facebook
Teşvik DestekGenel

Vergi Borcu Yapılandırması Bozulan İçin Yeni Hak Geliyor

Bu yıl hayata geçirilen vergi borcu yapılandırması hakkından faydalanan ama ödemelerini düzenli yapamadığı için yapılandırması bozulan kişi ve kurumlar için yeni bir şans tanınıyor. Yeni düzenlemeye göre, ödemelerini 2019 yılı ocak ayı sonuna kadar yapanlar, yeniden yapılandırma hakkından faydalanmaya devam edecek. Daha önce Logo Blog’da “Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Her Şey!” başlıklı yazımızda yapılandırma konusunun tüm detayları paylaşmıştık. Bu haberimizde de yapılandırması bozulanlara sunulan yeni hakla ilgili ayrıntıları paylaşıyoruz.

Milyonlarca mükellefi yakından ilgilendiren bir gelişmeyi paylaşıyoruz. Meclis Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülen Torba Kanun teklifine, vergi borcu yapılandırması imkanından faydalanan fakat taksitlerini gerektiği gibi ödeyemediği için bu hakkını kaybedenler için yeni bir şans tanınması eklendi.

Ocak 2019 sonuna kadar ödeme şartı

Yeni düzenleme sayesinde vergi borcu yapılandırması sürecine giren ancak borcunu zamanında ödeyemeyenlere ikinci bir şans daha verilmiş oldu. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen torba kanun teklifine, Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun kapsamında, yapılandırma başvurusunda bulunduğu halde belirtilen süre içerisinde tutarları ödemeyen mükelleflerin, bu ödemeleri 2019 yılı Ocak ayı sonuna kadar yapmaları şartıyla yeniden yapılandırmadan yararlandırılmaya devam etmeleri hükmü eklendi.

Meclis’te kabul edilen önergeyle, Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun hükümlerine göre yapılandırma başvurusunda bulunduğu halde belirtilen süre içerisinde tutarları ödemeyen mükellefler, ödemelerini, geç ödeme zammı ile birlikte 2019 yılı Ocak ayı sonuna kadar yapmaları şartıyla yeniden yapılandırmadan yararlandırılmaya devam edecek.

2,5 milyon kişi faydalanabilecek

Teklife eklenecek maddeyle vergi affından yararlanan mükelleflere ocak ayı sonuna kadar ödeme imkanı tanınacak. Yapılan açıklamaya göre, vergi borcu yapılandırması için vergi dairelerine 5 milyon 950 bin 136 mükellef başvurdu. Yaklaşık 70 milyar TL’lik toplam borç yapılandırıldı. Fakat 2 milyon 459 bin 214 kişi yapılandırma şartlarını bozdu.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na da 1 milyon 270 bin 402 kişi başvurmuştu. 43,4 milyar lira yapılandırıldı. 562 bin kişi ihlal etti. Tahsilat olarak da şu ana kadar Maliye tarafından 13,3 milyar lira, SGK’da ise 3,2 milyar lira yapılandırma bozulmadan tahsil edildi.

10.12.2018
Detaylı bilgi için Sizi Arayalım.
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.

Bu internet sitesinde yer alan tüm içerikler, ziyaretçilere bilgi verilmesi amacıyla hazırlanmış olup tavsiye amacı taşımaz. Logo sitede yer alan bilgilerin doğruluğu, güncelliği ve kullanılması konusunda herhangi bir güvence sunmaz. İlgili bilgiler kullanılmadan önce ilgili konu hakkında bir profesyonelle ile görüşülmesi tavsiye edilir. Logo bu sitede yer alan içerikler sebebiyle doğabilecek zararlar bakımından sorumluluk kabul etmez. Lütfen siteyi ve sitedeki bilgileri kullanmadan önce Kullanım Koşulları’nı okuduğunuzdan emin olunuz.

Logo Yazılım hakkındaki sorularınız ve talepleriniz için

Ürünler hakkında bilgi isteyebilir, demo talebinde bulunabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi ihtiyacınıza göre en doğru çözüme yönlendirecektir.


Bize yazın size biz ulaşalım
Telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir.

Aydınlatma Metni’ni okudum, onaylıyorum.