facebook
Genel

Kripto nedir? Kripto para piyasasının geleceği

Kripto para birimleri geleneksel paraya alternatiftir. Gerçek dünyada taşınan ve değiş tokuş edilen fiziksel para yerine kripto paralar giderek popüler hale geliyor. Bu doğrultuda kripto para yatırımları ne kadar güvenilir? gelin inceleyelim.

Kripto nedir?

Kripto para birimleri; bilgisayar gücüyle üretilen, blok zincir teknolojisine dayalı, hükümet veya banka gibi merkezi bir para otoritesine ihtiyaç duymadan dolaşımda olabilen ve tamamen sanal ortamda üretilen dijital para varlıklarıdır.

Kripto para birimleri, bilgisayar gücünü kullanmayı içeren madencilik adı verilen bir süreçle oluşturulur. Dijital borsalar üzerinden satın alınan kripto paralar; yine bu dijital borsalar üzerinden kullanıcılara satın alma, değişim ve ticaret yapma olanakları sağlar. Kullanıcılar, kripto paralarını güvenli bir şekilde saklamak için kriptografik cüzdanlar kullanırlar. Kripto para birimleri yalnızca bir blok zincirinde depolanan ve paylaşılan bir dijital mülkiyet kaydı olarak bulunurlar. Şu an dolaşımda 5.000'den fazla farklı kripto para birimi vardır.

Kripto para piyasasının geleceği

Yeni teknolojilerin evrimi, finansal yenilikler ve kripto para birimlerinin evrimi, paranın kullanılma şeklini değiştirdi. ATM'den nakit çekme, banka şubesinde ipotek başvurusunda bulunma veya bir mağazada alışveriş yapma günleri nispeten geride kaldı. Artık birçok kişi için herhangi bir türden finansal işlem yapmak, COVID-19 salgınının da etkisiyle dijital ortamlarda gerçekleştirilmeye başlandı.

Kripto para birimleri para kavramını dönüştürmeye başladı ve şu anda onu yöneten finansal kurumlara meydan okuyor. Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler de blockchain ve kriptoya açılıyor. Birçok ülke, kripto para birimlerinin nasıl vergilendirileceği konusunda yeni yeni çalışmalar yapmaya başladı. Yakın vadede kripto para birimi için beklentiler sınırlı, çünkü çok yenidir ayrıca teknik, güvenlik ve yasal alanlarda hala yapılacak çok iş var. Bu nedenle kripto para biriminin yakın gelecekte ABD Doları'nın dünyanın rezerv para birimi statüsüne meydan okuması pek olası değildir.

Ancak ufukta kripto para biriminin gücü, yalnızca dünya finansını değil dünya siyasetini de dönüştürme potansiyelini elinde tutuyor. Sonuçta para toplumsal bir normdur ve bireyler, kripto para biriminin kullanılabilirliği, işlevselliği ve güvenliği konusunda kendilerini rahat hissettiğinde kripto paraların benimsenmesi de sağlanacaktır ancak bu biraz zaman alabilir ve ortalama yatırımcı açısından önemli ölçüde sabır gerektirebilir.

Kripto para piyasasında yatırım ne kadar güvenli?

Kripto para birimine sahipseniz, fiziksel olarak hiçbir şeye sahip değilsiniz demektir. Bu da fiziksel olmayan varlığınız için hakkınızı aramanızı zorlaştırabilir. Sahip olduğunuz tek fiziksel şey; kripto para birimlerinizin sahipliğini kanıtlayan ve işlemlerin gerçekleştirilmesi için gerekli olan özel anahtarınız diğer deyişle, şifrenizdir. Özel anahtarınızı kaybederseniz, kripto paralarınızı da kaybedebilirsiniz. Birisi özel anahtarlarınızı alırsa, kripto para birimlerinizi istedikleri gibi kullanabilir.

Dijital cüzdanlar söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken birden fazla seçenek var.

Kripto para piyasaları arz ve talebe göre hareket eder. Ayrıca geleneksel para birimlerini etkileyen birçok ekonomik ve politik kaygıdan uzak durma eğilimindedirler. Yatırım yaptığınız kripto paranız bir anda en yüksek değerini görebilir veya düşebilir bu yüzden kripto para birimlerine yatırım yüksek riskli bir yatırımdır. Güvenli olmayan borsalarda işlem yapmak, araştırmadan herhangi bir dijital cüzdanı kullanmak da dolandırılma riskini artırabilir. Tek bir dijital borsa olmadığı için ve bu borsalar da otoriteler tarafından denetlenemediği için yatırımınızı nerede yapacağınız konusunda diğer kullanıcıların hangi borsayı daha çok kullandığını ve hangi borsanın uzun süre var olduğunu gözlemleyerek paranızı kripto varlığa dönüştürmede borsa tercihinizi yapabilirsiniz.

08.04.2022
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.