facebook
İnsan KaynaklarıPersonel Yönetimi

PDKS nedir, şirketler için PDKS neden önemlidir?

Küreselleşmeyle birlikte kalite, yoğun rekabet ve bilgiye dayalı ekonomi iş dünyasında hâkimiyeti ele geçirmiş bulunuyor. Rekabet avantajı elde etmenin birçok yolu bulunuyor. En en iyi yol teknolojinin en doğru şekilde kullanılması diyebiliriz. PDKS de işletmelere rekabet avantajı sağlıyor. Peki, PDKS nedir?

Teknoloji işletmelerde birçok birimde olduğu gibi insan kaynaklarında da köklü değişimler yaratarak verimliliği artırıyor. Teknoloji sayesinde işe alımdan performans değerlendirmeye, kariyer yönetiminden iş sağlığına birçok iş kolunda verimlilik sağlıyor. PDKS de personel hareketlerini düzenli bir şekilde takip edip raporlamaya olanak tanıyarak çıktılarıyla performans yönetimi gibi alanlar başta olmak üzere doğru kararlar almada etkili oluyor.

PDKS nedir?

PDKS, Personel Devam Kontrol Sistemi kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor ve parmak izi, kart okuma, yüz tanıma sistemi, otomasyon gibi sistemleri ifade ediyor. Personel Kontrol Sistemi, Personel Puantaj Sistemi, Eleman Kontrol veya Vardiya Kontrol olarak da biliniyor. Personelin giriş çıkışlarını takip eden cihazlar sistemin donanım kısmını oluşturuyor. Muhasebe ve bordrolama programları ile entegre olup Personel Devam Kontrol Sistemi’ne direkt bağlantı kuran programlar ise sistemin yazılım kısmını oluşturuyor.

Personel Devam Kontrol Sistemi, personel yönetimi için en temel ihtiyaçlardan biri haline gelmiş bir sistem olarak, personel istihdam eden tüm firmalarda kullanılıyor. Ofis, fabrika, okul, hastane, otel ve kamu kuruluşları, yani büyüklüğü fark etmeksizin tüm işletmeler sistemi kullanabiliyor. Sistem, özellikle çok sayıda personeli olan veya vardiyalı sistemdeki işletmelerin çalışanları düzenli olarak takip etmelerine yardımcı oluyor. 

Sistem nasıl çalışır?

PDKS cihazları ve insan kaynaklarında kullanılan programlar arasında bulunan Personel Devam Kontrol Sistemi yazılımları, bir arada çalışıyor. Öncelikle yazılım programı kurumun veri tabanına entegre ediliyor ve çalışanlar sisteme tanımlanıyor. Cihazlar ile elde edilen veriler raporlar halinde veri tabanına aktarılıyor. Cihazlar girişlere yerleştirilebildiği gibi dinlenme alanı veya yemekhane girişlerine de yerleştirilebiliyor. Dolayısıyla Personel Devam Kontrol Sistemi, işe giriş çıkışların yanı sıra tüm çalışma akışını raporlama imkânı sunuyor. Bu sayede aşağıdaki sorulara yanıt bulmayı sağlıyor:

  • Çalışan işe kaçta geliyor ve işten kaçta çıkıyor? Pandemi sürecinde bu soru “işe kaçta başlıyor ve işi kaçta bitiriyor?” şeklinde değişti.
  • Çalışanlar günde kaç saat ve ne kadar verimli çalışıyor?
  • Çalışanlar hangi vardiyada, kaç saat çalışıyor?
  • Çalışanlar dinlenme alanı ve yemekhanede ne kadar zaman geçiriyor?
  • Çalışma saatleri kanuna uygun mu?

Personel Devam Kontrol Sistemi faydaları

Personel Devam Kontrol Sistemi, personel tanıma üzerine kurulu bir sistem olarak personelin anlık giriş çıkış hareketlerini takip etmeyi sağlıyor. Bunun yanı sıra hızlı ve hatasız şekilde puantaj ve maaş hesabı yapmak mümkün oluyor. Bu sayede iş gücü kaybı en aza indirilebiliyor. Sistem sayesinde çalışanlar 7 gün 24 saat aynı kararlılık ve verimlilik ile çalışabiliyor. Sistem suistimal durumlarını ortadan kaldırıyor. PDKS verileri işçi işten ayrıldıktan sonra yaşanabilecek hukuki anlaşmazlıklarda yazılı delil niteliği taşıyor.


Devam kontrol veri yönetimi

Devam kontrol veri yönetimi modülü sayesinde firmanızda kullanılan Personel Devam Kontrol Sistemi (PDKS) üzerinden girilen veriler, Logo j-HR'da izlenir/düzenlenir ve düzenlenen veriler onay sürecine dahil edilerek puantaj kartına aktarılması sağlanır.

29.06.2021
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.