facebook
GenelTeşvik Destek

Kobi Gelişim Destek Programı KOBİGEL Sonuçlandı!

Nisan ayında “KOSGEB’den KOBİ’lere 1 Milyon TL’ye Kadar Destek” başlığıyla Logo Blog’da duyurduğumuz KOBİGEL destek programı sonuçlandı. Program sayesinden 2.545 işletmeye toplam 734 milyon TL’lik kaynak sağlanacak. KOBİ Gelişim Destek Programı (KOBİGEL) ile 1,5 milyar TL’lik yatırım hacminin oluşturulması ve 6 bin yeni personel istihdamının sağlanması hedefleniyor.

KOSGEB tarafından 6 ay önce başlatılan KOBİ Gelişim Destek Programı (KOBİGEL) sonuçlandı. Açıklamayı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yaptı. Yüksek teknoloji üretimini destekleme amacıyla düzenlenen KOBİGEL programı ile 2.545 işletmeye toplam 734 milyon TL’lik kaynak sağlanacak.

Hedef yüksek teknoloji üretimi

Uçtan Uca Yerlileşme Programı çerçevesinde cari açığı azaltacak yüksek teknolojili stratejik ürünlerin geliştirilmesi için bu desteğin kullanacağına dikkat çeken Varank, “Teknoloji Tabanlı ve Katma Değer Üreten KOBİ’leri destekleyerek Uluslararası Rekabetin Aktörleri Haline Getirmek” vizyonu ile hareket ettiklerini, bu çerçevede, KOSGEB’in yeni bir yol haritası belirlediğini anlatarak, “10 maddelik bu yol haritasında bir vizyon değişikliği yaparak, teknoloji tabanlı işletmelere ağırlık verdik” dedi.

İllerin sanayi potansiyeli dikkate alınıyor

Yol haritasında yer alan “Bölgesel, Sektörel ve İşletmeye Özgü Destek Modeli Tasarlanması ve Uygulanması” bağlamında KOBİGEL- KOBİ Gelişim Destek Programı ile işletmelerin projelerini desteklediğini belirten Varank, “KOBİGEL- KOBİ Gelişim Destek Programının 2018 yılındaki uygulamasında her ilin kendi imalat sanayi potansiyelini dikkate alan bir yaklaşım benimsendi. Programın 2018 yılı proje teklif çağrısının teması, ‘İllerde Rekabet Avantajına Sahip İmalat Sanayi Sektörlerinin ve Yazılım Sektörünün Rekabet Gücünün Geliştirilmesi’ olarak belirlendi” dedi.

Toplam 4.512 başvuru gerçekleşti

Nisan ayında duyurulan program için toplam 4.512 proje başvuru alındı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda 2.545 işletme destek almaya hak kazandı. Baraj puanını geçen tüm işletmelerin destek kapsamına alınabilmesi için program bütçesi 734,2 milyon TL’ye yükseltildi. Proje başına destek üst limiti 300.000 TL geri ödemesiz, 700.000 TL geri ödemeli olmak üzere toplam 1 milyon TL olarak belirlendi. KOSGEB, ayrıca uygun göreceği gider üzerinden hesaplanacak yüzde 30’luk bir tutarı, teminat karşılığı olarak “erken ödeme” adı altında, harcama yapılmadan önce ödeyebilecek.

İşletmelere kur desteği de verilecek

Proje başvuruları Ağustos ayındaki ani döviz kuru yükselişinden önce alınmış olduğu için, projeleri yürütecek olan işletmelerin olası mağduriyetleri de düşünüldü. Projelerdeki yerli malı belgeli makine, teçhizat ve donanımlar için kurulların uygun bulduğu tutarlar yüzde 25; diğer makine, teçhizat ve donanımlarının tutarlarının yüzde 10 artırılması kararlaştırıldı. Bunun için proje sahiplerinin projelerinde revizyon talep etmesi ve kurulların bu talepleri görüşmesine gerek olmayacak.

Makine-teçhizat giderleri ağırlıkta

KOBİGEL desteğinin yüzde 82’si (602 milyon TL) proje sahiplerinin makine-teçhizat giderleri, yüzde 11’i (80,8 milyon TL) personel giderleri, kalan yüzde 7’si (51,4 milyon TL) de yazılım ve hizmet alımı giderleri için kullandırılacak.

Destek almaya hak kazanan işletmelerin şehirlere göre dağılımında İstanbul 297 işletmeyle ilk sırada yer alıyor. İstanbul’u198 işletmeyle Ankara 193 işletmeyle İzmir, 165 işletmeyle Konya, 159 işletmeyle Bursa, 143 işletmeyle Kayseri ve 100 işletmeyle Kocaeli takip ediyor.

26.11.2018
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.