facebook
Dijital Dönüşüm

Sanayide Üretimi Canlandıracak 4 İnovatif Teknoloji

Teknolojik gelişmelerin üretimi ve sanayiyi büyük ölçüde değiştirdiği bir dönemden geçiyoruz. Sanayi 4.0’dan sıklıkla bahsedilen günümüzde, kavramların doğru bilinmesi ve etkilerinin neler olacağının farkında olunması büyük önem taşıyor. Bu yazımızda sanayide üretimi canlandıracak olan dört inovatif teknolojiye göz atıyoruz. Bu teknolojileri IoT, bulut, yapay zeka ve karma gerçeklik olarak sıralayabiliriz. Şimdi detaylara girelim…

IoT, verimliliği artırıyor

Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisi pek çok sektörün ana odaklarından birini oluşturuyor. Dijital dönüşümünü büyük oranda tamamlamış şirketler, IoT ile donatılmış, üç katmandan oluşan bir eko sistem kuruyorlar: Bağlantılı aygıtlar, yerel konumda denetim (üretim otomasyonu gibi) ve uygulama yazılımı. Bunların dünya çapındaki tüm piyasalara göre sürümleri bulunuyor. Her ne kadar hiçbir üretim tesisi aynı olmasa da, bu teknolojiler aşağıda saydığımız bazı işler için şimdiden kullanılıyor:

  • Neredeyse 100.000 iş sahasında üretimi canlandırıyorlar
  • Her şey gerçek zamanlı yönetiliyor
  • İş sahasının verimliliğini artıyorlar
  • Akıllı veri topluyorlar
  • Birimlerin verimliliğini ve bakımını uzaktan izleyebiliyorlar
  • İş sahası için konfor yönetimi saplıyorlar

Bulut, güvenliği pekiştiriyor

İnovatif gelişme hızına ayak uydurabilmek için günümüz iş dünyasının daha fazla veri merkezlerine ihtiyacı var. Her türlü sanayi üretiminde yüksek hacimlerde veri toplamak mümkün olduğundan siber güvenliğin önemi de paralel olarak artıyor. Bu süreçte bulut teknolojisi daha da önem kazanıyor. IoT çözümleriyle toplanan veri, hem bulut üzerinde hem de bağlanmanın zor olduğu, güvenliğin olmadığı ve verimliliğin her an sekteye uğrayabileceği yerel iş alanlarında depolanabiliyor. Bu sayede sanayi üretimine her gün katkı sağlıyor.

Herhangi bir iş alanında üretim çıktısını maksimize etmek için güvenli bir karma çözüm uygulamak istediğinizde, uzmanlardan başkalarıyla çalışmak gibi bir lüksünüz yoktur.

Yapay zeka, müşteri ilişkilerini geliştirmek üzere çalışıyor

Kısa süre önce Amerika Birleşik Devletleri’nde 5.000 araştırmacı ve mühendisten oluşan inovatif bir yapay zeka ve araştırma ekibi oluşturuldu. Kendilerini sihirli yapay zeka dünyasında yeni atılımlar atmaya adamış olan bu ekip, bunu neredeyse yirmi yıllık bir makineli öğrenme ve doğal dil çözümleme deneyimi üzerine kurmuşlar.

Bu tür bir araştırma, en tekrarlı parça isteklerini otomasyondan geçirip basit bir süreç haline getirerek müşteriler için üretkenliği en tatmin edici biçimlerde canlandırıyor. Ayrıca, daha fazla katma değer sağlayacak isteklere çalışanların zaman ayırabilmelerini de sağlıyor. Tüm bunlar müşteri ilişkilerini geliştirmede bize doğrudan yardımcı olacak.

Karma gerçeklik sayesinde elektrik bakımı yeni bir boyuta erişti

Karma Gerçeklik temelde yapay gerçeklik ve artırılmış gerçekliğin bir araya geldiği fütürist bir karışım. Birden fazla teknolojiden faydalanarak fiziki çevreyi tarıyor, bir akıllı ızgara gibi etrafın haritasını çıkarıyor ve böylece dijital içeriği tam olarak nereye konacağını buluyor. Oldukça etkileyici, değil mi?

Microsoft’un inovatif artırılmış gerçeklik ürünü HoloLens, şimdiden en iyi karma gerçeklik aygıtı olarak görülüyor. Aslında bakılırsa, bu aygıtın sahip olduğu potansiyeli henüz sanayi dünyasında kendini göstermeye başlamadan görülebildi. HoloLensile geliştirilen pilot projeler, gelecekteki endüstriyel üretim işleyişini canlandırmada karma gerçekliğin ne esasta bir rol üstleneceğini keşfetmeye itiyor.

Bu konsept, nihayetinde teknisyenlerin ürünlerimizin bakımını yapmada görselli 3D diyagramlardan yardım alabilmelerini sağlayacak. Böylece muayene, aygıtı fiziki olarak parçalara ayırmak durumunda kalmadan gerçekleşebilecek. Teknisyenler hatta bakım geçmişine ait veriye anında ulaşabilecek.

En kısa şekilde özetlemek gerekirse: IoT+Bulut+AI+Karma Gerçeklik=Sanayi üretiminde büyük artış anlamına geliyor.

Artırılmış gerçekliği hareket halindeyken izleyin. Bu örnekteki görev, portföy yönetimini geliştirmek.

07.11.2018
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.