız paketleri

 • 15 Mbps: 79,9 TL
 • 25 Mbps: 89,9 TL
 • 35 Mbps: 99,9 TL
 • 50 Mbps: 129,9 TL
 • 100 Mbps: 199,9 TL

Türk Telekom kotasız paketleri

Firma önceden açıkladığı fiyatlarında indirime gittiğini duyurdu. Yapılan bu açıklama ile birlikte ayrıca 6Mbps, 12Mbps ve 16Mbps hızlarını da kotasız internet tarifeleri içerisine ekleyen Türk Telekom, sonunda beklenen hamleye imza attı.

Açıklanan yeni Türk Telekom kotasız internet fiyatları üzerinde toplamda 27 TL‘lik bir indirim kullanıcıları bekliyor.

 • 6 Mpbs: 69,90 TL
 • 8 Mpbs: 79,90 TL
 • 12 Mpbs: 84,90 TL
 • 24 Mpbs: 99,90 TL
 • 35 Mpbs: 121,90 TL
 • 50 Mpbs: 229,90 TL

Adil Kullanım Noktası (AKN) nedir?

Adil Kullanım Noktası (AKN); paketinizde yer alan aylık download (indirme) %100’e ulaşılması halinde, ayın geri kalan günlerinde internet erişim hızının düşürülmesini ifade etmektedir. Bu uygulama şebeke kaynaklarından tüm kullanıcıların aynı kalitede hizmet alabilmesini amaçlamaktadır.

Bulunulan ay içinde AKN’nin aşılmaması durumunda erişim hızında herhangi bir değişiklik olmayacaktır.

Adil kullanım noktanız %100’e ulaştığında AKN sonrası hız, seçtiğiniz paketin bağlantı hızına göre, tablodaki gibi değişmektedir.

Adil Kullanım Kotası (AKK) nedir?

Adil Kullanım Kotası, internet kullanıcılarının şebeke kullanımı sırasında yoğun veri trafiği uygulayarak neden olabileceği teknik problemleri, hasarları ve ağdaki verimliliğin düşmesini önlemek amacıyla planlanmış bir kota uygulamasıdır. Örneğin paketiniz 100 GB AKK’li ise indirme-yükleme miktarınız 100GB’ı geçince hızınız düşürülür.

01.01.2019
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.