facebook
Teşvik Destek

Tediye nedir, kimlere verilir? Tediye ödeme tarihleri

İçerikler

1. Tediye nedir?

2. Tediye kimlere verilir?

3. 2024 Tediye ödeme tarihleri


Daha önceki yıllarda uygulanan tediye ödemeleri 2024 yılında da devam etmektedir. 2024 yılında kamu işçilerine ödenecek olan tediyelerin tarihleri kesin bir şekilde belli oldu. 6772 sayılı kanunun kapsamış olduğu kurumlar arasına giren yerlerde çalışmakta olan işçiler adına verilen tediye ek ödemeleri, Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre iki taksit şeklinde ödenecek.

Kamu işçilerine ödenecek olan tediye ödeneklerinin tarihleri ise sırasıyla Ocak ayı ve Nisan ayında gerçekleşecek. Peki tediye nedir? Tediyeden kimler yararlanabilir ve tediye ödeneklerinin kesin tarihleri nelerdir? Alt başlıklarda bu soruların cevaplarına değinelim.

Tediye nedir?

Tediye kelimesi Arapça kökenli bir kelime olup "para ya da benzeri bir şeyi verme ya da ödeme" anlamına gelmektedir. Tediye, genel ve katma bütçesine sahip olan kamu kurumları, sermayelerinin yüzde ellisinden fazlası devlete ait olan kurumlar, şirketler ya da belediyelerde görev yapmakta olan, çalışan işçi sınıfına giren, çalışan personele ya da herhangi bir ücret sistemi göz ardı edilerek her yıl adına bir aylığa denk bir biçimde devlet tarafından verilen ikramiye ödeneğine denmektedir.

Tediye ödemeleri günümüzde de internet tarayıcılarında en çok aratılan konular arasında zirveyi koruyor. Tediye ödemeleri hakkında merak edilen bir diğer konu ise tediye ödemelerinin ne kadar tutacağı. Yayımlanan kararlar neticesinde, tediye ödemeleri en düşük 2 bin 168 lira olarak kararlaştırılmıştır. Ancak bu durumda ikramiye ödemeleri esnasında, işçilerin almış oldukları maaş miktarları, tediye ödeneği miktarında da belirleyici bir etken olarak yer alıyor. En yüksek tediye 8 bin 233 lira olarak veriliyor.

Tediye ödemeleri esnasında herhangi bir fazla mesai, çocuk zamları ya da primleri, evlilik durumu, hafta ve bunun yanında da genel tatil ücretleri ve benzeri etken rol almıyor.

Tediye kimlere verilir?

Tediye tarihi ne zaman? sorusunun hemen öncesinde tediye ödeneklerinin kimlere verileceği de büyük bir soru işareti olarak akıllarda yer ediniyor. Bu bağlamda devlet tarafından yasa ve yasanın getirisi olan yetki ile birlikte, idari işlemler eşliğinde kurulmuş ve kurumsal yetki ile ayrıcalıklardan yararlanmakta olan, kamu tüzel kişilikleri ile ayrıca kamu tüzel kişiliklerine bağlı olan kuruşlarda iş sözleşmesi bulunan çalışanlar adına uygulanacaktır.

Tediye ödenekleri konusunda iş kanunu kapsamı göz önüne alınmaktadır. Bu nedenle bir üst paragrafta da bahsetmiş olduğumuz, devlet ve devlete bağlı olan kurum ya da kuruluşlarda Türkiye Cumhuriyeti iş kanununda yer alan birinci maddenin tanımı gereği, kadrolu işçi sayılan her türlü personel tediye ödeneklerinden yararlanabilecektir.

2024 Tediye ödeme tarihleri

2024 yılının ilk tediye ödemesi 26 Ocak tarihinde, ikinci ilave tediye ödemesi ise 5 Nisan tarihinde gerçekleştirilmiştir. Maden işletmelerinde yeraltı işlerinde çalışan işçilere ise 2024 yılında yapılacak ilave tediye ödemesinin tamamı 23 Aralık tarihinde verilecektir. Diğer kamu işçileri için ise 2024 yılında ikinci tediye ödemesi 13 Aralık tarihinde yapılacak.

Tediye ödemeleri, işçilerin yıllık olarak çalışma gün sayısına ve çalıştıkları sektöre göre belirlenen formüllere dayanarak hesaplanır. Yıl içinde tam olarak çalışan bir işçiye belirli bir gün sayısına göre ödeme yapılırken eksik çalışmış olanlara gün oranında ödeme yapılır.

Kamu işçilerine yönelik tediye ödemeleri hakkında netlik sağlayarak işçilerin ek ödemelerden nasıl yararlanabileceklerini açıklar. Tediye ödemeleri, işçilerin çalışma şartları ve işyerlerinin kapsamına göre değişiklik göstererek güncel mevzuatı takip edilmelidir.

15.05.2022
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.