facebook
ERP

Perakende sektöründe ERP kullanmanın 6 avantajı

En hızlı büyüyen sektörler arasında bulunan perakende sektörü de daha verimli bir iş operasyonu için basit, güvenilir ve hızlı ERP yazılımı kullanmaya ihtiyaç duyuyor. Bu yazımızda perakende sektöründe ERP kullanımının sağladığı en önemli avantajları paylaşıyoruz. 

Kurumsal kimliğe sahip olan ve sahip olduğu varlık ve kaynakları bir planlama yaklaşımıyla kontrol eden tüm firmaların stratejik yönetim aracı ERP; sermayelerin arttığı, dış ticaretin geliştiği ve iş hacimlerinin büyüdüğü günümüz koşullarında zorunluluk haline geldi. Artan rekabete karşı avantajlı olmak, işletme kaynaklarını verimli kullanmak ve karlılığı korumak için eski ve birbirinden kopuk yazılımlardan modern, sektöre göre tasarlanmış ERP platformlarına geçiş yaparak iş modellerinde inovasyon yapmanın önemi artıyor.

Perakende de kendi segmentinde lider konumuna yükselmek isteyen firmalar; tüm süreçlerin entegre olduğu ve bilgilerin tümünün anında raporlanabileceği bir ERP sistemiyle stok ve mağaza kaynaklarının daha verimli kullanabilir duruma gelmesinden brüt marjların artmasına kadar pek çok avantaj sağlanabiliyor. İşte, perakende sektöründe ERP kullanmanın 6 avantajı.

1. Müşteri kazanma

ERP, perakende sektörü açısından müşteri kazanma ve var olan müşteriyi elde tutma konusunda hayati öneme sahip. Müşteri alışveriş bilgileri, talepleri, memnuniyet istatistikleri gibi detaylı müşteri raporu sunan ERP, müşterinin satın alma alışkanlıklarına göre planlama yapmayı sağlıyor. Örneğin, müşterinin en aktif olduğu dönemleri görerek onların alışkanlıkları doğrultusunda uygun promosyonlar ve fırsatlar sunabilirsiniz. ERP ile müşteri şikayetlerini de zamanında çözebilirsiniz.

2. Envanter yönetiminde kolaylık

İşletmelerin, yapısına ve sattığı ürün veya hizmetlere göre farklı yöntemler belirleyerek stok miktarında optimum dengeyi sağlayabilmesi gerekiyor. Bu durum aktif bir yapıya sahip olan perakende sektörü için zorlayıcı olabiliyor. Envanter yönetiminin ayrılmaz birer parçasına dönüşmüş durumdaki ERP yazılımları, gerçek zamanlı bilgiye dayanarak geçmiş eğilimleri ve müşteri alışkanlıklarını inceleyerek talebi öngörüp envanter stratejisi belirlemeye olanak tanıyor.

3. Gerçek zamanlı veri yönetimi

Perakende sektöründe ERP kullanmanın avantajları arasında veri yönetimine olanak sağlaması öne çıkıyor. Veri artışı tüm birimler arasındaki senkronizasyonun sağlanmasını güçleştirebiliyor. ERP çözümleri, verilerin bulut ortamında saklanmasına ve verilere kısa sürede erişilmesine olanak tanıyor. Gerçek zamanlı bilgi sağlayan ERP yazılımları, büyük sorunlara neden olabilen yanlış kayıtların da önüne geçilmesini sağlıyor.

4. E-Ticaret entegrasyonu

E-ticaret sektörü büyük bir hızla gelişiyor. Perakende markalarının stratejisini de e-ticaret belirliyor. e-ticaret sayesinde perakende firmaları, bilgi ve ürün konusundaki hizmetlerini hızlandırarak, müşteri memnuniyeti ve sadakati oluşturabiliyor. Bu sayede kârlılıklarını artırabiliyor ve tedarik zincirindeki maliyetleri düşürebiliyor. E-ticaret, perakende sektörü için bu denli önem taşıdığı için sektöre yönelik sunulan ERP çözümleri e-ticaret entegrasyonu sunuyor.

5. Satış stratejisi belirleme

Dinamik yapıdaki perakende sektöründe satış ile ilgili alınan her karar büyük önem taşıyor. Bu noktada da ERP yazılımları stok ve tahsilat takibi yapmaya olanak tanıyarak hangi ürünün satılıp satılmadığını öğrenip satışların iyileştirilmesi için strateji belirlemeyi sağlıyor.

6. İnsan kaynaklarının lokasyondan bağımsız yönetimi

İnsanın işletme için en değerli kaynak olması insan kaynakları yönetimini perakende sektöründe ERP kullanma avantajları arasına yerleştiriyor. Organizasyonların başarıya ulaşmasında büyük önem taşıyan insan kaynakları yönetimi, farklı bölgelere yayılan perakende satış mağazaları çalışanları söz konusu olduğunda daha karmaşık bir hal alabiliyor. Mobil destekli sistemler, lokasyon bağımsız bir şekilde çalışan yönetimi açısından avantaj sağlayabiliyor.

 
 
14.04.2020
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.