facebook
Vergi

SGK borcu yoktur yazısı nasıl alınır?

SGK borcu yoktur yazısı nasıl alınır?

İş verenlerin ihtiyaç duyduğu SGK borcu yoktur yazısı  çeşitli durumlarda kullanılmak üzere işverenin alması gereken resmi belgeler arasında yer alır. Normal şartlarda SGK  tüm kamu kurumlarında sosyal güvenlik hizmetlerini, sigortalı ve emeklilerin de sağlık giderlerini karşılar. Bu sağlık giderleri büyük oranda hazineden karşılanırken işverenlerden alınan sigorta pirimleri de bunun bir parçasıdır. İşte işverenlerin sigorta pirimlerini ödemediği ya da ödemeyi geciktirdği durumlarda borçlanması kaçınılmazdır. Peki SGK'ya borçlandığında işverenler ne yapmalı? İlk olarak yapmaları gereken şey borçlarını yapılandırmak veya zamanında ödemek olmalıdır. SGK'ya olan borçlarını ödeyenlerin ya da borcunu yapılandırarak taksitlerini ödeyenlerin alabileceği "SGK borcu yoktur" yazısı ise işverenlere pek çok avantaj sağlar. Öyleyse SGK borcu yoktur dilekçesi nasıl hazırlanır ve aktivasyonu nasıl yapılır?

SGK primlerinin ödenmesi ne gibi avantajlar sağlar?

SGK borcu yoktur yazısı almanın en kolay yolu SGK'ya olan borçları zamanında ödemektir. Borçların zamanında ödenmesi  işverenlere pek çok ayrıcalık sağlar. Bu ayrıcalıkları şöyle sıralayabiliriz;

1. Ödemelerini düzenli yapan işletmeler devlet teşviklerinden kolayca yararlanabilir. 

2. SGK pirimlerini zamanında ödeyerek gecikme faizinden kurtulabilirsiniz.

3. Özelliikle kamu kurumlarına mal ve hizmet sağlayan firmaların devletten alacağı ödemelerde sıkıntı yaşamaması için ödemelerini zamanında yapması çeşiştli avantaj sağlar.

4. Yine de SGK borcunu yapılandırmış ve taksitlerini zamanında ödeyen kurumlar da SGK borcu yoktur yazısı alabilir. 

5. Ayrıca borç detaylarınızı görmek ve gelecek dönemlerde nasıl bir finansal plan yapmanız gerektiğine dair sizlere çeşitli veriler de sunar.

SGK borcu yoktur dilekçesi nasıl hazırlanır?

SGK borcu yoktur dilekçesini bulunduğunuz SOsyal Güvenlik Kurumu il müdürlüğüne veya bir SGK sosyal güvenlik merkezine şahsen teslim ederek bişlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Kurum tarafından dilekçeniz en geç 30 gün içinde yazılarak size SGK borcu yoktur yazısı verilir. Çoğu durumda dilekçenize 1 hafta ya da daha kısa sürede yanıt alabilirsiniz. Dilekçenizde işletme müdürünüzün ıslak imzası ve kaşesi de olması gerekir. Peki dilekçenizi nasıl hazırlamalısınız?

Öncelikle dilekçenizi hangi il müdürlüğüne gönderecekseniz ona hitaben yazmalısınız. Hemen altına dilekçe konunuzu belirten bir cümlelik açıklamanızı yazabilirsiniz. Sırasıyla ticari ünvan, SGK sicil numarası, bağlı bulunan oda, oda sicil numarası bilgileri girilir. Bu bilgilerin altına vergi dairesi, vergi numarası ve mernis numarası bilgileri yazılır. Daha sonra faaliyet adresi, telefon ve e-posta bilgileri girilir. Dilekçenin ikinci kısmında ise SGK borcu yoktur yazısının sunulacağı kurum adı yazılarak hemen altına dilekçenin yazılma gerekçesi iliştirilir. Ek kısma imza sirküleri eklenir, sağ alt tarafta tarih, ticari ünvan ve onun altında da kaşe üzerine işletme müdürünün ümzası eklenir. Ticari ünvan kısmına eğer bir şahıs işletmesi ise isim ve soyisim yazılırken sermaye şirketleri kendi ünvanlarını yazar.

Kuruma şahsen yapılan başvurularda dilekçe tek başına yeterli olmaz. Tüzel ve gerçek kişilerin dilekçeye ek olarak sunması gereken bazı belgeler de vardır. Bu belgeler ise şöyledir;

1. Tüzel kişiler için : Vergi levhası ve ticaret sicil gazetesinin fotokopisi, imza sirkülerinin noter onaylı aslı  ya da fotokopisi ve ortak olunan işyeri ile ilgili ortaklık başlangıç ve bitiş tarihlerini gösteren belgeler de başvuruya eklenir.

2. Gerçek kişiler için : Dilekçeye ek olarak nüfus cüzdan fotokopisi ve ticaret sicil gazetesinin fotokopisi, imza sirkülerin noter onaylı hali ya da fotokopisi, ortak olunan işyeri ile ilgili ortaklık başlangıç ve bitiş tarihi ve üst düzey yönetici ya da vekillerin göreve başlama ve bitiş tarihleri eklenir. 

Eğer Sosyal Güvenlik Kurumu'na pirim borcunuz varsa yaptığınız ibraz başvurusu kabul görmeyebilir çünkü borcun göründüğü bir belge kurum tarafından onaylanmaz ve işleme alınmaz. Borcunuzu ödediğinizden emin olmak ve problem yaşamamak için  en son tahakkuk eden borcunuz ödendikten sonra başvuru yapmanız tavsiye edilir. 

SGK borcu yoktur aktivasyonu nasıl yapılır? 

SGK borcu yoktur aktivasyonunu e-Devlet üzerinden kolayca yapabilirsiniz. İşyerinin e-Sigorta kullanıcısı e-Devlet'e giriş yapar. Arama butonu üzerinden 4A iş yeri tescil uygulaması sekmesine tıklar.  Önüne gelen ekranın üst tarafında "e borcu yoktur aktivasyonu" linkine tıklanır. İşyeri sahip olduğu 23 haneli SGK  işyeri numarasını girerek aktivasyonu tamamlayabilir.  Bu başvurular Sosyal Güvenlik Merkezi'ne anında ulaşmaktadır. Kurum tüm başvuruları nihai karara bağlamak için günlük periyotlarla kendisine gelen bu başvuruları inceler. Kayıtların hatalı ya da eksik olması durumunda, işveren sistemde ekle, sil ve güncelle seçenekleriyle belge üzerinde oynama yapabilecektir.

Logo insan kaynakları yönetimi programıyla SGK pirim borçlarınızı kayıt altında tutun

İşletmenizin finansal sağlığı için insan kaynakları yönetimi büyük önem arz eder. Yasal mevzuatla uyum içerisinde gitmeniz ve SGK pirim borçları ve cezalarıyla uğraşmamak için dijital çözümleri odağına alan Logo insan kaynakları yönetimi programını kullanabilirsiniz. İşveren olarak çalışanlarınızın sigorta pirim ödemelerini takip ederek SGK'ya olan borçlarınızı eksiksiz ve zamanında ödeme şansı elde edersiniz. 

02.08.2022
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.