facebook
Endüstri 4.0Dijital Dönüşüm

Logo, Endüstri 4.0 Dönüşüm Sürecinde, ERP Platformlarını Yeni Nesillere Taşıyor!

Size deterjanın bittiğini söyleyen çamaşır makineleri…

Ekmek bitince sipariş veren buzdolapları…

Saat ve gözlük gibi gündelik hayatımıza giren giyilebilir teknolojiler…

Yazıcıda “basılabilen” organlar…

Arıza yaptığını cep telefonuna mesaj atan tezgâhlar…

Eskiden filmlerde hayal olarak izlediğimiz bu kavramlar, “internet of things” yani nesnelerin interneti sayesinde gerçek oluyor…

Bu yapılar sayesinde, yapay zekâdan, otonom robotlardan, öğrenebilen ve birbirleriyle konuşan cihazlardan bahsedilmeye başlanıyor. Dünyanın bu dönüşümü, elbette endüstriyi de etkiliyor.

Nesnelerin interneti, Endüstri 4.0’ın kapsadığı kavramlardan sadece bir tanesi. Endüstri 4.0 altında daha birçok önemli kavram birleşiyor. Big DataBulut Bilişim (IaaS, PaaS, SaaS modelleri), IoT (Nesnelerin İnterneti), programlanabilir cihazlar (cep telefonu, tezgâh, otomobil), cihazlar arası internet üzerinden haberleşme, giyilebilir teknolojiler, sanal / artırılmış gerçeklik ve yeni nesil çıktı aygıtları (3B yazıcılar, hologram görüntü cihazları vs) hayatımıza girmiş oluyor.

Ayrıca, yapay zekâ, akıllı algoritmalarla veriyi analiz etme, anlamlandırma, öneri, önlem, alarm, çıkarsama, optimizasyon, maliyet azaltma, öğrenme ve sonraki adımı buna göre atma, drone’lar gibi otonom robotlar da hayatımıza her geçen gün daha çok giriyor.

Endüstri 4.0 ile şeffaflık ve gerçek zamanlı işler daha fazla önem kazanıyor. Güncel teknolojilerle üretim, saha ziyareti, nakliye ambarları, mağaza vs alanlardan toplanabilen anlık gerçek veriler, çok hızlı veri işleme teknolojileri ve internet iletişimi sayesinde, işler daha hızlı ve kolay yönetiliyor. Endüstride ise, teknoloji kullanımı ile hammaddenin tedariği, üretim süreci, son ürün haline gelmesi, depolanması ve sevkiyatı gibi süreçlerin veriminin arttırılması ve bağımsız birimlerin, paylaştıkları veriler sayesinde tedarik zincirinde yerini alması, hayatta kalabilmek için kaçınılmaz hale gelmektedir. Tüm bu değişim ve dönüşüm, gelecekte, genel bir çözümün, sistemin ya da uygulamanın tek başına hâkim olamayacağını, entegrasyonların önem kazanacağını ve hem işlevsel hem de kolay entegre edilebilir uygulamaların ön plana çıkacağını gösteriyor.

Bu tür yeni kavramlar hepimiz için teknolojide ve iş yapış biçimlerinde belli dönüşümleri işaret ediyor. Logo olarak kuruluşumuzdan bu yana, bu tür yenilikleri kendimiz ve kullanıcılarımız için her zaman fırsat olarak gördük.

Ana ürün gamı ERP çözümlerinden oluşan Logo, bu dönüşüm sürecinde hayatı kolaylaştırmak için ERP platformlarını yeni nesillere taşıyor. Ürünler fonksiyonel olarak yeniden tek tek ele alınırken teknolojik alt yapı yenilemesi, modern kullanıcı deneyimi gibi kavramlar tüm ürünlerde ortak olarak geliştiriliyor.

Logo’da farklı ihtiyaçlar için tasarlanmış çeşitli çözümler bulunuyor. Kullanıcı dostu, kullanımı kolay ve “App in App” teknolojisiyle farklı bir deneyim sunan 3 Serisi J-guar, Tiger, Go ve Netsis ERP ürünleri, bu yaklaşımın örnekleri. Web platformunda geliştirilen tamamlayıcı Logo CRM, Tiger / Netsis HR, Logo / Netsis B2B gibi ürünler de diğer örnekler. Ayrıca tüm ERP kategorilerinde üretim/planlama modülleri geliştirme yatırımı da Logo’nun Endüstri 4.0 vizyonunu kanıtlar nitelikte.

Entegrasyon konusunun önem kazandığı bu dönüşümde, ERP ürünlerine tutarlı ve kolay entegrasyonu sağlayan API’lerin geliştirilmesi, Logo’nun bu alanda yaptığı yatırımlardan bir diğeri. Mevcut API’ler bir taraftan fonksiyonel olarak geliştirilmekte, diğer taraftan da REST API haline getirilerek teknolojileri güncellenmektedir. Bu sayede, farklı teknolojilerle farklı platformlarda tasarlanmış her tür uygulama, ve çok yoğun ve yaygın kullanılabilen saha operasyon kaynaklarından oluşacak veriler için kolay entegrasyon uçları sağlanmaktadır.

Göz ardı edilemeyecek bir diğer konu ise bulut bilişim. PaaS ve SaaS alanındaki gelişmeler, Big Data (Büyük Veri) ile ilgili yapılan çalışmalar sonucunda Logo’nun gerçek anlamda bulut mimarisinde çalışan ürünleri, kısa bir sürede kullanıcılarıyla buluşacak.

Medi Ventura

28.11.2016
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.